https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_c1911ec16f7652a9b3517b60f_o.jpg
Azərbaycan və Qazaxıstan Hərbi Dəniz Qüvvələrinin (HDQ) gəmilərinin və hərbi qulluqçularının iştirakı ilə ölkəmizdə keçirilən “Xəzri-2023” birgə taktiki təlimində müşahidəçi qismində iştirak etmək üçün İran İslam Respublikasının HDQ-nin nümayəndə heyəti Bakıya gəlib.
Azərbaycan Respublikası HDQ komandanı vitse-admiral Sübhan Bəkirov İran İslam Respublikasının HDQ-nin Əməliyyat Komandanı 1-ci dərəcəli kapitan Məhəmməd Reza Xəzainin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
HDQ-nin qərargahında keçirilən görüşdə “Xəzri-2023” təliminin əhəmiyyəti xüsusi vurğulanaraq gələcəkdə Xəzər dənizində Azərbaycan-İran HDQ-nin də birgə təlimlərinin keçirilməsinin vacibliyi diqqətə çatdırılıb və bununla bağlı ilkin razılıq əldə edilib.
Görüşdə hər iki ölkənin HDQ-ləri arasında hərbi sahədə əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.

https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_c1911ec16f7652a9b3517b60f_o.jpg
The delegation of the Islamic Republic of Iran arrived in Baku to take part as an observer in the “Khazri-2023” Joint Tactical Exercises held in Azerbaijan with the participation of warships and servicemen of the Azerbaijani and Kazakh Naval Forces.
Commander of the Azerbaijan Naval Forces, Vice Admiral Subhan Bakirov met with a delegation led by Operations Commander of the Iranian Naval Forces, Captain 1st Rank Mohammad Reza Khazai.
The importance of the "Khazri-2023" exercises was emphasized at the meeting hosted by the Azerbaijan Naval Forces’ headquarters. The sides noted the importance of holding joint exercises of the Azerbaijani-Iranian Naval Forces in the Caspian Sea in the future, and a preliminary agreement was reached in this regard.
The meeting discussed the prospects for the development of cooperation in the military field between the naval forces of Azerbaijan and Iran.