https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_661c8f9a0526dc53e54e095c8_o.jpg
ABŞ-ın Texas ştatının Hyuston şəhərində müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə və 8 Noyabr – Zəfər Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və ABŞ-Azərbaycan İnteqrasiya Mərkəzinin (USACI) təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə yerli ictimaiyyətin, ölkəmizə dost icmaların nümayəndələri və soydaşlarımız iştirak ediblər.
Azərbaycan və ABŞ-ın Dövlət himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə ümummilli lider Heydər Əliyevin və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Günel Ağasoyun moderatorluğu ilə aparılan tədbiri giriş sözü ilə USACI-nin rəhbəri, Amerika Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının İdarə Heyətinin üzvü Samir Novruzov açaraq, soydaşlarımızı xalqımızın misilsiz bayramı – Zəfər Günü münasibətilə təbrik edib. Bildirib ki, yaşadığı dövrün bütün çətinliklərinə baxmayaraq, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin ölkəmizin dünya birliyinə inteqrasiya olunmasında müstəsna xidmətləri olub.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Elşad Əliyev Texas ştatında yaşayan soydaşlarımızı Azərbaycanın Zəfər Günü, Dövlət Bayrağı Günü, ölkəmizin suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün tam bərpası münasibətilə təbrik edib. Bu il dünyanın müxtəlif ölkələrində, o cümlədən ABŞ-da “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində silsilə tədbirlər keçirildiyini vurğulayan sədr müavini ulu öndərin vətənimiz qarşısında misilsiz xidmətlərindən danışıb, onun əsas arzusunun Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə şanlı Azərbaycan ordusu tərəfindən yerinə yetirildiyini xatırladıb. “Ulu öndərin öz kökünə, xalqına məhəbbətini ifadə edən məşhur “Mən fəxr edirəm ki, azərbaycanlıyam” misrasını hamımız qəlbimizdə məhəbbətlə daşıyırıq. Hesab edirik ki, Heydər Əliyev irsi həm xalqımız, həm də dünya təcrübəsi üçün mühüm məktəbdir. Milli-mənəvi, eləcə də ümumbəşəri dəyərlərə söykənən bu irs Qələbəyə aparan yoldur”, - deyə o, vurğulayıb.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycanın ABŞ-dakı səfirliyinin konsulu Mahmud Mahmudov, Dallas Universitetinin müəllimi, astrofizika üzrə professor Dürdanə Balakişiyeva, jurnalist Sofiya Tabarovskaya ulu öndərlə, onun ABŞ-a və Hyustona səfərləri ilə bağlı xoş xatirələrini bölüşüblər. Sofya Tabarovskayanın Heydər Əliyevin 30 il öncə Texasa səfəri zamanı yerli radioya müsahibəsinin bir hissəsini səsləndirməsi tədbir iştirakçıları tərəfindən alqışlarla qarşılanıb. Natiqlər Zəfər və Bayraq günlərinin xalqımızın və dünya azərbaycanlıların həyatında rolundan danışıblar.
ABŞ-ın Azərbaycandakı keçmiş səfiri Metyu Brayzanın Heydər Əliyevlə bağlı xatirələri, azərbaycanlı tarixçi, “Bakının sirləri” televiziya layihəsinin müəllifi və teleaparıcı Fuad Axundovun tarixi hadisələrlə əlaqəli çıxışı tədbir iştirakçılarına video formatda çatdırılıb.
Tədbir ulu öndər Heydər Əliyevə həsr olunmuş və Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun dəstəyi ilə ərsəyə gəlmiş “Böyük sənət hamısı” sənədli filminin nümayişi ilə davam edib.
Bədii hissədə Davud Əsgərlinin ifasında Azərbaycan bəstəkarlarının əsərləri, o cümlədən Müslüm Maqomayevin “Azərbaycan” mahnısı səsləndirilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_661c8f9a0526dc53e54e095c8_o.jpg
В городе Хьюстон американского штата Техас состоялось мероприятие, посвященное 100-летию со дня рождения основателя современного Азербайджанского государства Гейдара Алиева и 8 Ноября – Дню Победы.
В церемонии, организованной Американо-азербайджанским интеграционным центром (USACI) при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой, приняли участие представители местной общественности, дружественных нашей стране общин и наши соотечественники.
На мероприятии, начавшемся с исполнения государственных гимнов Азербайджана и США, минутой молчания была почтена светлая память общенационального лидера Гейдара Алиева и шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность страны.
Открывая церемонию, проведенную под модераторством Гюнель Агасой, вступительным словом, руководитель UCASI, член правления Координационного совета азербайджанцев Америки Самир Новрузов поздравил соотечественников с неповторимым праздником нашего народа – Днем Победы. Он отметил, что выдающемуся политическому и государственному деятелю Гейдару Алиеву, несмотря на все сложности того времени, принадлежат исключительные заслуги в деле интеграции нашей страны в мировое сообщество.
Заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Эльшад Алиев, поприветствовав участников церемонии, поздравил наших соотечественников, проживающих в штате Техас, с Днем Победы, Днем государственного флага Азербайджана и полным восстановлением суверенитета и территориальной целостности нашей страны. Подчеркнув, что в нынешнем году в различных странах мира, в том числе в США, проводится цикл мероприятий в рамках “Года Гейдара Алиева”, заместитель председателя говорил о неоценимых заслугах великого лидера перед нашей родиной, напомнил, что доблестная Азербайджанская армия под руководством Президента, Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева претворила в жизнь его сокровенную мечту. “Все мы трепетно храним в наших сердцах знаменитое изречение великого лидера “Я горжусь тем, что я - азербайджанец”, выражающее его любовь к своим корням, к своему народу. Считаем, что наследие Гейдара Алиева является важной школой как для нашего народа, так и мировой практики. Это наследие, опирающееся на национально-духовные, а также общечеловеческие ценности, - путь, ведущий к Победе”, - сказал он.
Выступившие на мероприятии консул посольства Азербайджана в США Махмуд Махмудов, преподаватель университета в Далласе, профессор по астрофизике Дурдана Балакишиева, журналистка Софья Табаровская поделились приятными воспоминаниями о великом лидере, его визитах в США и Хьюстон. Софья Табаровская озвучила часть интервью Гейдара Алиева местному радио во время его визита в Техас 30 лет назад, что было встречено участниками мероприятия аплодисментами. Выступавшие говорили о роли дней Победы и Флага в жизни нашего народа и азербайджанцев мира.
До участников мероприятия в видеоформате были доведены воспоминания бывшего посла США в Азербайджане Мэтью Брайзы, связанные с Гейдаром Алиевым, и выступление азербайджанского историка, автора телевизионного проекта “Бакинские тайны” и телеведущего Фуада Ахундова об исторических событиях.
Церемония продолжалась показом подготовленного при поддержке Фонда поддержки азербайджанской диаспоры документального фильма “Bеликий покровитель искусства”, посвященного общенациональному лидеру Гейдару Алиеву.
B художественной части в исполнении Давуда Аскерли прозвучали произведения азербайджанских композиторов, в том числе песня Муслима Магомаева “Aзербайджан”.