Noyabrın 15-də Çin Xalq Respublikasının Pekin şəhərində Azərbaycanın milli aviadaşıyıcısı AZAL, Dövlət Turizm Agentliyinin tabeliyindəki Azərbaycan Turizm Bürosu və “China Tourism Group” arasında turizm sahəsində strateji tərəfdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
İmzalanma mərasimində AZAL-ın icraçı direktorunun birinci müavini Nazim Səmədov, Azərbaycan Turizm Bürosunun baş icraçı direktoru Florian Zenqstşmid, “China Tourism Group”un baş direktorunun müavini Van Çençen və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.
Memorandum çərçivəsində Azərbaycanda yeni turizm məhsullarının yaradılması, onların təşviqi, həmçinin onlayn və əyani şəkildə müxtəlif tədbirlərin təşkili üzrə birgə işlərin görülməsi nəzərdə tutulur.
“Bu təşəbbüs Azərbaycan və Çin arasında turizmin inkişafı və turist axınının artırılmasına töhfə verəcək. AZAL müasir təyyarə parkına malik dünyanın sürətlə inkişaf edən aviadaşıyıcılarından biridir və marşrut şəbəkəsini daima genişləndirməkdədir. Belə ki, aviaşirkət dekabr ayından etibarən Çinin paytaxtı Pekinə uçuşlar həyata keçirməyi planlaşdırır. Bundan əlavə, AZAL gələcəkdə Çin istiqamətlərini inkişaf etdirməyə hədəflənib”, — deyə AZAL-ın icraçı direktorunun birinci müavini Nazim Səmədov bildirib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Turizm Bürosunun baş icraçı direktoru Florian Zenqstşmid Çinin getmə turizmi üzrə geniş potensialının mövcudluğunu qeyd edib. İmzalanmış memorandumun Azərbaycana səfər edən Çin vətəndaşlarının sayının daha da artmasına öz töhfəsini verəcəyini diqqətə çatdırıb. Florian Zenqstşmid 2023-cü ilin yanvar-oktyabr dövrü ərzində Çindən Azərbaycana səfər edən ziyarətçilərin sayının 20 469 nəfər olduğunu, bunun da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 7 dəfədən çox artım sayıldığını bildirib. O, bu rəqəmlərin çinli səyahətçilərin Azərbaycana xüsusi marağının göstəricisi olduğunu vurğulayıb.

AZAL, Азербайджанское Бюро по туризму и China Tourism Group подписали трехсторонний меморандум о взаимопонимании
AZAL, Азербайджанское Бюро по туризму и China Tourism Group подписали трехсторонний меморандум о взаимопонимании AZAL, Азербайджанское Бюро по туризму и China Tourism Group подписали трехсторонний меморандум о взаимопонимании
Национальный авиаперевозчик Азербайджана AZAL, Азербайджанское Бюро по туризму при Государственном агентстве по туризму и China Tourism Group 15 ноября в Пекине подписали Меморандум о взаимопонимании по стратегическому партнерству в сфере туризма.
В церемонии подписания приняли участие первый заместитель исполнительного директора авиакомпании AZAL Назим Самедов, генеральный исполнительный директор Азербайджанского Бюро по туризму Флориан Зенгстшмид, заместитель генерального директора China Tourism Group Ван Ченчен и другие официальные лица.
Меморандум предусматривает ряд важных мероприятий, включая разработку новых туристических продуктов в Азербайджане, их продвижение, организацию разнообразных мероприятий как в онлайн, так и в офлайн форматах и другие совместные действия.
«Инициатива внесет свой вклад в развитие туризма и увеличение туристического потока между Азербайджаном и Китаем.  AZAL является одним из динамично развивающихся авиаперевозчиков в мире с современным парком воздушных судов и постоянно расширяет свою маршрутную сеть. Так, авиакомпания планирует в декабре начать полеты в столицу Китая — Пекин. Помимо этого, AZAL стремится к расширению своих направлений в Китае в будущем», — отметил первый заместитель исполнительного директора AZAL Назим Самедов.
В своей речи на мероприятии Флориан Зенгстшмид отметил широкий потенциал Китая в сфере выездного туризма и подчеркнул, что подписанный меморандум будет способствовать дальнейшему увеличению числа граждан Китая, посещающих Азербайджан. «В период с января по октябрь 2023 года число китайских путешественников составило 20 469 человек, что представляет собой семикратный прирост по сравнению с аналогичным периодом прошлого года», — отметил он. Зенгстшмид подчеркнул, что эти цифры свидетельствуют об особом интересе китайских туристов к Азербайджану.