https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_8430b102cf8270ba220cad589_o.jpg
Ölkəmizin əsas ixracatçı dövlət şirkətlərindən biri olan “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) qiymətli metalların hasilatı və ixracatı istiqamətində fəaliyyətini uğurla davam etdirir.
2023-cü ilin yanvar-avqust aylarında QSC tərəfindən 28.1 min unsiya qızılın hasilatı, 23.1 min unsiya qızılın ixracı həyata keçirilib. Bununla cari ilin ilk 8 ayı üçün müəyyənləşdirilmiş qızıl hasilatı planı 0.5%, qızıl ixracı planı isə 3% artıq icra edilib. Ümumilikdə, cari il üzrə 62.5 min unsiya qızıl hasilatı və ixracı planlaşdırılıb ki, bu da ötən ilin göstəriciləri ilə müqayisədə hasilatda 1%, ixracda isə 4.4% daha artıq hədəfdir.
Cari ilin ilk 8 ayı ərzində icra olunan hasilat və ixrac əməliyyatları ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə az olsa da, plan üzrə davam etdirilən uğurlu fəaliyyət nəticəsində ilin sonunadək müəyyənləşdirilmiş illik hasilat və ixrac hədəflərinin üstələnməsi nəzərdə tutulub.
2022 və 2023-cü illərin yanvar-avqust ayları üzrə hasilat və ixrac göstəriciləri |
||||
2022-ci il |
2023-cü il |
Ötən ilin ilk 8 ayı ilə müqayisə |
Cari ilin ilk 8 aylıq planı ilə müqayisə |
Qızıl hasilatı |
36,864 Oz |
28,132 Oz |
24%↓ |
0.5%↑ |
Gümüş hasilatı |
127,829 Oz |
79,934 Oz |
37%↓ |
49.6%↑ |
Qızıl ixracı |
33,160 Oz |
23,122 Oz |
30%↓ |
3%↑ |
Gümüş ixracı |
110,885 Oz |
61,541 Oz |
45%↓ |
39%↑ |
Qızılın ixrac dəyəri |
103,969,527 AZN |
76,538,340 AZN |
26%↓ |
25%↑ |
Gümüşün ixrac dəyəri |
4,108,106 AZN |
2,504,725 AZN |
39%↓ |
85%↑ |
Cəmi ixrac gəliri |
108,077,634 AZN |
79,043,065 AZN |
27%↓ |
26%↑ |
2022 və 2023-cü illərin yanvar-avqust ayları üzrə daxili bazar satışları |
|||
Qızılın daxili satışı |
1,929 Oz |
3,938 Oz |
104%↑ |
Gümüşün daxili satışı |
7,141 Oz |
23,518 Oz |
229%↑ |
Qızılın daxili satış dəyəri |
6,662,791 AZN |
13,461,556 AZN |
102%↑ |
Gümüşün daxili satış dəyəri |
303,934 AZN |
981,732 AZN |
223%↑ |
Daxili satış üzrə cəmi gəlir |
6,966,725 AZN |
14,443,288 AZN |
107%↑ |
2022 və 2023-cü illərin yanvar-avqust ayları üzrə cəmi satış gəlirləri |
Qızılın cəmi satış gəliri |
110,632,318 AZN |
89,999,896 AZN |
19%↓ |
Gümüşün cəmi satış gəliri |
4,412,041 AZN |
3,486,456 AZN |
21%↓ |
Cəmi gəlir |
115,044,359 AZN |
93,486,352 AZN |
Qeyd edək ki, 1 sentyabr 2023-cü il tarixinə QSC tərəfindən qiymətli metalların yerli və xarici bazarlarda satışı nəticəsində əldə etdiyi ümumi gəlir 1 milyard 49 milyon 202 min manata çatıb. Əldə edilən vəsaitin 1 milyard 6 milyon 40 min manatını ixrac gəlirləri, 43 milyon 162 min manatını isə daxili bazar satışlarından əldə edilən gəlirlər formalaşdırır.
Xatırladaq ki, 2017-ci ildə Daşkəsən rayonunda yerləşən yalnız 1 mədənin – “Çovdar” qızıl yatağının istismarı ilə yola çıxan “AzerGold” QSC ötən 7 il ərzində “Çovdar” yatağının cinahlarında, Daşkəsən və Göygöl rayonlarının ərazisində yerləşən daha 3 qızıl mədənini istismara verməyə nail olub. 2021-ci ildə “Ağyoxuş-1” qızıl mədənində istismar işləri tamamlanıb, “Çovdar”, “Mərəh” və “Tülallar” mədənlərində isə hasilat prosesi davam etdirilir. Paralel olaraq “AzerGold” QSC tərəfindən Naxçıvan Muxtar Respublikası, Balakən və Kəlbəcər rayonlarında mövcud qızıl, mis və digər əlvan metal sahələrində müxtəlif mərhələlərdə olan kəşfiyyat və tədqiqat işləri davam etdirilir.

