https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_8afa951e8cf9f4a78e771a0cb_o.jpg
İsveçrənin Sürix şəhərində müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu Heydər Əliyevin və Türkiyə Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi, Azərbaycanın Zəfər və Bayraq günləri çərçivəsində türk ənənələrinə həsr olunmuş “Yeddi brilyant” adlı klassik musiqi gecəsi keçirilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, İsveçrə-Azərbaycan Dostluq, Mədəniyyət və Həmrəylik Dərnəyinin və Sürix Türk Musiqisi Dərnəyinin birgə təşkilatçılığı ilə məşhur “Swiss Arena”nın konsert zalında baş tutan musiqi gecəsində diplomatik korpusun nümayəndələri və sənətsevərlər iştirak ediblər.
Konsert öncəsi çıxış edən Türkiyənin Sürixdəki Baş konsulu Emre Uygun türk dövlətləri arasında qardaşlıq və əməkdaşlıq əlaqələrinin möhkəmlənməsinə əvəzsiz töhfələrinə görə təşkilatçılara və dəstəkçilərə minnətdarlığını bildirib. O qeyd edib ki, “Yeddi brilyant”, sadəcə, bir konsert deyil, müxtəlif coğrafi bölgələrdən başlayan və ortaq köklərdə birləşən mədəni səyahətin vədidir.
Azərbaycan bəstəkarı Elmir Mirzoyevin bədii rəhbəri olduğu ansamblın üzvləri Meruert Tulenova (fleyta, Qazaxıstan), Erika Varqa (klarnet, Macarıstan), Pərvin Aşari (arfa, Azərbaycan), Eleonora Kotlibulatova (piano, Özbəkistan), Aiken Aitbay (skripka, Qazaxıstan), Yağmur Təkin (viola, Türkiyə) və Nuraim Kolbunovanın (violonçel, Qırğızıstan) ifasında Azərbaycanın dahi şairi Nizami Gəncəvinin “Yeddi gözəl” poemasından və görkəmli Azərbaycan bəstəkarı Qara Qarayevin eyniadlı baletindən qaynaqlanmış “Yeddi brilyant” adlı konsert proqramı təqdim olunub.
Qeyd edək ki, bu ad Türk Dövlətləri Təşkilatının Əməkdaşlıq Şurasının üzv-ölkələrinin (Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan, Türkmənistan, Qırğızıstan, Macarıstan) yeddi tanınmış ifaçısını bir araya gətirib. Musiqiçilər konsert proqramında öz xalqlarının mədəni müxtəlifliyini mükəmməl şəkildə təcəssüm etdiriblər. Yerli bəstəkarların hər notunda və musiqi əsərində dünyaya sülh və xalqlar dostluğu mesajı verilib.
Konsertdən sonra tamaşaçılar bu mədəni hadisəni incəsənətin xalqları və mədəniyyətləri birləşdirə bilməsinin parlaq nümunəsi kimi qiymətləndiriblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_8afa951e8cf9f4a78e771a0cb_o.jpg
В швейцарском городе Цюрих в рамках 100-летнего юбилея основателя современного Азербайджанского государства Гейдара Алиева и Турецкой Республики, дней Победы и Флага Азербайджана состоялся вечер классической музыки под названием “Семь бриллиантов”, посвященный тюркским традициям.
На музыкальном вечере, организованном Обществом дружбы, культуры и солидарности азербайджанцев Швейцарии совместно с Турецким музыкальным обществом Цюриха при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой в знаменитом концертном зале “Swiss Arena”, присутствовали представители дипломатического корпуса и любители искусства.
Выступивший перед концертом генеральный консул Турции в Цюрихе Эмре Уйгун выразил организаторам и всем, кто их поддерживал, признательность за неоценимый вклад в укрепление братских связей и сотрудничества между тюркскими государствами. Oн отметил, что “Семь бриллиантов” - это не просто концерт, а посул зиждущегося на общих корнях путешествия, начинающегося с различных географических регионов.
Члены ансамбля, художественным руководителем которого является азербайджанский композитор Эльмир Мирзоев, - Меруерт Туленова (флейта, Казахстан), Эрика Варга (кларнет, Венгрия), Парвин Ашари (арфа, Азербайджан), Элеонора Котлибулатова (фортепиано, Узбекистан), Айкен Айтбай (скрипка, Казахстан), Ягмур Текин (виола, Турция) и Нурайым Джолбунова (вилончель, Кыргызстан) представили концертную программу под названием “Семь бриллиантов” на основе поэмы великого азербайджанского поэта Низами Гянджеви “Семь красавиц” и одноименного балета выдающегося азербайджанского композитора Кара Караева.
Отметим, что это название объединило семь известных исполнителей стран-участниц Совета сотрудничества Организации тюркских государств (Aзербайджана, Турции, Казахстана, Узбекистана, Туркменистана, Кыргызстана, Венгрии). В концертной программе музыканты наилучшим образом продемонстрировали культурное разнообразие своих народов. В каждой ноте и музыкальном произведении местных композиторов содержался посыл мира и дружбы народов для планеты.
После концерта зрители расценили это культурное событие как яркий пример способности искусства объединить народы и культуры.