Kamran Əliyev ölkəmizin Beyrutdakı səfirliyinin binasına hücumla bağlı livanlı həmkarı ilə telefonla danışıb
Kamran Əliyev ölkəmizin Beyrutdakı səfirliyinin binasına hücumla bağlı livanlı həmkarı ilə telefonla danışıb Kamran Əliyev ölkəmizin Beyrutdakı səfirliyinin binasına hücumla bağlı livanlı həmkarı ilə telefonla danışıb
Baş prokuror Kamran Əliyev ölkəmizin Beyrutdakı səfirliyinin binasına hücumla bağlı livanlı həmkarı ilə telefonla danışıb
Bir çox yerli və xarici media resurslarında avqustun 29-da Azərbaycan Respublikasının Livan Respublikasındakı Səfirliyi qarşısında aksiya keçirən 50-yə yaxın erməni əsilli şəxsin səfirliyin inzibati binasının ətrafındakı hasara zərbələr endirib, özləri ilə gətirdikləri içərisində boya olan və partlayıcı bərkidilmiş şüşələri, eləcə də bərk cisimləri səfirliyin inzibati binasına atmalarını əks etdirən videogörüntülər yayılıb.
Qeyd olunan məsələ ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Baş Prokuroru Kamran Əliyev Livan Respublikasının Baş Prokuroru Qassan Ueydat ilə telefon danışığı aparıb.
Danışıq zamanı beynəlxalq norma və prinsiplərə, eyni zamanda daxili qanunvericiliyə uyğun olaraq hərtərəfli, tam və obyektiv istintaq aparılmaqla təqsirkar şəxslərin dairəsinin müəyyən edilərək cinayət məsuliyyətinə cəlb edilmələri istiqamətində zəruri və təxirəsalınmaz tədbirlərin görülməsi xahiş olunub.
Həmçinin, qeyd olunan faktın istintaqı ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının dəstəyi və əməkdaşlığı təklif olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_61b03d6dfb6a8b2fe03c269e6_o.jpg
Генеральный прокурор Камран Алиев поговорил по телефону с ливанским коллегой в связи с нападением на посольство нашей страны в Бейруте.
По распространенным видеозаписям в местных и иностранных информационных ресурсах видно, что во время акции, прошедшей 29 августа перед зданием Посольства Азербайджанской Республики в Ливанской Республике, около 50-ти лиц армянского происхождения нанесли удары по забору вокруг посольства, бросили твердые предметы, а также стеклянные бутылки, наполненные краской со взрывчатыми веществами, на административное здание.
В связи с указанным инцидентом Генеральный прокурор Азербайджанской Республики Камран Алиев провел телефонный разговор с Генеральным прокурором Ливанской Республики Хассаном Уэйдатом.
В ходе разговора было запрошено предпринять необходимые и неотложные меры с целью установления круга виновных лиц, привлечения их к уголовной ответственности путем полного, всестороннего и объективного расследования в соответствии с международными нормами, а также внутренним законодательством.
Также, была предложена поддержка и сотрудничество со стороны Азербайджанской Республики в связи с проведением расследования по указанному факту.