https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_79e85a0cb2d463a802b281fab_o.jpg
"Sentyabrın 19-da Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yerləşən Ermənistan silahlı qüvvələri bir sıra irimiqyaslı hərbi təxribatlara və terror aktlarına əl atdı. Bu təxribatlara cavab olaraq, ölkəmiz regionda lokal anti-terror tədbirlərinə başladı".
Bunu Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Asiya Parlament Assambleyasının (APA) Bakıda keçirilən Sosial və mədəni məsələlər üzrə daimi komitəsinin iclasının açılış mərasimində çıxışı zamanı deyib. Onun sözlərinə görə, bu tədbirlərin məqsədi Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələrinin Azərbaycan ərazilərindən tərksilah edilərək çıxarılması, onların hərbi infrastrukturunun zərərsizləşdirilməsi, dinc əhalinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi və Azərbaycan Respublikasının konstitusiya quruluşunun bərpası olmuşdur.
Milli Məclisin sədri bildirib ki, ötən gün Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yaşayan erməni sakinlərin nümayəndələrinin müraciətinə baxılaraq qeyd olunan şərtlər əsasında lokal anti-terror əməliyyatlarının dayandırılması barədə razılıq əldə olunub.
Spiker Sahibə Qafarova erməni sakinlərin nümayəndələri ilə bu gün yenidən başlayan dialoqun onların Azərbaycan cəmiyyətinə reinteqrasiyası ilə nəticələnəcəyinə, öz növbəsində Ermənistanın da normallaşma prosesi çərçivəsində məsuliyyətli davranacağına və regionumuzda uzunmüddətli sülhü və sabitliyi təmin edəcək sülh sazişini imzalayacağına ümidvar olduğunu bildirib.
Sahibə Qafarova Azərbaycanın güclü iradəsinə və uzunmüddətli sülh və sabitlik istiqamətində atdığı ardıcıl addımlara baxmayaraq, Ermənistanın bunun əksinə hərəkət etdiyini xatırladıb. O, deyib ki, razılaşmalardan geri çəkilmək və yeni bəhanələr irəli sürmək, real danışıqlardan qaçmaq, hərbi-siyasi təxribatlar törətmək, ərazilərimizdə yaradılmış qanunsuz separatçı rejimi bütün mümkün vasitələrlə ayaqda saxlamaq cəhdləri Ermənistanın son iki il yarım ərzində sərgilədiyi dəyişməyən davranış şəklidir.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan dəfələrlə Ermənistanın 10 mindən çox silahlı əsgərinin Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindən qeyd-şərtsiz və tam çıxarılmasını və qondarma rejimin ləğvini tələb edib, bunun regionda sülhə və sabitliyə nail olmaq üçün əsas vacib şərt olduğunu bəyan edib.

Сагиба Гафарова проинформировала об антитеррористических мерах
Сагиба Гафарова проинформировала об антитеррористических мерах Сагиба Гафарова проинформировала об антитеррористических мерах
"19 сентября вооруженные силы Армении, расположенные в Карабахском регионе Азербайджана, прибегли к серии широкомасштабных военных провокаций и террористических актов. В ответ на эти провокации наша страна начала локальные антитеррористические меры в регионе".
Об этом заявила спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова в ходе своего выступления на церемонии открытия проводящегося в Баку заседания Постоянного комитета по социальным и культурным вопросам Азиатской парламентской ассамблеи (АПА). «Целью этих мер было разоружение и вывод подразделений вооруженных сил Армении с территорий Азербайджана, нейтрализация их военной инфраструктуры, обеспечение безопасности гражданского населения и восстановление конституционного строя Азербайджанской Республики».
Председатель Милли Меджлиса сообщила, что вчера, рассматривая обращение представителей армянского населения, проживающего в Карабахском регионе Азербайджана, при указанных условиях была достигнута договоренность о приостановлении местных антитеррористических мероприятий.
Председатель парламента Азербайджана Сагиба Гафарова выразила надежду на то, что вновь начавшийся сегодня диалог с представителями армянского населения приведет к их реинтеграции в азербайджанское общество, а Армения, в свою очередь, будет действовать ответственно в рамках процесса нормализации и подпишет мирное соглашение, которое обеспечит долгосрочный мир и стабильность в нашем регионе.
Сагиба Гафарова напомнила, что, несмотря на твердую волю Азербайджана и последовательные шаги, предпринимаемые в направлении долгосрочного мира и стабильности, Армения действует наоборот. По словам спикера парламента Азербайджана, неизменным поведением Армении в течение последних двух с половиной лет является ее выход из соглашений и новые оправдания, уклонение от реальных переговоров, военные и политические провокации, а также попытки всеми возможными способами удержать на плаву установленный на наших территориях незаконный сепаратистский режим.
Было отмечено, что Азербайджан неоднократно требовал безоговорочного и полного вывода более 10-тысячных вооруженных сил Армении из Карабахского региона Азербайджана и роспуска незаконного режима, заявляя, что это является важнейшим условием достижения мира и стабильности в регионе.