https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_525e0614f9ccf56afefef8216_o.jpg
Mətbuat Xidmətinin rəisi polkovnik Anar Eyvazov brifinqdə çıxış edərək bildirib: "Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində keçirilən lokal xarakterli antiterror tədbirləri uğurla davam edir.
Tədbirlər zamanı Ermənistan silahlı qüvvələri birləşmələrinin 60-dan çox döyüş mövqeyi Silahlı Qüvvələrimizin nəzarətinə keçirilib. Eyni zamanda Ermənistan silahlı qüvvələrinin birləşmələrinə məxsus 20-dən artıq hərbi təyinatlı avtomobil, 40-dan artıq artilleriya qurğusu, 30-dan artıq minaatan, 2 ədəd zenit-raket qurğusu, 6-dan artıq "Martira" radioelektron mübarizə stansiyası və digər hərbi təyinatlı vasitələri zərərsizləşdirilib.
Bəzi Ermənistan sosial media resurslarında guya bölmələrimiz tərəfindən mülki obyektlərin atəşə tutulması barədə yayılan məlumatlar təxribat və dezinformasiya xarakteri daşıyır. Burada məqsəd ordumuzun imicinə xələl gətirmək və beynəlxalq ictimaiyyətdə lokal antiterror tədbirləri haqqında yanlış fikir formalaşdırmaqdır. Müdafiə Nazirliyinin rəsmi internet saytı və sosial media hesablarında yaydığımız videolardan da aydın görünür ki, bölmələrimiz tərəfindən yalnız legitim hərbi hədəflərə zərbələr endirilir.
Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində lokal xarakterli antiterror tədbirləri zamanı dəfələrlə müşahidə edilib ki, Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri bölmələrinin hədəfindən yayınmaq məqsədilə Ermənistan silahlı qüvvələrinin birləşmələri müxtəlif təyinatlı zirehli döyüş texnikası və atəş vasitələrini yaşayış məntəqələrində yerləşdirib, eyni zamanda hərbi təyinatlı obyektlərə mülki şəxsləri cəlb edir.
Məlum olduğu kimi arsenalımızda ən müasir tələblərə cavab verən yüksək dəqiqliyə malik silah və döyüş texnikası mövcuddur. Peşəkar hərbi qulluqçularımızın bu silahlardan istifadə edilməklə hədəfə aldığı hərbi obyektlərin məhv edilməsi üzrə verilən tapşırıqlar bir çox hallarda məhz hərbi obyektdə mülki şəxslərin olması aşkar edildikdən sonra obyektin hədəfə alınması dayandırılıb.
Bir daha bildiririk ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin birləşmələrinin döyüş texnikasını yaşayış məntəqələrində və yaxud onların ətrafında yerləşdirməsinə baxmayaraq yüksək dəqiqliklə həyata keçirilən atəş nəticəsində yalnız uzunmüddətli atəş nöqtələri, döyüş texnikası və hərbi məqsədlər üçün istifadə edilən hərbi infrastruktur sıradan çıxarılır və zərərsizləşdirilir.
Qeyd etdiyim faktlarla bağlı ictimaiyyətə mütəmadi olaraq videomateriallar təqdim edilib və bundan sonra da təqdim ediləcəkdir.
Azərbaycanın Qarabağ iqtisadi rayonunda yerləşən Ermənistan silahlı qüvvələri birləşmələrinin üzvlərini silahı yerə qoyaraq təslim olmağa çağırırıq. Həmçinin ərazidə olan mülki şəxslərə qətiyyən onlara yaxın durmamağı və hər hansı yardım etməməyi tövsiyə edirik. Tövsiyə xarakerli bildirişlər səsgücləndirici və digər texniki vasitələrlə çatdırılır".

https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_525e0614f9ccf56afefef8216_o.jpg
Head of the Press Service, Colonel Anar Eyvazov, at a briefing said: "The local anti-terror measures carried out by the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan in the Karabakh region continue successfully.
During local anti-terror measures, more than 60 combat positions of the Armenian armed forces formations passed under the control of the Azerbaijan Armed Forces. Moreover, more than 20 combat vehicles, 40 artillery installations, 30 mortars, 6 'Martira' electronic warfare (EW) stations, and 2 anti-aircraft missile systems, and other military-purpose equipment belonging to the Armenian armed forces formations were destroyed.
The information spread in some Armenian social media resources about the firing of civilian objects by the Azerbaijan Army Units is provocative disinformation. The aim here is to harm the image of the Azerbaijan Army and create a misconception about local anti-terror measures in the international community. From the videos that are shared on the official website and social media accounts of the Ministry of Defense, it is clear that Azerbaijan Army Units strike only legitimate military targets.
In the course of the local anti-terror measures carried out in the Karabakh region of Azerbaijan, it was repeatedly observed that the Armenian armed forces formations to avoid being targeted by the Azerbaijan Army Units deployed various purpose armored combat equipment and firearms in residential areas, and at the same time involved civilians in military-purpose facilities.
As it is known, the armament of the Azerbaijan Army has high-precision weapons and military equipment that meets the most modern requirements. The fulfillment of tasks on destroying military facilities targeted by the Azerbaijan Army’s professional servicemen by the use of these weapons was stopped in many cases due to the detection of civilians at a military facility.
We reiterate that only long-term firing points, combat equipment and military infrastructure used for military purposes are incapacitated and neutralized as a result of high-precision fire, despite the fact that formations of the Armenian armed forces deploy combat equipment in or around human settlements.
Videos related to the mentioned facts have been regularly presented to the public and will be presented in the future.
We call on the formations of the Armenian armed forces stationed in the Karabakh economic region of Azerbaijan to lay down their weapons and surrender. We also recommend civilians in the area to stay away from them and not to provide them with any help. Advisory notifications are delivered through loudspeakers and other technical means.