https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_804be9c355bb2e044437e7548_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova oktyabrın 6-da ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Serbiya Respublikası Milli Assambleyasının sədri Vladimir Orliçlə görüşüb.
Əvvəlcə, Milli Assambleyanın sədrinin Milli Məclisin plenar iclas zalında salamlama mərasimi olub. Milli Məclisin deputatları qonağı alqışlayıblar.
Sonra parlament spikerləri arasında görüş keçirilib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova qonağı Azərbaycan parlamentində salamlayaraq, Vladimir Orliçin ölkəmizə ikinci dəfə səfər etdiyini qeyd edib, bunun ölkələrimiz arasında dostluq münasibətlərinin səviyyəsinin göstəricisi və əlaqələri bütün sahələrdə inkişaf etdirməyə hazır olmağımızın təzahürü kimi dəyərləndirib. Sahibə Qafarova Milli Assambleya sədrinin Milli Məclisin Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş xüsusi iclasında iştirakı çərçivəsində Azərbaycana, həmçinin, özünün bu ilin mayında Serbiyaya rəsmi səfəri və bu səfərlər çərçivəsində aparılan müzakirələri məmnunluqla xatırladıb.
Görüşdə qeyd olunub ki, Azərbaycan və Serbiya dost və strateji tərəfdaş ölkələrdir. Prezident İlham Əliyevin dediyi kimi, Serbiya Azərbaycanın Avropada ən yaxın dostlarından biridir. Ölkə prezidentləri arasındakı dostluq münasibətləri əlaqələrimizin daha da genişlənməsində mühüm rol oynayır. Qeyd edilib ki, ikitərəfli münasibətlərin dərinləşməsində yüksək səviyyəli səfərlər, görüşlər böyük önəmə malikdir.
Görüşdə tərəflər beynəlxalq təşkilatlarda, xüsusilə də suverenlik və ərazi bütövlüyü məsələlərində ölkələrimiz arasında tərəfdaşlığın və həmrəyliyin mövcud olduğunu diqqətə çatdırıb.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova görüşdə regionda mövcud olan vəziyyət barədə geniş məlumat verib. O diqqətə çatdırıb ki, 2020-ci ildə Azərbaycanın Vətən müharibəsində əldə etdiyi zəfərdən sonra ötən üç ildə Ermənistan ölkəmizin suverenliyini və ərazi bütövlüyünü pozmaq üçün bütün vasitələrdən, o cümlədən hərbi-siyasi təxribatlar, ərazilərin minalanması, Azərbaycan ərazilərində separatizmin dəstəklənməsi kimi vasitələrdən istifadə edib.
Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində Ermənistanın 10 minlik silahlı qüvvələrinin, qanunsuz rejimin mövcudluğu və davamlı hərbi təxribatlar cari ilin sentyabrın 19-da Azərbaycanı lokal antiterror tədbirləri görməyə məcbur edib. Bu tədbirlər yalnız qeyri-qanuni hərbi birləşmələri və hərbi infrastrukturu hədəfə almış, mülki əhaliyə və obyektlərə hücum edilməmişdir. Spiker, bununla bağlı iddiaların əsassız olduğunu qeyd edib. Onun sözlərinə görə, terrorla mübarizə tədbirləri 24 saatdan az müddətdə öz məqsədlərinə çatıb. Nəticədə Ermənistanın silahlı qüvvələri ərazilərimizdən çıxarılır, separatçı rejimin qanunsuz strukturları ləğv olunub və Azərbaycan öz suverenliyini bərpa edib.
Milli Məclisin sədri deyib ki, artıq Qarabağ bölgəsinin etnik ermənilərinin reinteqrasiya prosesinin həyata keçirilməsinə başlanılıb. Qısa müddət ərzində Azərbaycan hökumətinin xüsusi nümayəndəsinin erməni sakinlərinin nümayəndələri ilə üç görüşü keçirilib və onlara atılacaq əməli addımlarla bağlı planlar təqdim olunub. Spiker Qarabağın erməni sakinlərinə humanitar yardımların göndərildiyini, onlara miqrasiya və sosial müdafiə sahəsində yerlərdə xidmətlər göstərildiyini, müvafiq qeydiyyat proseslərinə başlanıldığını bildirib və əlavə edib ki, Azərbaycan vətəndaşlığını qəbul edəcək şəxslərin bütün hüquqları və təhlükəsizliyi təmin olunacaq.
Görüşdə iqtisadi əlaqələrin daha da dərinləşməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb. Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində aparılan yenidənqurma işlərində Serbiya şirkətlərinin iştirak etmək istəyi diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə humanitar sahədə əməkdaşlıq məsələlərinə də toxunularaq, qeyd olunub ki, Azərbaycan və Serbiya xalqları arasında dostluq dövlətlərarası münasibətlərin inkişafı üçün möhkəm əsasdır. Şuşa şəhəri ilə Serbiyanın Novi Pazar şəhərinin qardaşlaşması bu baxımdan yüksək qiymətləndirilib.
Söhbətdə qeyd edilib ki, Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın Serbiya Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində imzalanan Azərbaycan və Serbiya parlamentləri arasında anlaşma memorandumu iki ölkənin parlamentləri arasında münasibətlərin daha da genişlənməsinə xidmət edir.
