Kamran Əliyev ölkəmizin Beyrutdakı səfirliyinin binasına hücumla bağlı livanlı həmkarı ilə telefonla danışıb
Kamran Əliyev ölkəmizin Beyrutdakı səfirliyinin binasına hücumla bağlı livanlı həmkarı ilə telefonla danışıb Kamran Əliyev ölkəmizin Beyrutdakı səfirliyinin binasına hücumla bağlı livanlı həmkarı ilə telefonla danışıb
Baş prokuror Kamran Əliyev ölkəmizin Beyrutdakı səfirliyinin binasına hücumla bağlı livanlı həmkarı ilə telefonla danışıb
Bir çox yerli və xarici media resurslarında avqustun 29-da Azərbaycan Respublikasının Livan Respublikasındakı Səfirliyi qarşısında aksiya keçirən 50-yə yaxın erməni əsilli şəxsin səfirliyin inzibati binasının ətrafındakı hasara zərbələr endirib, özləri ilə gətirdikləri içərisində boya olan və partlayıcı bərkidilmiş şüşələri, eləcə də bərk cisimləri səfirliyin inzibati binasına atmalarını əks etdirən videogörüntülər yayılıb.
Qeyd olunan məsələ ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Baş Prokuroru Kamran Əliyev Livan Respublikasının Baş Prokuroru Qassan Ueydat ilə telefon danışığı aparıb.
Danışıq zamanı beynəlxalq norma və prinsiplərə, eyni zamanda daxili qanunvericiliyə uyğun olaraq hərtərəfli, tam və obyektiv istintaq aparılmaqla təqsirkar şəxslərin dairəsinin müəyyən edilərək cinayət məsuliyyətinə cəlb edilmələri istiqamətində zəruri və təxirəsalınmaz tədbirlərin görülməsi xahiş olunub.
Həmçinin, qeyd olunan faktın istintaqı ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının dəstəyi və əməkdaşlığı təklif olunub.

https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_61b03d6dfb6a8b2fe03c269e6_o.jpg
Prosecutor General Kamran Aliyev discussed the attack on our Embassy in Beirut with his Lebanese counterpart.
The footage was spread on August 29 by numerous local and international media outlets about approximately 50 individuals of Armenian nationality, who gathered in front of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Republic of Lebanon, staged a protest, damaged the embassy's perimeter fence and paint, and threw explosives-filled bottles as well as solid objects into the building.
Kamran Aliyev, the Prosecutor General of the Republic of Azerbaijan, spoke via telephone with Ghassan Oueidat, the Prosecutor General of the Republic of Lebanon, regarding this matter.
During the telephone conversation, it was requested to take immediate action to identify the group of accountable individuals and bring them to justice by conducting a thorough, comprehensive, and objective investigation in accordance with international norms and national legislation. In addition, the Azerbaijani side offered its assistance and cooperation in the investigation of the incident. The parties have agreed to coordinate their efforts on this matter.