Sankt-Peterburqda Heydər Əliyevin 100 illiyi münasibətilə klassik konsert gecəsi təşkil edilib
Sankt-Peterburqda Heydər Əliyevin 100 illiyi münasibətilə klassik konsert gecəsi təşkil edilib Sankt-Peterburqda Heydər Əliyevin 100 illiyi münasibətilə klassik konsert gecəsi təşkil edilib
Rusiyanın Sankt-Peterburq şəhərində yerləşən Tavriya sarayının Günbəzli zalında müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş qala-konsert keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Azərbaycanın Sankt-Peterburqdakı Baş konsulluğunun və Tavriya sarayı administrasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbirdə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, Mədəniyyət Nazirliyinin, Azərbaycanın Sankt-Peterburqdakı Baş konsulluğunun, Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyinin, Türkiyənin Sankt-Peterburqdakı Baş konsulluğunun, Azərbaycan diasporunun, yerli dövlət orqanlarının və ictimaiyyətin təmsilçiləri iştirak ediblər.
Konsert zamanı Azərbaycanın xalq artisti, tanınmış dirijor Yalçın Adıgözəlovun idarə etdiyi Leninqrad vilayətinin Dövlət Simfonik Orkestrinin ifasında Azərbaycan, rus və xarici bəstəkarların klassik əsərlərindən ibarət konsert proqramı təqdim olunub. Əsərləri Azərbaycanın əməkdar artistləri Elnarə Məmmədova, Regina Rüstəmova, Mariinsk Teatrının solistləri Məhərrəm Hüseynov və Həmid Abdulov ifa ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_5d2a6d708ff8bb12177be10b5_o.jpg
A gala-concert dedicated to the centenary of Heydar Aliyev, the founder of the modern Azerbaijan, an outstanding statesman, was held in the Taurida Palace, in St. Petersburg, Russia.
The event was held with the support of the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan and through the joint organization of the Consulate General of Azerbaijan in St. Petersburg and the administration of the Taurida Palace.
The representatives of the State Committee on Work with Diaspora, the Ministry of Culture, the Consulate General of Azerbaijan in St. Petersburg, the Russian representative office of the Heydar Aliyev Foundation, the Consulate General of Turkey in St. Petersburg, as well as the members of the Azerbaijani diaspora, local government bodies and local society attended the concert.
Symphony Orchestra of the Leningrad region presented a concert program consisting of classical works of Azerbaijani, Russian and foreign composers. Honored artists of Azerbaijan Elnara Mammadova, Regina Rustamova, soloists of the Mariinsk Theater Maharram Huseynov and Hamid Abdulov performed the concert, which was conducted by People's Artist of Azerbaijan, Yalchin Adigozalov.