Serbiya Milli Assambleyasının sədri göstərilən yüksək səviyyəli qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirərək, dost Azərbaycanda səfərdə olmaqdan məmnunluğunu dilə gətirib. O, ölkələrimiz arasında mövcud olan sıx əlaqələrin dinamik inkişafından razılığını ifadə edərək, iki ölkənin dövlət başçıları arasında münasibətlərin əlaqələrin inkişafında mühüm əhəmiyyətini qeyd edib.
Serbiyanın spikeri Azərbaycana onun ölkəsinin ərazi bütövlüyünə verdiyi dəstəyə görə minnətdarlığını ifadə edərək, Serbiyanın da hər zaman Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyini dəstəklədiyini diqqətə çatdırıb.
Vladimir Orliç Qarabağda mövcud olan vəziyyətə dair faktlarla yaxından tanış olduqlarını qeyd edərək, əminliklə bildirib ki, Azərbaycan Qarabağda yaşayan erməni əsilli şəxslər üçün ən yaxşı şəraiti yaradacaq. O, vurğulayıb ki, hazırda dünyada mövcud olan ikili standartlar yalan məlumatların yayılmasına gətirib çıxarır.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_804be9c355bb2e044437e7548_o.jpg
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova had a meeting on 6 October with Chairman of the National Assembly of the Republic of Serbia Vladimir Orlić who is in our country on an official visit.
First, there was a ceremony of the Azerbaijani MPs welcoming the Serbian visitor in the chamber of the Milli Majlis. The meeting of the two legislature speakers followed.
Sahiba Gafarova welcomed Vladimir Orlić to the Azerbaijani parliament, said that it was his second visit to our country and a token of the level of the bilateral relations. She also described the second visit of Mr Orlić as a sign that both sides are prepared to promote the growth of their relations in all the areas covered. She also fondly recalled Mr Orlić’s participation of the special National Leader Heydar Aliyev Centenary sitting of the Milli Majlis and her own visit to Belgrade in May this year – and the conversations that had been held during it.
Azerbaijan and Serbia were characterised as friendly states and strategic partners. To quote President Ilham Aliyev, Serbia is one of Azerbaijan’s closest friends in Europe, according to Mrs Gafarova. The presidents of the two countries keep up their friendship, which is very important for the continued advance of our relations. Besides, those relations’ deepening is fostered by reciprocal high-level visits and various meetings.
Both our states are solidary and take a common stance in international organisations, especially as regards issues of sovereignty and territorial integrity.
Sahiba Gafarova provided the Serbian colleague with ample information about the current state of affairs in our region. In the three years since Azerbaijan’s victory in the Patriotic War of 2020, Armenia has left no stone unturned and has used, amongst others, military and political provocations, mining and backing of the former separatist regime in the Azerbaijani lands in an attempt to harm Azerbaijan’s sovereignty and territorial wholeness.
It was said also that the presence of 10,000-strong Armenian troops, the existence of the unlawful regime and the incessant armed provocations had forced the Azerbaijani side to resort to local anti-terrorist measures on 19 October – the measures that had solely targeted military units and infrastructure without whatever assaults upon civilian population and civilian facilities. All claims to the contrary are quite unfounded, Sahiba Gafarova emphasised before saying that the measures to quash terror had achieved their goals within less than 24 hours. Consequently, the Armenian troops are being withdrawn from our territories, the unlawful structures of the erstwhile separatist regime are destroyed and Azerbaijan has restored her sovereignty.
The reintegration of the ethnic Armenians of Garabagh has been geared into motion already; the special representative of the Azerbaijani Side has had three meetings with delegates of the Armenian population in a short period. The delegates were presented with practical action plans. The Speaker of the Milli Majlis made the Chairman of the National Assembly aware of the humanitarian aid sent to those people, the local migration and social services extended to them and the already-started relevant registration process. All the rights and security of the people to accept the Azerbaijani citizenship will be provided duly, according to Sahiba Gafarova.
The importance of deepening the economic ties between Azerbaijan and Serbia was underlined as well as the conversation went on. It was mentioned that Serbian companies would want to take part in the restoration continuing in the de-occupied Azerbaijani lands.
It was also said as humanitarian co-operation was talked over that the friendship of the Azerbaijani and Serbian peoples constituted a solid platform upon which to further the inter-state relations. The twinning of Shusha and Novi Pazar in Serbia was praised as well.
The memorandum of understanding signed between the parliaments of Azerbaijan and Serbia during Sahiba Gafarova’s official visit to Belgrade provides for a yet greater expansion of our inter-legislature connexions, it was said at the meeting.
Chairman of the National Assembly of Serbia thanked for the generous hospitality extended to him before saying he was glad to have revisited the friendly Azerbaijan and expressing satisfaction with the close ties between our countries. Mr Orlić proceeded to touch on the serious importance of the two states’ leaders’ friendship for the progress of the two-way relations.
The speaker of the Serbian parliament thanked Azerbaijan for backing the territorial integrity of Serbia, and said that Serbia, too, has supported the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan invariably.
What else Vladimir Orlić said was that he had scrutinised the facts about the current situation in Garabagh. He remarked confidently that Azerbaijan was going to provide the people of Armenian extraction living in Garabagh with excellent conditions and arrangements. The double standards that exist in the world in our time cause false information to be spread, Mr Orlić lamented.