Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Rumıniyaya rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin Baş naziri İon-Marçel Çolaku ilə görüşüb. Milli Məclis sədrini səmimiyyətlə salamlayan Rumıniyanın Baş naziri Azərbaycana səfərini və səfər çərçivəsində Prezident İlham Əliyevlə görüşünü xoş təəssüratlarla xatırlayıb.
O, Azərbaycanla Ruminiya arasında strateji münasibətlərin uğurla inkişaf etdiyini qeyd edərək, Azərbaycan və Rumıniyanın sadəcə tərəfdaş deyil, həm də dost ölkələr olduğunu vurğulayıb. Baş nazirin sözlərinə görə, Azərbaycanın dövlət müstəqilliyini Türkiyədən sonra dünyada ikinci tanıyan ölkə Rumıniyadır. Həmçinin, Rumıniya Azərbaycanla strateji tərəfdaşlığa dair saziş imzalayan ilk Avropa İttifaqı ölkəsidir. Azərbaycanın Rumıniyanın Cənubi Qafqazda birinci ticarət tərəfdaşı olduğunu diqqətə çatdıran İon-Marçel Çolaku ölkələrimiz arasında iqtisadi əlaqələrin inkişafı üçün daha böyük potensial olduğunu qeyd edib.
Daha sonra Baş nazir Azərbaycanın Avropa İttifaqının enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında mühüm rolu barədə danışıb. O, avropalı həmkarları ilə də Cənub Qaz dəhlizini müzakirə etdiyini xatırladaraq, deyib ki, nəqliyyat sahəsində də Azərbaycan mühüm rola malikdir. Onun sözlərinə görə, Qara dəniz və Xəzər dənizi arasında nəqliyyat bağlantısının gücləndirilməsi üçün yaxşı imkanlar mövcuddur. Yaşıl enerji layihələrinin vacibliyi barədə fikirlərini ifadə edən İon-Marçel Çolaku deyib ki, Avropanın hazırda yaşıl enerjiyə ciddi ehtiyacı var və Azərbaycandan yaşıl enerjinin ixracı məsələsi əhəmiyyətlidir.
Azərbaycan parlament nümayəndə heyətinə və ölkəmizin ünvanına səsləndirdiyi xoş sözlərə görə minnətdarlığını bildirən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycan-Rumıniya dostluq münasibətlərinin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsində uğurla inkişaf etdiyini deyib.
Spiker Sahibə Qafarova Baş nazir İon-Marçel Çolakunun Rumıniya Deputatlar Palatasının sədri kimi cari ilin fevral ayında ölkəmizə səfərini və onunla görüşünü məmnunluqla xatırlayıb.
Milli Məclisin sədri ikitərəfli münasibətlərin inkişafında dövlət başçıları səviyyəsində qarşılıqlı səfərlər və görüşlərin müstəsna rolunu qeyd edərək, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Rumıniyaya, həmçinin Rumıniya dövlət başçılarının ölkəmizə səfərlərini xatırladıb. Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, bu qarşılıqlı səfərlər ölkələrimiz arasında yüksək səviyyəli fəal siyasi dialoqun mövcud olduğunu göstərir.
Azərbaycan parlamentinin rəhbəri bildirib ki, iki ölkə arasında müqavilə-hüquq bazası kifayət qədər zəngindir və bu günə qədər iki ölkə arasında 60-dan çox sənəd imzalanıb ki, bu da ikitərəfli münasibətlər üçün mühüm hüquqi baza təşkil edir. Sahibə Qafarovanın sözlərinə görə, hazıra ölkələrimiz arasında iqtisadiyyat, enerji sahəsində əlaqələr yaxşı səviyyədədir, ticarət dövriyyəsi getdikcə artmaqdadır. Bununla yanaşı, müxtəlif sahələr üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün geniş potensial var. O, inamını ifadə edib ki, Ticarət-İqtisadi Əlaqələr və Elmi-Texniki Əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın səmərəli fəaliyyəti əməkdaşlıq sahələrini şaxələndirməyə imkan verəcək.
