https://innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_c041a45056a8e4666c4f268af_o.jpg
BMT-nin İnkişaf Proqramının Yaşıl İqlim Fondunun maliyyə dəstəyi və Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin tərəfdaşlığı ilə həyata keçirdiyi “Milli Adaptasiya Planı” layihəsi çərçivəsində Beynəlxalq Ətraf Mühit Gününə həsr edilmiş “Tək bir Yer kürəmiz var” adlı tədbir keçirilib.
Tədbirdə Ekologiya və Təbii Sərvətlər naziri, Kənd Təsərrüfatı naziri, Təhsil naziri, BMT-nin Azərbaycan Respublikasında Rezident Əlaqələndiricisi Vladanka Andreyeva, BMT-nin İnkişaf Proqramının Rezident Nümayəndəsi səlahiyyətlərini icra edən Çaru Bista, beynəlxalq təşkilatların, səfirliklərin, qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri, tələbələr iştirak ediblər.
Qonaqları Vladanka Andreyeva salamlayıb və ətraf mühitin qorunmasına həsr edilmiş tədbirin bu qədər geniş auditoriya, hökumət və qeyri-hökumət nümayəndələrini, gəncləri bir ayara toplamasının mövzunun aktuallığının göstəricisi olduğunu vurğulayıb.
Çıxış edən nazirlər hər biri rəhbərlik etdikləri qurumların ətraf mühitlə bağlı addım və planları barədə məlumat verib, Azərbaycan Hökumətinin qoşulduğu Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaq üçün göstərilən səylərdən danışıblar. Kənd təsərrüfatı, elm və texnika inkişaf etdikcə, insanın ətraf mühitə təsirinin artığını bildirən rəsmilər bu təsirləri önləmək üçün hansı addımlar atıla biləcəyinə toxunublar.
BMT-nin İnkişaf Proqramının Rezident Nümayəndəsi səlahiyyətlərini icra edən Çaru Bista təmsil etdiyi qurumun Azərbaycan Hökumətinin iqlim və ətraf mühitlə bağlı fəaliyyətlərinə dəstəyi barədə məlumat verib, çağırışlara və imkanlara birgə hazırlığın vacibliyini qeyd edib. “Son araşdırmalara görə, yaşıl iqtisadiyyat 2030-cu ilə qədər 24 milyon yeni iş yeri yarada bilər.
Ətraf mühitə uyğun yaşıl texnologiyalar genişləndirilsə, hökumətlər, özəl sektor, vətəndaş cəmiyyəti və beynəlxalq təşkilatlar birlikdə işləsə, daha çox fayda əldə edilə bilər” – deyən xanım Çaru Bista yeniliklərdən həssas qrupların və qadınların faydalanmasının prioritet olduğunu deyib.
Tədbir gənclər arasında breyn rinqlə davam edib. Qaliblərə mükafatları Rezident Əlaqələndirici Vladanka Andreyeva və nazir Muxtar Babayev təqdim edib.

https://innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_c041a45056a8e4666c4f268af_o.jpg
An event entitled "Only one Earth" dedicated to the International Environment Day was held within the framework of the "National Adaptation Plan" project implemented by the United Nations Development Programme (UNDP) funded by the Green Climate Fund and with the partnership of the Ministry of Ecology and Natural Resources.
The event brought together Minister of Ecology and Natural Resources, Minister of Agriculture, Minister of Education, UN Resident Coordinator in the Republic of Azerbaijan Vladanka Andreeva, UNDP Resident Representative a.i. Charu Bist, representatives of international organizations, embassies, NGOs, and university students.
Welcoming the guests, Vladanka Andreeva said that the event dedicated to the protection of the environment, which brings together such a large audience, government and non-governmental representatives, and youth, is an indication of the emergency of this issue.
Each of the ministers briefed on the steps and plans of their agencies on the environment, and spoke about the efforts made by the Government of Azerbaijan to achieve the Sustainable Development Goals. As agriculture, science and technology advance, human impacts on the environment increase, officials said, and added what steps can be taken to prevent these effects.
Charu Bist, UNDP Resident Representative a.i., spoke about UNDP's support to the Government of Azerbaijan's climate and environmental activities, and pointed the importance of joint preparation for challenges and opportunities. "According to the latest research, the greener economy could create 24 million new jobs by 2030," she said. "More can be achieved with the use of environmentally friendly green technologies and with partnerships with the government, private sector, civil society and international organizations’ work together," said the UNDP RR a.i. and emphasized vulnerable groups and women as priority sides to benefit from the innovation.
The event continued with a brain-ring game among the youth. The awards were presented to the winners by the Resident Coordinator Vladanka Andreeva and Minister Mukhtar Babayev.