https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_205fafec7d1f6a951b58c276e_o.jpg
“Bakı-Naxçıvan-Bakı” müntəzəm avtobus marşrutu üzrə hazırda Azərbaycan və İran daşıyıcıları tərəfindən gündə 3 reys həyata keçirilir. Reyslərin sayının artırılaraq gündəlik hər iki tərəfdən 6-ya çatdırılması ilə bağlı Azərbaycan-İran Birgə Komissiyasının Bakıda keçirilən növbəti iclasında razılıq əldə edilib.
İkitərəfli görüşdə, həmçinin Azərbaycanla İran arasında beynəlxalq avtomobil daşımaları sahəsində mövcud vəziyyət, statistik məlumatların mübadiləsi, yük daşımaları, “İcazə” blanklarının kontingenti, avtodaşıyıcıların qarşılaşdıqları problemlər, onların həlli yolları müzakirə edilib və müvafiq qərarlar qəbul olunub.
Komissiyanın iclasında hər iki ölkənin nəqliyyat vasitələrinə tətbiq olunan vergi və rüsumların miqdarı, daşımaların inkişaf perspektivləri də nəzərdən keçirilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_205fafec7d1f6a951b58c276e_o.jpg
На регулярном автобусном маршруте "Баку-Нахчыван-Баку" в настоящее время перевозчиками Азербайджана и Ирана выполняются 3 рейса в день. На очередном заседании азербайджано-иранской совместной комиссии в Баку достигнута договоренность об увеличении количества рейсов до 6 в день с обеих сторон.
На двусторонней встрече обсуждались также текущая ситуация в сфере международных автомобильных перевозок между двумя странами, грузоперевозки, контингент бланков разрешений, проблемы, с которыми сталкиваются перевозчики и пути их решения. Были приняты соответствующие решения.
На заседании комиссии были рассмотрены размеры налогов и пошлин, применяемых к транспортным средствам обеих стран, а также перспективы развития перевозок.