https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_d7cb2f5d9b68c3a4c0f7532b3_o.jpg
Rusiyanın Sankt-Peterburq şəhərində Azərbaycanın Zəfər Gününə həsr olunmuş “Zəfər” adlı konfrans keçirilib.
“Sankt-Peterburq və Leninqrad vilayəti üzrə Azərbaycan Milli-Mədəniyyət Muxtariyyəti” şəhər ictimai təşkilatı tərəfindən təşkil edilən tədbirdə müxtəlif icmaların nümayəndələri və soydaşlarımız iştirak ediblər.
Tədbir öncəsi “Sankt-Peterburq və Leninqrad vilayəti üzrə Azərbaycan Milli-Mədəniyyət Muxtariyyəti”nin üzvləri Azərbaycanın Sankt-Peterburqdakı Baş konsulluğunun əməkdaşları ilə birlikdə müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu Heydər Əliyevin bu şəhərdəki barelyefini ehtiramla ziyarət ediblər.
Konfrans ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Sonra Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin adından konfrans iştirakçılarını Zəfər Günü münasibətilə təbrik edən şöbə müdiri Ruslan Quliyevin videomüraciəti nümayiş olunub.
Konfransı giriş sözü ilə “Sankt-Peterburq və Leninqrad vilayəti üzrə Azərbaycan Milli-Mədəniyyət Muxtariyyəti”nin sədri Vaqif Məmişov və Azərbaycanın Sankt-Peterburqdakı Baş konsulu Sultan Qasımov açıblar.
Tədbir “Rossiya-1” telekanalının hazırladığı “Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə son qoyuldu. Kənardan baxış” adlı reportajının təqdimatı ilə davam edib.
Konfransda çıxış edən qonaqlar xalqımızı və Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevi parlaq Qələbə münasibətilə təbrik ediblər.
Bədii hissədə “Sankt-Peterburq və Leninqrad vilayəti üzrə Azərbaycan Milli-Mədəniyyət Muxtariyyəti”nin nəzdindəki “Xəzər” xoreoqrafiya ansamblı konsert proqramı ilə çıxış edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_d7cb2f5d9b68c3a4c0f7532b3_o.jpg
В российском городе Санкт-Петербург проведена конференция под названием “Победа”, посвященная Дню Победы Азербайджана.
В мероприятии, организованном городской общественной организацией “Азербайджанская национально-культурная автономия по Санкт-Петербургу и Ленинградской области”, приняли участие представители различных общин и наши соотечественники.
Перед конференцией члены “Азербайджанской национально-культурной автономии по Санкт-Петербургу и Ленинградской области” совместно с сотрудниками генерального консульства Азербайджана в Санкт-Петербурге с глубоким почтением посетили барельеф основателя современного Азербайджанского государства Гейдара Алиева в этом городе.
Конференция началась с почтения минутой молчания светлой памяти шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны.
Затем от имени Государственного комитета по работе с диаспорой было представлено видеообращение заведующего отделом Руслана Гулиева, поздравившего участников мероприятия с Днем Победы.
Конференцию вступительным словом открыли председатель “Азербайджанской национально-культурной автономии по Санкт-Петербургу и Ленинградской области” Вагиф Мамишев и генеральный консул Азербайджана в Санкт-Петербурге Султан Гасымов.
Мероприятие продолжалось презентацией репортажа под названием “Нагорно-Карабахскому конфликту положен конец. Взгляд со стороны”, подготовленного телеканалом “Россия-1”.
Гости, выступившие на конференции, поздравили наш народ и Президента Азербайджана Ильхама Алиева с Победой.
B художественной части с концертной программой выступил хореографический ансамбль “Xазар” при “Азербайджанской национально-культурной автономии по Санкт-Петербургу и Ленинградской области”.