Görüşdə qeyd olunub ki, ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın əsas sahələrindən biri enerji əməkdaşlığıdır. Sahibə Qafarovanın sözlərinə görə, hazırda enerji təhlükəsizliyi məsələsində yeni perspektivlər var. O cümlədən, yaşıl enerji sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi imkanları mövcuddur. Milli Məclisin sədri Azərbaycanda müxtəlif sahələrə investisiya imkanları, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı yenidənqurma işləri barədə də məlumat verib.
Ölkələrimiz arasındakı münasibətlərdə parlamentlərin özünəməxsus yeri olduğunu deyən Milli Məclisin sədri bu gün parlamentlərimiz arasında səmərəli əməkdaşlığın qurulmasından məmnunluğunu ifadə edib. O, ötən dövr ərzində parlament sədrləri, dostluq qrupları səviyyəsində baş tutmuş qarşılıqlı səfərlərin, hər iki parlamentdə fəaliyyət göstərən bu dostluq qruplarının əhəmiyyətini qeyd edib.
Görüşdə Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova BMT Təhlükəsizlik Şurası və digər beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul olunmuş və ərazilərimizin Ermənistanın işğalından azad edilməsini tələb edən qətnamələrin 30 ilə yaxın icra olunmaması, 2020-ci ildə Azərbaycanın öz gücünə həmin qətnamələrin icrasını təmin etməsi və torpaqlarını azad etməsi barədə məlumat verib. Sahibə Qafarova deyib ki, Azərbaycan 30 ilə yaxın bir dövr ərzində ədalətin bərpa olunmasını, beynəlxalq sənədlərin icra edilməsini gözlədi. Lakin beynəlxalq münasibətlərdə mövcud olan ikili standartlar səbəbindən işğala nəinki son qoyulmadı, hətta bir sıra hallarda işğalçını müdafiə edən, işğalçılıq siyasətinin davam etməsini təşviq edən addımların şahidi olduq. Nəhayət, Azərbaycan özü ədaləti bərpa etdi. Amma çox paradoksaldır ki, bu gün bəzi dairələr özünün beynəlxalq hüquqla tanınmış, təsdiq olunmuş ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa etdiyi üçün Azərbaycana qarşı qərəzli bəyanatlar səsləndirir.
Milli Məclisin sədri görüşdə həmçinin, hazırda işğaldan azad olunmuş ərazilərdə bərpa və yenidənqurma işlərinin həyata keçirilməsi, məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına qayıtması prosesi barədə məlumat verib. Spiker Azərbaycanın beynəlxalq hüququn 5 əsas prinsipi əsasında Ermənistanla sülh sazişinin imzalanmasını təklif etdiyini, lakin Ermənistanın ötən 3 il ərzində destruktiv mövqe göstərdiyini, müxtəlif hərbi-siyasi təxribatlar törətdiyini diqqətə çatdırıb. O, Azərbaycanın lokal antiterror tədbirləri, onun nəticələri, Qarabağın erməni əsilli sakinlərinin reinteqrasiyası istiqamətində həyata keçirilən işlər barədə də danışıb.
Baz nazir İon-Marçel Çolaku Rumıniyanın hər zaman Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəklədiyini, tezliklə Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh sazişinin imzalanmasını arzuladıqlarını diqqətə çatdırıb.

Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с премьер-министром Румынии Ионом-Марчелом Чолаку, который сердечно приветствовал её и припомнил собственную поездку в Азербайджан, поделившись добрыми впечатлениями от состоявшейся в ходе той поездки беседы с президентом нашей страны Ильхамом Алиевым.
Отмечая развитие стратегических взаимоотношений Азербайджана и Румынии, и заметив, что два государства не просто партнёры, но также и друзья, г-н Чолаку припомнил, что Румыния была второй в мире после Турции, признавшей государственную независимость Азербайджана. Сверх того, Румыния была первым членом Евросоюза, подписавшим с Азербайджаном договор о стратегическом партнёрстве, и наша страна была первым торговым партнёром Румынии на Южном Кавказе. Сказав всё это, г-н Чолаку отметил наличие значительного потенциала для ещё большего развития двусторонних экономических связей.
Говорилось и о существенной роли Азербайджана в поддержании энергетической безопасности Евросоюза. Премьер-министр Румынии припомнил обсуждение Южного Газового Коридора с нашими европейскими партнёрами, добавив, что у Азербайджана крупная роль и в сфере транспортной связи. По его словам, имеются хорошие возможности для укрепления взаимодействия в налаживании транспортных смычек между Чёрным и Каспийским морями. Отметив важность проектов «зелёной» энергии, Ион-Марчел Чолаку сказал, что Европа ныне серьёзно нуждается в «зелёной» энергии и что стоит вопрос экспорта такой энергии из Азербайджана.
