https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_00ad4de001e46efeba2c0713c_o.jpg
2023-cü ilin yanvar-oktyabr ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, 10 ay ərzində Azərbaycanda 40,1 milyard kubmetr təbii qaz hasil edilib. Qazın 10,7 milyard kubmetri “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən, 21,8 milyard kubmetri “Şahdəniz”dən, 0,5 milyard kubmetri “Abşeron”dan, 7,1 milyard kubmetri SOCAR üzrə hasil olunub. Ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 4,2 faiz, yəni 1,6 milyard kubmetr artımla qaz hasil edilib.
Hesabat dövründə xaricə qaz satışı 19,8 milyard kubmetr təşkil edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 8,2 faiz çoxdur. Cari ilin yanvar-oktyabr aylarında Avropaya 9,8 milyard kubmetr, Türkiyəyə 8,1 milyard kubmetr, Gürcüstana isə 1,9 milyard kubmetr qaz satılıb. Bu müddətdə Türkiyəyə TANAP-la 4,7 milyard kubmetr qaz nəql olunub.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 noyabr 2023-cü il tarixinədək “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 214,1 milyard kubmetr, “Şahdəniz”dən isə 204,6 milyard kubmetr qaz hasil edilib. Bu dövrdə “Şahdəniz” yatağından hasil edilən qazın 144,8 milyard kubmetri ixraca nəql edilib.
2023-cü ilin yanvar-oktyabr ayları üzrə respublikada 25,3 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. Respublika üzrə neft hasilatının 15 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 3,6 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in, 0,2 milyon tonu (kondensat) “Abşeron” yatağının payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 6,5 milyon ton təşkil edib.
Hesabat dövründə 21 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bunun 18,5 milyon tonu konsorsiumun, 2,5 milyon tonu isə SOCAR-ın payına düşür.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 noyabr 2023-cü il tarixinədək 625,7 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 581,9 milyon ton neft, “Şahdəniz”dən isə 43,8 milyon tona yaxın kondensat çıxarılıb. Bundan 01 noyabr 2023-cü il tarixinədək 623,7 milyon tonu ixraca nəql edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_00ad4de001e46efeba2c0713c_o.jpg
According to operational data for January-October 2023, Azerbaijan produced 40.1 bcm of natural gas. 10.7 bcm of gas production extracted from ACG, while 21.8 bcm from Shah Deniz and 0.5 bcm from Absheron. SOCAR produced 7.1 bcm gas during this period. Gas was transported with an increase of 1.6 bcm, namely 4.2 per cent compared to the relevant period of last year.
During this period, gas sales amounted to 19.8 bcm, which was 8.2 % more compared to the same period previous year. In January - October 2023, 9.8 billion cubic meter of gas was sold to Europe, 8.1 bcm to Türkiye, and 1.9 bcm to Georgia. During this period 4.7 bcm gas was exported to Türkiye through TANAP.
Since the commissioning of the Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz till 1 November 2023, about 214.1 bcm of gas was produced from Azeri-Chirag-Gunashli and more than 204.6 bcm of gas from Shah Deniz. During this period, 144.8 bcm gas was exported from Shah Deniz.
Azerbaijan produced 25.3 million tons of oil (including condensate) in January - October 2023. Azeri-Chirag-Gunashli accounted for 15 million tons of oil produced in the republic while Shah Deniz for 3.6 million tons (condensate) and Absheron for 0.2 million tons. SOCAR's oil output amounted to 6.5 million tons (including condensate).
The volume of exported oil, including condensate, amounted to 21 million tons. Out of this, consortium accounts for nearly 18.5 million tons, SOCAR for 2.5 million tons.
Since its commissioning till 1 November 2023, more than 625.7 million tons oil (including condensate) were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz. 581.9 million tons of crude oil were extracted from ACG, while about 43.8 million tons condensate from Shah Deniz. Till 1 November 2023, more than 623.7 million tons were exported.