https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_d432aee35f22d7d9a02e1a529_o.jpg
Heydər Əliyev adına Hərbi İnstitutda Türkiyənin Zəfər Bayramının 101-ci ildönümünə həsr edilən tədbir keçirilib.
Tədbir açıq elan olunduqdan sonra Ulu Öndərlər Heydər Əliyev və Mustafa Kamal Atatürkün, eləcə də şəhidlərin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Hərbi orkestrin müşayiəti ilə Azərbaycan və Türkiyə respublikalarının Dövlət himnləri ifa edilib.
Tədbirdə çıxış edənlər Mustafa Kamal Atatürkün komandanlığı altında qazanılan möhtəşəm tarixi Zəfərin türk xalqının hərb tarixinə yazılan ən şərəfli səhifələrdən biri olduğunu vurğulayıblar. Türk ordusunun tarix boyu düşmənlərinə qarşı qətiyyətlə savaşaraq igidlik, qəhrəmanlıq nümayiş etdirdiyi, döyüş meydanında hər zaman hünər güstərərək şanlı qələbələrə imza atdığı tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
“30 avqust Zəfərinin hekayəsi” adlı qısametrajlı film nümayiş olunduqdan sonra hərbi institutun kursantları tərəfindən şeirlər səsləndirilib.
Sonda Heydər Əliyev adına Hərbi İnstitutun Hərbi orkestrinin müşayiəti ilə Həzi Aslanov adına Ordu İdeoloji və Mədəniyyət Mərkəzinin solistləri Türkiyənin Zəfər bayramını tərənnüm edən mahnı və marşlar ifa ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_d432aee35f22d7d9a02e1a529_o.jpg
В Военном институте имени Гейдара Алиева состоялось мероприятие, посвященное 101-й годовщине Дня Победы Турции.
После объявления мероприятия открытым, минутой молчания была почтена память великих лидеров - Гейдара Алиева и Мустафы Кемаля Ататюрка, а также шехидов. В сопровождении военного оркестра были исполнены государственные гимны Азербайджана и Турции.
Выступившие на мероприятии подчеркнули, что великая историческая победа, одержанная под командованием Мустафы Кемаля Ататюрка, является одной из самых знаменательных страниц военной истории турецкого народа. До сведения участников мероприятия было доведено, что военнослужащие турецкой армии на протяжении всей истории, решительно сражаясь с врагом, проявляли мужество, героизм, всегда добиваясь славных побед на поле боя.
После показа короткометражного фильма «История Победы 30 августа», курсанты Военного института исполнили стихи.
В заключение солисты Армейского идеологического и культурного центра имени Ази Асланова в сопровождении Военного оркестра Военного института имени Гейдара Алиева исполнили песни и марши, воспевающие победу Турции.