https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_4d8254b7e0c32819c51b48fdc_o.jpg
Kanada İcmalar Palatasının üzvü, deputat Çandra Arya, Kanadanın nüfuzlu “Thej.ca” yəhudi media platformasının nəşriyyat direktoru Ron İst və Ottava şəhərində fəaliyyət göstərən “Qarabağ” Azərbaycan həftəsonu məktəbinin həmtəsisçisi Nigar Əliyevadan ibarət nümayəndə heyətinin Qubaya səfər proqramı şəhərdəki “Soyqırımı Memorial Kompleksi”ni ziyarətdən başlayıb. Eksponatlar və tarixi faktlarla tanışlıq qonaqlarda dəhşət doğurub. Ermənilərin azərbaycanlılara qarşı xüsusi qəddarlıqla törətdikləri Mart soyqırımını insanlığa zidd barbarlıq adlandıran qonaqlar xatirə kitabına ürək sözlərini yazıblar.
Kanada nümayəndə heyətinin getdiyi növbəti ünvan Dağ yəhudilərinin kompakt şəkildə məskunlaşdığı Qırmızı Qəsəbə olub. Qonaqlar buradakı sinaqoqların və Ümumdünya Dağ Yəhudilərinin Tarix-Etnoqrafiya Muzeyinin fəaliyyəti ilə tanış olublar. Səfər Roş-Ha-Şan bayramına təsadüf etdiyindən “Thej.ca” yəhudi media platformasının nəşriyyat direktoru Ron İst yeni il bayramını yəhudi əsilli Azərbaycan vətəndaşları ilə birlikdə qeyd etmək fürsətini böyük xöşbəxtlik adlandırıb.
Səfər çərçivəsində kanadalı parlamentar Quba Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı İlqar Mahmudovla görüşüblər. Qubanın tarixi, rayondakı multikultural və tolerant mühit, müxtəlif xalqların əsrlər boyu mehriban bir ailə kimi birgə yaşayışı, rayonun adət-ənənələri, iqtisadiyyatı, son illərdə rayonda görülmüş işlər, ölkəmizin inkişafı, əldə etdiyi naliyyətləri, torpaqlarımızın 30 illik işğaldan azad olunması haqqında qonağa geniş məlumat verilib.
Kanadalı parlamentar Çandra Arya müxtəlif etnosların Qubada sülh və əmin-amanlıq içində yaşamasını yüksək qiymətləndirib və bunu Azərbaycanda mövcud olan multikulturalizm və tolerantlıq ənənələrinin bariz nümunəsi adlandırıb.
Qeyd edək ki, Qubaya səfər zamanı Kanada nümayəndə heyətini Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin əməkdaşı Fidan Rüstəmzadə müşayiət edib.
Kanadalı parlamentarın ölkəmizə səfəri Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin “Beynəlxalq ictimaiyyətin Azərbaycan həqiqətləri ilə məlumatlandırılması” layihəsi çərçivəsində gerçəkləşdirilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_4d8254b7e0c32819c51b48fdc_o.jpg
Программа поездки в Губу делегации в составе члена Палаты общин Канады, депутата Чандры Арья, директора издательства влиятельной еврейской медиаплатформы Канады “Thej.ca” Рона Иста и соучредителя функционирующей в Оттаве азербайджанской воскресной школы “Карабах” Нигяр Алиевой началась с посещения городского “Мемориального комплекса геноцида”. Ознакомление с экспонатами и историческими фактами вызвало у гостей чувство ужаса. Назвав Мартовский геноцид, с особой жестокостью совершенный армянами против азербайджанцев, варварством, противоречащим человечности, гости оставили запись в книге памяти.
Затем делегация Канады побывала в поселке Красная Слобода, где компактно проживают горские евреи. Здесь гости ознакомились с деятельностью синагог и Всемирного историко-этнографического музея горских евреев. Поездка совпала с праздником Рош-Ха-Шана, поэтому директор издательства еврейской медиаплатформы “Thej.ca” Рон Ист назвал большим счастьем возможность отметить новогодний праздник вместе с гражданами Азербайджана еврейского происхождения.
В рамках поездки канадский парламентарий встретился с главой Исполнительной власти Губинского района Ильгаром Махмудовым. Гость был подробно проинформирован об истории Губы, мультикультуральной и толерантной атмосфере в районе, многовековом проживании различных народов дружной семьей, обычаях и традициях, экономике района, работе, проделанной здесь в последние годы, развитии страны, достигнутых ею успехах, освобождении наших земель от 30-летней оккупации.
Канадский парламентарий Чандра Арья высоко оценил сосуществование различных этносов в Губе в условиях мира и спокойствия и назвал это наглядным примером традиций мультикультурализма и толерантности в Азербайджане.
Отметим, что в ходе поездки в Губу делегацию Канады сопровождала сотрудник Государственного комитета по работе с диаспорой Фидан Рустамзаде.
Визит канадского парламентария в нашу страну состоялся в рамках проекта Государственного комитета по работе с диаспорой “Информирование международной общественности об азербайджанских реалиях”.