Поблагодарив за оказанное азербайджанской парламентской делегации гостеприимство и добрые слова о нашей стране, председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова упомянула эволюцию азербайджано-румынских отношений из дружбы в стратегическое партнёрство.
Спикер Сагиба Гафарова также вспомнила о приезде премьер-министра Иона-Марчела Чолаку, тогда главы Палаты депутатов парламента Румынии, в Азербайджан и свою беседу с ним в феврале этого года.
Отмечая также исключительную роль встречных визитов и бесед глав государств в прогрессе двусторонних отношений, председатель Милли Меджлиса коснулась визитов главы азербайджанского государства Ильхама Алиева в Румынию и глав государств Румынии в Азербайджан. По её словам, эти визиты говорят об активном политическом диалоге, идущем между двумя государствами.
Как сказала руководительница азербайджанского парламента, договорная и правовая база двух государств достаточно основательна: до сих пор подписан 61 документ. Экономические и энергетические связи находятся на хорошем уровне, а торговые обороты растут. Наряду с этим, есть значительный потенциал для расширения взаимодействия в различных сферах. Сагиба Гафарова выразила уверенность в том, что эффективная деятельность Совместной комиссии по торгово-экономическим связям и научно-техническому сотрудничеству позволит внести ещё большее разнообразие в области взаимодействия.
Энергетический сектор упоминался во время беседы как одна из основных областей двустороннего сотрудничества. По словам Сагибы Гафаровой, в поле энергобезопасности сейчас возникли новые перспективы, в том числе, возможности наращивания взаимодействия в уже отмечавшейся сфере «зелёной» энергетики.
Информируя затем собеседника об инвестиционных возможностях в различных областях в Азербайджане и о широкомасштабных работах по восстановлению наших избавленных от оккупантов территорий, председатель Милли Меджлиса пригласила румынские компании принять участие в реализуемых в Карабахе проектах.
Наши парламенты занимают особое место в системе межгосударственных отношений, по словам спикера Милли Меджлиса, выразившей удовлетворение эффективным межпарламентским сотрудничеством и заметившей, что за истёкший период имели место встречные визиты глав парламентов и между группами дружбы. Г-жа Гафарова отметила значение и этих поездок, и работы, которую делают эти группы дружбы.
Резолюции Совета безопасности ООН и прочих международных организаций с требованием очистить наши территории от оккупации Арменией почти тридцать лет оставались на бумаге, пока, наконец, в 2020-м году Азербайджан не добился своими силами их выполнения и не освободил собственные земли сам. Почти тридцать лет Азербайджан ждал восстановления справедливости и выполнения требований, заключённых в международных документах, сказала собеседнику Сагиба Гафарова. Но присутствующие в системе международных отношений двойные стандарты привели к тому, что не только оккупация не была прекращена, но мы даже стали свидетелями шагом в поддержку оккупанта и оккупационной политики. В конце концов, Азербайджан добился справедливости сам. Как ни парадоксально, однако, сегодня некоторые круги озвучивают предвзятые заявления об Азербайджане за то, что Азербайджан восстановил собственные, признанные международным правом и утверждённые им же территориальную целостность и суверенитет, продолжала Сагиба Гафарова.
Г-н Чолаку также был проинформирован о текущем восстановлении и возрождении освобождённых от оккупации азербайджанских районов и о процессе возврата бывших вынужденных переселенцев в родные края. Азербайджан пригласил Армению подписать мирный договор на основе пяти фундаментальных принципов международного права, но Армения все три прошедших года демонстрировала деструктивную позицию и прибегала к разным военно-политическим провокациям. Сагиба Гафарова также поведала о локальных антитеррористических мерах Азербайджана, их итогах и о работах по реинтеграции жителей Карабаха армянского происхождения.
Премьер-министр Ион-Марчел Чолаку заявил, что Румыния всегда поддерживала и поддерживает территориальную целостность Азербайджана и что он надеется, что вскоре между Азербайджаном и Арменией будет подписано мирное соглашение.