https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_1885ba0a48e4db379d3d46ea6_o.jpg
Ölkənin birinci bankı Kapital Bank Azərbaycanda “A-hub Akselerasiya Proqramı”nın tərəfdaşı oldu. Mədəniyyət Nazirliyi və İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatının (ICESCO) dəstəyi ilə keçirilən layihənin açılış mərasimi baş tutdu.
2021-ci ildən etibarən ICESCO-nun üzvü olan ölkələrdə keçirilən layihə innovativ inkişaf sahəsində təşəbbüslərin, biznes subyektlərinin dəstəklənməsi, gənclərin bu sahəyə marağının artırılması, mədəniyyət sahəsi ilə özəl yaradıcı sahibkarlıq subyektlərinin əlaqələndirilməsi məqsədilə həyata keçirilir.
Açılışda iştirak edən ICESCO-nun baş direktoru Salim bin Məhəmməd əl-Malik və mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov layihənin məqsədini yüksək dəyərləndirərək proqram iştirakçılarına uğurlar arzuladılar. Kapital Bank-ın Marketinq İdarəsinin Birbank sahəsinin lideri Zakir Xanməmmadov çıxışında bu kimi təşəbbüslərin və startap layihələrin gənclərə yeni imkanlar yaratdığını və onlarda innovativ düşüncə tərzi formalaşdırdığını qeyd etdi. “Kapital Bank olaraq biz hər zaman motivasiyalı, təşəbbüskar və istedadlı gənclərə dəstək göstəririk. Məhz bu səbəbdən gənc nəslə maraqlı olan müxtəlif layihələrdə tərəfdaş kimi çıxış edirik. Əminəm ki, “A-hub” proqramı yerli startap ekosisteminin inkişafına böyük töhfə verəcək”.
Qeyd edək ki, 2023-cü ildə proqrama qoşulmaq üçün Bakı, Sumqayıt və Gəncə şəhərlərindən 14 komanda müraciət edib. Komandalar 6 həftəlik akselerasiya keçdikdən sonra öz startaplarını milli finalda təqdim edəcəklər. Milli finalda qalib gələn komandalar böyük finalda iştirak etmək imkanı qazanacaqlar.

Kapital Bank, the Azerbaijan’s first bank, has partnered with the international acceleration program A-Hub within Azerbaijan. The project’s opening ceremony, supported by the Ministry of Culture and the Islamic World Educational, Scientific and Cultural Organization (ISESCO), took place as a significant milestone.
The project, launched in 2021 across ISESCO member nations, aims to support initiatives and businesses in the realm of innovative development. Its objectives include fostering youth interest in this domain and building connections between private creative enterprises and the cultural sphere.
At the opening event, ISESCO Director General Mr. Salim bin Muhammad al-Malik and Deputy Minister of Culture Mr. Farid Jafarov expressed their high regard for the project’s objectives and extended their best wishes to the program participants. Addressing the gathering, Mr. Zakir Khanmammadov, leader of the Birbank Tribe at Chief Management of Marketing at Kapital Bank, emphasized that initiatives and startup projects like these pave the way for fresh opportunities for youth, fostering an innovative mindset among them. “We consistently back motivated, determined, and talented young individuals. That is why we engage as partners in diverse projects that capture the younger generation’s interest. I am confident that the A-Hub program will significantly contribute to the growth of our domestic startup ecosystem,” explains Mr. Khanmammadov.
It is worth mentioning that 14 teams from Baku, Sumgait, and Ganja has applied to join the program this year. Following 6 weeks of intensive acceleration, these teams will showcase their startups at the national finals. The winning teams from this stage will earn the chance to compete in the grand final.