https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_5ed2176612e5b8de0f0cdf0e8_o.jpg
Litvada fəaliyyət göstərən “Günəş” Azərbaycanlılar Assosiasiyası ölkəmizin sülh səylərinin dərk edilməsi və dəstəklənməsi ilə bağlı beynəlxalq ictimaiyyətə müraciət edib.
Assosiasiya adından Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Cenevrədəki mənzil-qərargahına ünvanlanan bəyanatda bildirilib ki, Azərbaycan əsilli litvalılar Ermənistanda mövcud olan revanşist əhval-ruhiyyəli qüvvələrin və erməni diasporunun yolverilməz əməlləri nəticəsində Cənubi Qafqaz regionunda yaranmış mövcud vəziyyətdən dərin narahatlıq hissi keçirirlər.
Bəyanatda 30 il ərzində Ermənistanın işğalçı siyasəti nəticəsində Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinin xarabalığa çevrildiyi və 2020-ci ildə baş vermiş müharibədən sonra qalmış aktual problemlərin həll olunmadığı diqqətə çatdırılıb.
Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən basdırılmış minaların partlaması nəticəsində indiyədək 300-dən çox günahsız Azərbaycan mülki vətəndaşının və hərbi qulluqçusunun həlak olması və yaralanması, Ermənistan tərəfinin dəqiq mina xəritələrini Bakıya verməməsinin kobud qanun pozuntusu olması, regional əməkdaşlığa sadiqliyini qonşu Gürcüstanın timsalında sübut edən Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa uyğun olaraq öz ərazilərində, o cümlədən nəqliyyat-kommunikasiya yolları üzərində suverenliyini qorumağa çalışması, Xankəndi-Laçın yolunun açıq olması kimi faktlar bir daha yada salınıb.
“Günəş” Azərbaycanlılar Assosiasiyası bu kritik və önəmli mərhələdə beynəlxalq təşkilatları erməni uydurmalarına inanmamağa, Azərbaycanın sülhsevər mövqeyini əməli şəkildə dəstəkləməyə və tərəflər arasında konstruktiv dialoqun təşviqinə yardım göstərməyə çağırıb.

https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_5ed2176612e5b8de0f0cdf0e8_o.jpg
Функционирующая в Литве Ассоциация азербайджанцев “Гюнеш” обратилась к международной общественности для осознания и поддержки мирных усилий нашей страны.
В заявлении, адресованном от имени ассоциации в штаб-квартиру Организации Объединенных Наций (ООН) в Женеве, говорится, что литовцы азербайджанского происхождения испытывают чувство глубокой озабоченности в связи с нынешней ситуацией, сложившейся в регионе Южного Кавказа в результате недопустимых действий существующих в Армении реваншистских сил и армянской диаспоры.
В заявлении отмечается, что в результате 30-летней захватнической политики Армении Карабахский регион Азербайджана превратился в руины, что актуальные проблемы, оставшиеся после войны 2020 года, до сих пор не нашли решения.
Подчеркивается, что в результате разрыва мин, заложенных армянскими вооруженными силами на территориях Азербайджана, на сегодняшний день погибли и получили ранения более 300 невинных азербайджанских гражданских лиц и военнослужащих, что отказ Армении в предоставлении Баку точных карт минных полей является грубым нарушением закона, говорится о том, что Азербайджан, на примере соседней Грузии доказавший приверженность региональному сотрудничеству, в соответствии с международным правом старается сохранить суверенитет на своей территории, в том числе над транспортно-коммуникационными путями, отмечается, что дорога Ханкенди-Лачин остается открытой.
Ассоциация азербайджанцев “Гюнеш” призывает международные организации на этом критическом и важном этапе не верить армянским домыслам, поддержать на деле миролюбивую позицию Азербайджана и оказать содействие поощрению конструктивного диалога между сторонами.