https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_4d8254b7e0c32819c51b48fdc_o.jpg
Kanada İcmalar Palatasının üzvü, deputat Çandra Arya, Kanadanın nüfuzlu “Thej.ca” yəhudi media platformasının nəşriyyat direktoru Ron İst və Ottava şəhərində fəaliyyət göstərən “Qarabağ” Azərbaycan həftəsonu məktəbinin həmtəsisçisi Nigar Əliyevadan ibarət nümayəndə heyətinin Qubaya səfər proqramı şəhərdəki “Soyqırımı Memorial Kompleksi”ni ziyarətdən başlayıb. Eksponatlar və tarixi faktlarla tanışlıq qonaqlarda dəhşət doğurub. Ermənilərin azərbaycanlılara qarşı xüsusi qəddarlıqla törətdikləri Mart soyqırımını insanlığa zidd barbarlıq adlandıran qonaqlar xatirə kitabına ürək sözlərini yazıblar.
Kanada nümayəndə heyətinin getdiyi növbəti ünvan Dağ yəhudilərinin kompakt şəkildə məskunlaşdığı Qırmızı Qəsəbə olub. Qonaqlar buradakı sinaqoqların və Ümumdünya Dağ Yəhudilərinin Tarix-Etnoqrafiya Muzeyinin fəaliyyəti ilə tanış olublar. Səfər Roş-Ha-Şan bayramına təsadüf etdiyindən “Thej.ca” yəhudi media platformasının nəşriyyat direktoru Ron İst yeni il bayramını yəhudi əsilli Azərbaycan vətəndaşları ilə birlikdə qeyd etmək fürsətini böyük xöşbəxtlik adlandırıb.
Səfər çərçivəsində kanadalı parlamentar Quba Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı İlqar Mahmudovla görüşüblər. Qubanın tarixi, rayondakı multikultural və tolerant mühit, müxtəlif xalqların əsrlər boyu mehriban bir ailə kimi birgə yaşayışı, rayonun adət-ənənələri, iqtisadiyyatı, son illərdə rayonda görülmüş işlər, ölkəmizin inkişafı, əldə etdiyi naliyyətləri, torpaqlarımızın 30 illik işğaldan azad olunması haqqında qonağa geniş məlumat verilib.
Kanadalı parlamentar Çandra Arya müxtəlif etnosların Qubada sülh və əmin-amanlıq içində yaşamasını yüksək qiymətləndirib və bunu Azərbaycanda mövcud olan multikulturalizm və tolerantlıq ənənələrinin bariz nümunəsi adlandırıb.
Qeyd edək ki, Qubaya səfər zamanı Kanada nümayəndə heyətini Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin əməkdaşı Fidan Rüstəmzadə müşayiət edib.
Kanadalı parlamentarın ölkəmizə səfəri Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin “Beynəlxalq ictimaiyyətin Azərbaycan həqiqətləri ilə məlumatlandırılması” layihəsi çərçivəsində gerçəkləşdirilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_4d8254b7e0c32819c51b48fdc_o.jpg
The program of the visit of the delegation consisting of Chandra Arya, MP, member of Canadian House of Commons, Ron East, publishing director of the prestigious Canadian Jewish media platform "Thej.ca" and Nigar Aliyeva, co-founder of the "Karabagh" Azerbaijani weekend school operating in Ottawa to Guba started from the visit to "Genocide Memorial Complex". Acquaintance with exhibits and historical facts provoked horror in the guests. The guests wrote their heartfelt words in the memorial book entitling the March genocide committed by Armenians against Azerbaijanis with special cruelty “a barbarism against humanity”.
The next destination of the Canadian delegation was the Krasnaya Sloboda where the Mountain Jews were compactly settled. The guests got acquainted with the activities of the synagogues and the History and Ethnography Museum of the World Mountain Jews. Since the visit coincided with the holiday of Rosh Hashana, the publishing director of the Jewish media platform "Thej.ca" Ron East called the opportunity to celebrate the New Year holiday together with Azerbaijani citizens of Jewish origin “a great happiness”.
Within the visit the Canadian parliamentarian met with Ilgar Mahmudov, the head of the Executive Authority of Guba. The guest was presented an extensive information about the history of Guba, the multicultural and tolerant environment in the region, the coexistence of different peoples as a friendly family for centuries, the traditions of the region, the economy, the activities implemented in the region in recent years, the development of our country, its achievements, and the liberation of our lands from 30 years of occupation.
Canadian parliamentarian Chandra Arya highly appreciated the peaceful coexistence of different ethnic groups in Guba and called it a clear example of traditions of multiculturalism and tolerance in Azerbaijan.
It should be noted that Fidan Rustamzada, an employee of the State Committee on Work with Diaspora, accompanied the Canadian delegation during the visit to Guba.
The visit of the Canadian parliamentarian to our country was carried out within the project of the State Committee for Work with Diaspora entitled "Informing the international community of the facts on Azerbaijan".