https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_8afa951e8cf9f4a78e771a0cb_o.jpg
İsveçrənin Sürix şəhərində müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu Heydər Əliyevin və Türkiyə Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi, Azərbaycanın Zəfər və Bayraq günləri çərçivəsində türk ənənələrinə həsr olunmuş “Yeddi brilyant” adlı klassik musiqi gecəsi keçirilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, İsveçrə-Azərbaycan Dostluq, Mədəniyyət və Həmrəylik Dərnəyinin və Sürix Türk Musiqisi Dərnəyinin birgə təşkilatçılığı ilə məşhur “Swiss Arena”nın konsert zalında baş tutan musiqi gecəsində diplomatik korpusun nümayəndələri və sənətsevərlər iştirak ediblər.
Konsert öncəsi çıxış edən Türkiyənin Sürixdəki Baş konsulu Emre Uygun türk dövlətləri arasında qardaşlıq və əməkdaşlıq əlaqələrinin möhkəmlənməsinə əvəzsiz töhfələrinə görə təşkilatçılara və dəstəkçilərə minnətdarlığını bildirib. O qeyd edib ki, “Yeddi brilyant”, sadəcə, bir konsert deyil, müxtəlif coğrafi bölgələrdən başlayan və ortaq köklərdə birləşən mədəni səyahətin vədidir.
Azərbaycan bəstəkarı Elmir Mirzoyevin bədii rəhbəri olduğu ansamblın üzvləri Meruert Tulenova (fleyta, Qazaxıstan), Erika Varqa (klarnet, Macarıstan), Pərvin Aşari (arfa, Azərbaycan), Eleonora Kotlibulatova (piano, Özbəkistan), Aiken Aitbay (skripka, Qazaxıstan), Yağmur Təkin (viola, Türkiyə) və Nuraim Kolbunovanın (violonçel, Qırğızıstan) ifasında Azərbaycanın dahi şairi Nizami Gəncəvinin “Yeddi gözəl” poemasından və görkəmli Azərbaycan bəstəkarı Qara Qarayevin eyniadlı baletindən qaynaqlanmış “Yeddi brilyant” adlı konsert proqramı təqdim olunub.
Qeyd edək ki, bu ad Türk Dövlətləri Təşkilatının Əməkdaşlıq Şurasının üzv-ölkələrinin (Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan, Türkmənistan, Qırğızıstan, Macarıstan) yeddi tanınmış ifaçısını bir araya gətirib. Musiqiçilər konsert proqramında öz xalqlarının mədəni müxtəlifliyini mükəmməl şəkildə təcəssüm etdiriblər. Yerli bəstəkarların hər notunda və musiqi əsərində dünyaya sülh və xalqlar dostluğu mesajı verilib.
Konsertdən sonra tamaşaçılar bu mədəni hadisəni incəsənətin xalqları və mədəniyyətləri birləşdirə bilməsinin parlaq nümunəsi kimi qiymətləndiriblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_8afa951e8cf9f4a78e771a0cb_o.jpg
Zurich hosted a classical music concert “Seven Diamonds”, dedicated to the Turkish traditions. The concert was held within the centenary of the Turkish Republic, the centenary of the national leader of Azerbaijan Heydar Aliyev, as well as Flag and Victory Days of Azerbaijan.
The members of the diplomatic corps and music lovers attended the event held in “Swiss Arena” and organized through the joint efforts of the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan, Swiss-Azerbaijani Association for Friendship, Culture and Solidarity, and the Zurich Association of Turkish Music.
Speaking before the concert Emre Uygun, Consulate General of Turkiye in Zurich, expressed his gratitude to the organizers and supporters for their invaluable contribution to the strengthening of fraternal and cooperative relations between the Turkic states. He has noted that “Seven Diamonds” is not merely a concert but a promise of a cultural journey that begins in diverse geographical locales and converges upon common roots.
The members of the ensemble, directed by the Azerbaijani composer Elmir Mirzoyev, Meruert Tulenova (flute, Kazakhstan), Erika Varga (clarinet, Hungary), Parvin Ashari (harp, Azerbaijan), Eleonora Kotlibulatova (piano, Uzbekistan), Aiken Aitbay (violin, Kazakhstan), Yagmur Tekin (viola, Turkey) and Nuraim Kolbunova (cello, Kyrgyzstan) presented a concert program called “Seven Diamonds” a title derived from the works (Seven Beauties) of the great 12th-century Azerbaijani poet Nizami Ganjavi and the eponymous ballet by the renowned Azerbaijani composer Kara Karayev.
Seven outstanding female performers from the member countries of the Cooperation Council of Turkic-Speaking States (Azerbaijan, Turkey, Kazakhstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Kyrgyzstan, Hungary) perfectly embodied the cultural diversity of their nations through the concert “Seven diamonds”.
The participants of the event called this concert to be as a vivid testament of a bridge between the peoples and cultures.