https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_0b9a83bc16953880db3465552_o.jpg
Sentyabrın 19-da Azərbaycan Respublikasının müdafiə nazirinin birinci müavini - Azərbaycan Ordusunun Baş Qərargah rəisi general-polkovnik Kərim Vəliyev ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyə Respublikası Milli Müdafiə Nazirliyinin Hüquq Xidmətinin nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonaqları ölkəmizdə görməkdən məmnunluğunu bildirən Baş Qərargah rəisi Azərbaycan Ordusunda hərbi qanunvericilik və Beynəlxalq humanitar hüququn tətbiqi ilə əlaqədar keçirilən maarifləndirici tədbirlərin əhəmiyyətindən danışıb.
Görüşdə hüquq xidmətinin təşkili, hərbi hüquqşünasların xidməti fəaliyyəti və digər sahələrdə ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_0b9a83bc16953880db3465552_o.jpg
On September 19, the First Deputy Minister of Defense of the Republic of Azerbaijan – Chief of the General Staff of the Azerbaijan Army, Colonel General Karim Valiyev met with a delegation of the Legal Service of the Ministry of National Defense of the Republic of Türkiye that is on a visit to Azerbaijan.
The Chief of the General Staff expressed his satisfaction with seeing the guests in Azerbaijan and emphasized the importance of enlightenment activities held in the Azerbaijan Army regarding the application of military legislation and international humanitarian law.
During the meeting, the sides exchanged views on the organization of legal services, service activities of military lawyers and a number of other issues.