https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_47d8732094e369c6403805e4f_o.jpg
Azərbaycana səfər çərçivəsində Kanada nümayəndə heyəti Qarabağ bölgəsinin Cəbrayıl və Zəngilan rayonlarında olub.
Kanada İcmalar Palatasının üzvü, deputat Çandra Arya, Kanadanın nüfuzlu “Thej.ca” yəhudi media platformasının nəşriyyat direktoru Ron İst və Ottava şəhərində fəaliyyət göstərən “Qarabağ” Azərbaycan həftəsonu məktəbinin həmtəsisçisi Nigar Əliyevadan ibarət nümayəndə heyətinin Qarabağa səfər proqramı Cəbrayıl rayonundan başlayıb.
Xudafərin körpüsünə çatanadək yol boyu müşahidə etdikləri dağıntılar kanadalı qonaqları çox təsirləndirib. Belə mənzərənin vaxtilə burada yaşamış, 30 il ərzində torpaqlarına həsrət qalmış azərbaycanlılarda hansı hisslər doğurduğunu yaxşa anladıqlarını vurğulayıblar.
Qonaqlar Xudafərin körpüsü fonunda xatirə fotosu çəkdiriblər.
Zəngilanın Ağalı kəndində olarkən qonaqlara “ağıllı kənd” konsepsiyası əsasında yenidən tikilən bu yaşayış məntəqəsinin infrastrukturu barədə ətraflı məlumat verilib. Uşaq bağçasında və məktəbdə yaradılmış şəraitlə tanış olan qonaqlara şagirdlərin dünyagörüşünün zənginləşdirilməsi məqsədilə ayrılmış ədəbiyyat nümunələri sərgilənib.
Sinif otaqlarındakı şagird masaları arxasında əyləşən kanadalı qonaqlar Ağalı kəndində belə məktəbin fəaliyyət göstərməsini mühüm hadisə adlandırıb, bütün sullarını cavablandıran müəllimlərə yeni dərs ilində uğurlar arzulayıblar.
Görüş müəllim heyəti ilə xatirə fotosunun çəkilməsi ilə yekunlaşıb.
Ağalıda qonaqların getdiyi növbəti ünvan kənd sakinlərindən birinin evi olub. Əcnəbi müsafirləri qonaqpərvərliklə qarşılayan və öz doğma yurdlarına döndükləri üçün xoşbəxt olduqlarını vurğulayan ev sahibəsi xalqımızın sülh və barış içində yaşamaq istəyinin, Azərbaycan dövlətinin bölgənin normallaşma istiqamətində nümayiş etdirdiyi sülh səylərinin Kanada ictimaiyyətinə çatdırılmasını xahiş edib.
Qeyd edək ki, bu səfər Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin beynəlxalq ictimaiyyətin Azərbaycan həqiqətləri ilə məlumatlandırılması layihəsi çərçivəsində gerçəkləşdirilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_47d8732094e369c6403805e4f_o.jpg
Делегация Канады в рамках визита в Азербайджан побывала в Джебраильском и Зангиланском районах Карабахского региона.
Программа поездки в Карабах делегации в составе члена Палаты общин Канады, депутата Чандры Арья, директора издательства влиятельной еврейской медиаплатформы Канады “Thej.ca” Рона Иста и соучредителя функционирующей в Оттаве азербайджанской воскресной школы “Карабах” Нигяр Алиевой началась с Джебраильского района.
Разрушения, увиденные канадскими гостями по дороге до Xудаферинского моста, произвели на них глубокое впечатление. Они подчеркнули, что хорошо понимают, какие чувства такая картина вызывает у некогда проживавших здесь азербайджанцев, которые в течение 30 лет жили тоской по родной земле.
Гости сделали фотографию на память на фоне Худаферинского моста.
В ходе посещения зангиланского села Агалы гости были подробно проинформированы об инфраструктуре этого населенного пункта, заново отстроенного на основе концепции “умное село”. Во время ознакомления с условиями, созданными в детском саду и школе, гостям была представлена литература, выделенная для обогащения мировоззрения учащихся.
Канадские гости, усевшиеся за школьные парты в классных комнатах, назвали функционирование такой школы в селе Агалы важным событием, пожелали учителям, ответившим на все их вопросы, успехов в новом учебном году.
Встреча завершилась сделанной на память фотографией с педагогическим коллективом.
Затем гости побывали в доме одного из жителей села Агалы. Радушно поприветствовав зарубежных гостей, хозяйка дома, отметившая, что счастлива оттого, что вернулась в родной край, попросила передать канадской общественности желание нашего народа жить в мире и согласии, мирные усилия, прилагаемые Азербайджанским государством для нормализации ситуации в регионе.
Отметим, что нынешний визит состоялся в рамках проекта Государственного комитета по работе с диаспорой в связи с информированием международной общественности об азербайджанских реалиях.