https://innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_993b87821381abd52d74f1281_o.jpg
2-4 avqust 2022-ci il tarixində Avropa İttifaqının (Aİ) Azərbaycandakı Nümayəndəliyi Azərbaycan regionlarının birində Avropa Məktəbini (EuroSchool) keçirdəcək. Ümumilikdə, Avropa İttifaqının (Aİ) Azərbaycandakı Nümayəndəliyi və Aİ-nin “EU NEIGHBOURS east” kommunikasiya layihəsinin dəstəklədiyi EuroSchool-da iştirak etmək üçün ölkənin hər yerindən 18-25 yaş arası 18 gənc şəxs seçiləcək.
Beynəlxalq təlimçilərin iştirakı ilə 3 gün davam edəcək tədbirdə Avropa İttifaqı, onun tarixi, fundamental prinsip və dəyərləri, enerji və ətraf mühitlə bağlı məsələlər, Avropa Qonşuluq Siyasəti, Şərq Tərəfdaşlığı təşəbbüsü və Aİ-Azərbaycan münasibətləri haqqında daha çox məlumat əldə etmək üçün bir sıra interaktiv sessiyalar keçiriləcək. İştirakcılar həmçinin Avropada gənclər üçün mövcud olan təhsil və digər imkanlar haqqında da eşidəcəklər. Proqramın təhsil hissəsi ilə yanaşı, iştirakçılar bölgə daxilində ekskursiyalarda iştirak edəcəklər. Avropa İttifaqı ölkələrindən olan gənclər də tədbirə qatılıb öz bilik və təcrübələrini Azərbaycan gəncləri ilə bölüşəcəklər.
Tədbirlə bağlı Bakıdan bölgəyə və geriyə nəqliyyat, yemək və yaşayış xərcləri Aİ Nümayəndəliyi tərəfindən tam olaraq qarşılanacaq.
İştirakçılar 26 iyun 2022-ci il tarixinədək Delegation-Azerbaijan@eeas.europa.eu ünvanına göndəriləcək Motivasiya Məktubu və CV-lər əsasında seçiləcək. Proqram və seçim meyarları haqqında daha ətraflı məlumatı Aİ Nümayəndəliyinin internet saytından https://www.eeas.europa.eu/delegations/azerbaijan əldə etmək olar.
Yay Məktəbi artıq 5-ci dəfə Azərbaycanda təşkil olunacaq. Məktəb 2016-cı ildə yaradılmış Aİ-nın üzv dövlətlərini və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrini əhatə edən Aİ təşəbbüsü olan “Gənc Avropa Səfirləri” şəbəkəsi çərçivəsində dəstəklənir.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_993b87821381abd52d74f1281_o.jpg
From 2-4 August, the EU Delegation to Azerbaijan will organize a new edition of the EuroSchool in one of the regions of Azerbaijan. In total, 18 young motivated people aged 18 -25 from all over the country will be selected to take part in the EuroSchool, supported by the European Union (EU) Delegation to Azerbaijan and the EU Neighbours East communication project.
During the three-day event the participants with international trainers will engage in a number of interactive sessions to learn more about the EU, its history, fundamental principles and values, issues relating to energy and the environment, European Neighbourhood Policy, the Eastern Partnership initiative, and EU-Azerbaijan relations. They will also hear about education and other opportunities available for young people in Europe. Along with the educational part of the programme, the participants will also join excursions within the region. Young people from the European Union countries will also join the event and share their knowledge and experience with their peers in Azerbaijan.
Transportation from Baku to the region and back, meals and accommodation will be covered by the EU Delegation.
Participants will be selected on the basis of their CV and Motivation Letters in English, covering also the topic "EU-Azerbaijan – stronger together", which should be sent to Delegation-Azerbaijan@eeas.europa.eu by 26 June 2022. More information about the programme and eligibility criteria is provided from the EU Delegation web-site https://www.eeas.europa.eu/delegations/azerbaijan_en.
The event is the fifth EU-focused summer school organised in Azerbaijan. It is supported in the framework of the ‘Young European Ambassadors’ network, an EU initiative launched in 2016 covering the EU Member States and Eastern partnership countries.