https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_d18ea0e7bee4cef636254a25e_o.jpg
Bakı şəhərində oktyabrın 2–6-da keçiriləcək 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresində Azərbaycan diasporunu təmsil edən tanınmış alimlər də iştirak edəcək.
Onların arasında Mərkəzi Florida Universiteti, Günəş Enerjisi Mərkəzi, Hidrogen Energetika üzrə qrup rəhbəri Prof. Dr. Nazim Muradov, İstanbul Ticarət Universitetinin professoru, mexanika və aerokosmik mühəndislik sahəsində tanınmış alim Abdulla Sofiyev, İstanbul Texniki Üniversitetinin Aeronavtika və kosmonavtika fakültəsinin professoru Çingiz Hacıyev, “Capella Space” şirkətinin meneceri, Florida Azərbaycan icmasının rəhbəri Esmira Bayramova var.
Qeyd edək ki, xaricdə yaşayan bu alimlər Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin təqdim etdiyi siyahı üzrə seçiliblər. Alimlərlə mütəmadi əlaqə yaradılıb və onların təqdim etdikləri elmi məqalələr soydaşlarımıza 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresində çıxış etmək hüququ qazandırıb.
Xatırladaq ki, Azərbaycan 2023-cü ildə Beynəlxalq Astronavtika Konqresinə ev sahibliyi etmək hüququ qazanıb. İlk dəfə ulu öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi dövründə ‒ 1973-cü ildə Bakıda keçirilən Beynəlxalq Astronavtika Konqresinə 50 ildən sonra yenidən Azərbaycanın ev sahibliyi etməsi böyük rəmzi məna daşıyır.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_d18ea0e7bee4cef636254a25e_o.jpg
The US-Azerbaijan Cultural Foundation US-AZ (USAZCF) has launched a fundraising campaign to finish the production of the two-part documentary "Through the Blink of an Eye".
The documentary, shot by the head of the fund, the American journalist of Jewish origin Nurit Gringer and the director general of the US company "Double Trouble Production" Eti El-Kiss tells the war veteran Arif Hajiyev’s story, who paid a four day visit to Israel together with the co-authors of the film with the support of the State Committee on Work with Diaspora. The documentary also highlights Arif’s meeting with Yishay Falick, cornea transplant operating doctor and with the family members of the cornea donor.
The film puts forward a new vision on the cultural relations and multicultural traditions between Israel and Azerbaijan.
The authors are sure that the film will play an essential role in promoting the truths of Azerbaijan in the USA. The documentary "Through the blink of an eye" is planned to be screened in all the film festivals.
It should be noted that the State Committee on Work with Diaspora has rendered support to the production of the documentary.