https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_d18ea0e7bee4cef636254a25e_o.jpg
Bakı şəhərində oktyabrın 2–6-da keçiriləcək 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresində Azərbaycan diasporunu təmsil edən tanınmış alimlər də iştirak edəcək.
Onların arasında Mərkəzi Florida Universiteti, Günəş Enerjisi Mərkəzi, Hidrogen Energetika üzrə qrup rəhbəri Prof. Dr. Nazim Muradov, İstanbul Ticarət Universitetinin professoru, mexanika və aerokosmik mühəndislik sahəsində tanınmış alim Abdulla Sofiyev, İstanbul Texniki Üniversitetinin Aeronavtika və kosmonavtika fakültəsinin professoru Çingiz Hacıyev, “Capella Space” şirkətinin meneceri, Florida Azərbaycan icmasının rəhbəri Esmira Bayramova var.
Qeyd edək ki, xaricdə yaşayan bu alimlər Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin təqdim etdiyi siyahı üzrə seçiliblər. Alimlərlə mütəmadi əlaqə yaradılıb və onların təqdim etdikləri elmi məqalələr soydaşlarımıza 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresində çıxış etmək hüququ qazandırıb.
Xatırladaq ki, Azərbaycan 2023-cü ildə Beynəlxalq Astronavtika Konqresinə ev sahibliyi etmək hüququ qazanıb. İlk dəfə ulu öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi dövründə ‒ 1973-cü ildə Bakıda keçirilən Beynəlxalq Astronavtika Konqresinə 50 ildən sonra yenidən Azərbaycanın ev sahibliyi etməsi böyük rəmzi məna daşıyır.

https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_d18ea0e7bee4cef636254a25e_o.jpg
B предстоящем в Баку 2-6 октября 74-м Международном конгрессе астронавтики примут участие также известные ученые, представляющие азербайджанскую диаспору.
Сюда входят руководитель группы водородной энергетики во Флоридском центре солнечной энергии Университета Центральной Флориды проф. Др. Назим Мурадов, профессор Стамбульского торгового университета, известный ученый в области механики и аэрокосмической инженерии Абдулла Софиев, профессор факультета аэронавтики и космонавтики Стамбульского технического университета Чингиз Гаджиев, менеджер компании “Capella Space”, руководитель азербайджанской общины Флориды Эсмира Байрамова.
Отметим, что проживающие за рубежом эти ученые были отобраны по списку, представленному Государственным комитетом по работе с диаспорой. С учеными поддерживалась постоянная связь, представленные ими научные статьи дали им право участвовать в 74-м Международном конгрессе астронавтики.
Напомним, что Азербайджан получил право принимать в 2023 году этот конгресс. Проведение Международного конгресса астронавтики в Азербайджане спустя 50 лет после его организации в Баку в 1973 году – в период руководства великого лидера Гейдара Алиева представляет большое символическое значение.