Noyabrın 15-də Çin Xalq Respublikasının Pekin şəhərində Azərbaycanın milli aviadaşıyıcısı AZAL, Dövlət Turizm Agentliyinin tabeliyindəki Azərbaycan Turizm Bürosu və “China Tourism Group” arasında turizm sahəsində strateji tərəfdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
İmzalanma mərasimində AZAL-ın icraçı direktorunun birinci müavini Nazim Səmədov, Azərbaycan Turizm Bürosunun baş icraçı direktoru Florian Zenqstşmid, “China Tourism Group”un baş direktorunun müavini Van Çençen və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.
Memorandum çərçivəsində Azərbaycanda yeni turizm məhsullarının yaradılması, onların təşviqi, həmçinin onlayn və əyani şəkildə müxtəlif tədbirlərin təşkili üzrə birgə işlərin görülməsi nəzərdə tutulur.
“Bu təşəbbüs Azərbaycan və Çin arasında turizmin inkişafı və turist axınının artırılmasına töhfə verəcək. AZAL müasir təyyarə parkına malik dünyanın sürətlə inkişaf edən aviadaşıyıcılarından biridir və marşrut şəbəkəsini daima genişləndirməkdədir. Belə ki, aviaşirkət dekabr ayından etibarən Çinin paytaxtı Pekinə uçuşlar həyata keçirməyi planlaşdırır. Bundan əlavə, AZAL gələcəkdə Çin istiqamətlərini inkişaf etdirməyə hədəflənib”, — deyə AZAL-ın icraçı direktorunun birinci müavini Nazim Səmədov bildirib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Turizm Bürosunun baş icraçı direktoru Florian Zenqstşmid Çinin getmə turizmi üzrə geniş potensialının mövcudluğunu qeyd edib. İmzalanmış memorandumun Azərbaycana səfər edən Çin vətəndaşlarının sayının daha da artmasına öz töhfəsini verəcəyini diqqətə çatdırıb. Florian Zenqstşmid 2023-cü ilin yanvar-oktyabr dövrü ərzində Çindən Azərbaycana səfər edən ziyarətçilərin sayının 20 469 nəfər olduğunu, bunun da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 7 dəfədən çox artım sayıldığını bildirib. O, bu rəqəmlərin çinli səyahətçilərin Azərbaycana xüsusi marağının göstəricisi olduğunu vurğulayıb.

On November 15, a Memorandum of Understanding on strategic partnership in the field of tourism was signed between Azerbaijan's national air carrier AZAL, Azerbaijan Tourism Board under the State Tourism Agency and China Tourism Group in Beijing, People's Republic of China.
The signing ceremony was attended by Nazim Samedov, First Deputy Executive Director of AZAL, Florian Sengstschmid, CEO of Azerbaijan Tourism Board, Wang Chenchen, Deputy General Manager of China Tourism Group and other officials.
The memorandum aims to develop new tourism products in Azerbaijan, promote them, and organize various events both online and offline and other joint actions.
“The initiative will focus on developing unique tourism opportunities and increasing the flow of tourists between Azerbaijan and China. AZAL is one of the dynamically developing air carriers in the world with a modern fleet and constantly expands its route network. Thus, the airline plans to launch flights to Beijing in December. Moreover, AZAL aims to develop Chinese destinations in the future,” said Nazim Samedov, First Deputy Executive Director of AZAL.
Florian Sengstschmid, CEO of Azerbaijan Tourism Board, highlighted the significant potential of China's outbound tourism market. He emphasized that the signed memorandum will further increase the number of Chinese visitors to Azerbaijan. Florian Sengstschmid said that in the period from January to October 2023, the number of Chinese travellers to Azerbaijan amounted to 20,469 people, which is a seven-fold increase compared to the same period last year. According to him, these figures reflect the growing interest of Chinese tourists in visiting Azerbaijan.