https://innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_928f33c342c121674f701bd88_o.jpg
Belçikanın paytaxtı Brüssel şəhərində keçirilib Avropa Azərbaycanlıları Konqresinin (AAK) VII qurultayında təşkilatın strukturunda bir sıra dəyişikliklər edilib.
Qurultayda mövcud tələblərə uyğun olaraq yeni idarə formasının yaradılması ilə əlaqədar AAK-ın Nizamnaməsinə dəyişikliklər edilməsi barədə qərar qəbul edilib. Eyni zamanda diaspor təşkilatlarının fəaliyyətinin koordinasiya edilməsi və Avropada yaşayan azərbaycanlıların vahid mərkəzdən idarə olunması məqsədilə AAK-ın yeni strateji fəaliyyət istiqamətləri müəyyənləşdirilib.
Səsvermə nəticəsində Azərbaycan-Monteneqro Mədəni və İqtisadi Mərkəzinin direktoru, Şərqi Avropa Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının Monteneqro üzrə əlaqələndiricisi Seyran Mirzəzadə, Macarıstan Azərbaycan Evinin rəhbəri İbrahim Səfərli, Fransa Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının Strasburq üzrə əlaqələndiricisi Mehriban Ovçuyeva, İtaliyadakı “Center of Economic Development”in təsisçisi Elxan Riçard Sadıq-Zadə, Avstriyada Azərbaycan Akademik Birliyinin sədri Kamal Əkbərov, Fransada yaşayan hüquqşünas Zaur Sadıqbəyli, “Natəvan” cəmiyyətinin rəhbəri, Şərqi Avropa Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının Çexiyadakı əlaqələndiricisi Leyla Bəyim Cəfərova, Almaniya-Azərbaycan Mədəniyyət Evinin həmtəsisçisi Altay Rüstəmov və İsveçdəki “Qarabağ” Cəmiyyətinin üzvü Aida Amir Haşimi AAK İdarə Heyətinin üzvləri seçiliblər.
AAK-ın ənənəsinə əsasən, Sahil Qasımov bundan sonra təşkilatın fəxri prezidenti statusunu daşıyacaq.
Tədbir çərçivəsində diaspor fəalları Sahil Qasımov, Arzu Həsənova və Niyazi Hacıyevə “Diaspor fəaliyyətində xidmətinə görə” Azərbaycan Respublikasının medalı və DİDK-nın təşəkkürnamələri, AAK üzvlərinə təşkilatın medalları təqdim edilib.

https://innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_928f33c342c121674f701bd88_o.jpg
На состоявшемся в столице Бельгии Брюсселе VII съезде Конгресса азербайджанцев Европы (КАЕ) в структуру организации внесен ряд изменений.
На съезде было принято решение о внесении изменений в Устав КАЕ в связи с созданием новой формы управления в соответствии с нынешними требованиями. Вместе с тем в целях координации деятельности диаспорских организаций и управления проживающими в Европе азербайджанцами из единого центра намечены новые направления стратегической деятельности КАЕ.
В результате голосования директор Культурного и экономического центра Азербайджан-Монтенегро, координатор Координационного совета азербайджанцев Восточной Европы по Монтенегро Сейран Мирзазаде, руководитель Дома Азербайджана в Венгрии Ибрагим Сафарли, координатор Координационного совета азербайджанцев Франции по Страсбургу Мехрибан Овчуева, учредитель “Center of Economic Development” в Италии Эльхан Ричард Садыг-Заде, председатель Академического союза Азербайджана в Австрии Кямал Акперов, юрист Заур Садыгбейли, проживающий во Франции, руководидель Общества “Натаван”, координатор Координационного совета азербайджанцев Восточной Европы в Чехии Лейла Бейим Джафарова, cооучредитель Дома азербайджано-германской культуры Алтай Рустамов и член Общества “Карабах” в Швеции Аида Амир Хашими избраны членами Правления КАЕ.
Согласно традиции КАЕ Сахиль Гасымов отныне будет носить статус почетного президента организации.
В рамках мероприятия активистам диаспоры Сахилю Гасымову, Арзу Гасановой и Ниязи Гаджиеву была вручена медаль Азербайджанской Республики “За заслуги в диаспорской деятельности” и благодарности ГКРД, а членам КАЕ – медали организации.