https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_1885ba0a48e4db379d3d46ea6_o.jpg
Ölkənin birinci bankı Kapital Bank Azərbaycanda “A-hub Akselerasiya Proqramı”nın tərəfdaşı oldu. Mədəniyyət Nazirliyi və İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatının (ICESCO) dəstəyi ilə keçirilən layihənin açılış mərasimi baş tutdu.
2021-ci ildən etibarən ICESCO-nun üzvü olan ölkələrdə keçirilən layihə innovativ inkişaf sahəsində təşəbbüslərin, biznes subyektlərinin dəstəklənməsi, gənclərin bu sahəyə marağının artırılması, mədəniyyət sahəsi ilə özəl yaradıcı sahibkarlıq subyektlərinin əlaqələndirilməsi məqsədilə həyata keçirilir.
Açılışda iştirak edən ICESCO-nun baş direktoru Salim bin Məhəmməd əl-Malik və mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov layihənin məqsədini yüksək dəyərləndirərək proqram iştirakçılarına uğurlar arzuladılar. Kapital Bank-ın Marketinq İdarəsinin Birbank sahəsinin lideri Zakir Xanməmmadov çıxışında bu kimi təşəbbüslərin və startap layihələrin gənclərə yeni imkanlar yaratdığını və onlarda innovativ düşüncə tərzi formalaşdırdığını qeyd etdi. “Kapital Bank olaraq biz hər zaman motivasiyalı, təşəbbüskar və istedadlı gənclərə dəstək göstəririk. Məhz bu səbəbdən gənc nəslə maraqlı olan müxtəlif layihələrdə tərəfdaş kimi çıxış edirik. Əminəm ki, “A-hub” proqramı yerli startap ekosisteminin inkişafına böyük töhfə verəcək”.
Qeyd edək ki, 2023-cü ildə proqrama qoşulmaq üçün Bakı, Sumqayıt və Gəncə şəhərlərindən 14 komanda müraciət edib. Komandalar 6 həftəlik akselerasiya keçdikdən sonra öz startaplarını milli finalda təqdim edəcəklər. Milli finalda qalib gələn komandalar böyük finalda iştirak etmək imkanı qazanacaqlar.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_1885ba0a48e4db379d3d46ea6_o.jpg
Первый банк Азербайджана Kapital Bank стал партнером международной акселерационной программы A-Hub в Азербайджане. Церемония открытия проекта прошла при поддержке Министерства культуры и Всемирной исламской организации по образованию, науке и культуре (ИСЕСКО).
Проект реализуется с 2021 года в странах-членах ИСЕСКО в целях поддержки инициатив и субъектов бизнеса в сфере инновационного развития, повышения интереса молодежи к этой области, а также установление связей между субъектами частного творческого предпринимательства и культурной сферой.
Генеральный директор ИСЕСКО Салим бин Мухаммад аль-Малик и заместитель министра культуры Фарид Джафаров, принявшие участие в открытии, высоко оценили цель проекта и пожелали успехов участникам программы. В своем выступлении Закир Ханмаммадов, лидер области Birbank управления по маркетингу Kapital Bank, отметил, что подобные инициативы и стартап-проекты создают новые возможности для молодых людей и формируют у них инновационный образ мышления. «Мы всегда поддерживаем мотивированных, целеустремленных и талантливых молодых людей. Именно по этой причине мы выступаем партнерами в различных проектах, интересных молодому поколению. Я уверен, что программа A-Hub внесет большой вклад в развитие отечественной стартап-экосистемы».
Отметим, что на участие в программе в 2023 году подали заявки 14 команд из городов Баку, Сумгаит и Гянджа. После 6 недель акселерации команды представят свои стартапы в национальном финале. Команды-победители национального финала получат возможность принять участие в гранд-финале.