https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_8430b102cf8270ba220cad589_o.jpg
Закрытое Акционерное Общество (ЗАО) «AzerGold», одна из основных государственных компаний-экспортеров Азербайджана, успешно продолжает добычу и экспорт драгоценных металлов.
За январь-август 2023 года ЗАО осуществило добычу 28.1 тыс. унций золота, экспорт 23.1 тыс. унций золота. При этом план добычи золота, установленный на первые восемь месяцев текущего года, перевыполнен на 0.5%, а план экспорта золота – на 3%. В целом на текущий год запланирована добыча и экспорт 62.5 тыс. унций золота, что приведет к перевыполнению на 1% добычи и на 4.4% экспорта в прошлом году.
Несмотря на то, что объем добычи и экспортных операций, выполненных в течение первых восьми месяцев текущего года, меньше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, в результате продолжающейся успешной деятельности по плану запланировано превышение установленных до конца года годовых целей по добыче и экспорту.
Показатели добычи и экспорта за январь-август 2022 и 2023 годов |
||||
2022 год |
2023 год |
Сравнение с первыми 8 месяцами прошлого года |
Сравнение с первым 8-месячным планом текущего года |
Добыча золота |
36,864 унций |
28,132 унций |
24%↓ |
0.5%↑ |
Добыча серебра |
127,829 унций |
79,934 унций |
37%↓ |
49.6%↑ |
Экспорт золота |
33,160 унций |
23,122 унций |
30%↓ |
3%↑ |
Экспорт серебра |
110,885 унций |
61,541 унций |
45%↓ |
39%↑ |
Экспортная стоимость золота |
103,969,527 маната |
76,538,340 маната |
26%↓ |
25%↑ |
Экспортная стоимость серебра |
4,108,106 маната |
2,504,725 маната |
39%↓ |
85%↑ |
Общий доход от экспорта |
108,077,634 маната |
79,043,065 маната |
27%↓ |
26%↑ |
Продажи на внутреннем рынке с января по август 2022 и 2023 годов |
|||
Продажа золота на внутреннем рынке |
1,929 унций |
3,938 унций |
104%↑ |
Продажа серебра на внутреннем рынке |
7,141 унций |
23,518 унций |
229%↑ |
Продажная стоимость золота на внутреннем рынке |
6,662,791 манатов |
13,461,556 манатов |
102%↑ |
Продажная стоимость серебра на внутреннем рынке |
303,934 манатов |
981,732 манатов |
223%↑ |
Общий доход от продаж на внутреннем рынке |
6,966,725 манатов |
14,443,288 манатов |
107%↑ |
Общий доход от продаж за январь-август 2022 и 2023 годов |
Общий доход от продаж золота |
110,632,318 манатов |
89,999,896 манатов |
19%↓ |
Общий доход от продаж серебра |
4,412,041 манатов |
3,486,456 манатов |
21%↓ |
Общий доход |
115,044,359 манатов |
93,486,352 манатов |
Отметим, что по состоянию на 1 сентября 2023 года общий доход ЗАО в результате реализации драгоценных металлов на внутреннем и внешнем рынках достиг 1 млрд. 49 млн. 202 тыс. манатов. 1 млрд. 6 млн. 40 тыс. манатов из полученных средств формируют экспортные доходы, а 43 млн. 162 тыс. манатов –доходы от продаж на внутреннем рынке.
Напомним, что ЗАО «AzerGold», начавшее свою деятельнось в 2017 году с эксплуатации только одного рудника – расположенного в Дашкесанском районе месторождения золота «Човдар», за прошедшие семь лет добилось ввода в эксплуатацию на территории Дашкесанского и Гейгельского районов еще трех золотых рудников, расположенных на флангах месторождения «Човдар». В 2021 году на золотом руднике «Агйохуш-1» были завершены эксплуатационные работы, а на рудниках «Човдар», «Мярях» и «Тюлаллар» добыча продолжается. Параллельно Обществом продолжаются разведочные и исследовательские работы на различных стадиях на месторождениях золота, меди и других цветных металлов в Нахчыванской Автономной Республике, Балакенском и Кельбаджарском районах.