Sankt-Peterburqda Heydər Əliyevin 100 illiyi münasibətilə klassik konsert gecəsi təşkil edilib
Sankt-Peterburqda Heydər Əliyevin 100 illiyi münasibətilə klassik konsert gecəsi təşkil edilib Sankt-Peterburqda Heydər Əliyevin 100 illiyi münasibətilə klassik konsert gecəsi təşkil edilib
Rusiyanın Sankt-Peterburq şəhərində yerləşən Tavriya sarayının Günbəzli zalında müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş qala-konsert keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Azərbaycanın Sankt-Peterburqdakı Baş konsulluğunun və Tavriya sarayı administrasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbirdə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, Mədəniyyət Nazirliyinin, Azərbaycanın Sankt-Peterburqdakı Baş konsulluğunun, Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyinin, Türkiyənin Sankt-Peterburqdakı Baş konsulluğunun, Azərbaycan diasporunun, yerli dövlət orqanlarının və ictimaiyyətin təmsilçiləri iştirak ediblər.
Konsert zamanı Azərbaycanın xalq artisti, tanınmış dirijor Yalçın Adıgözəlovun idarə etdiyi Leninqrad vilayətinin Dövlət Simfonik Orkestrinin ifasında Azərbaycan, rus və xarici bəstəkarların klassik əsərlərindən ibarət konsert proqramı təqdim olunub. Əsərləri Azərbaycanın əməkdar artistləri Elnarə Məmmədova, Regina Rüstəmova, Mariinsk Teatrının solistləri Məhərrəm Hüseynov və Həmid Abdulov ifa ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_5d2a6d708ff8bb12177be10b5_o.jpg
В Купольном зале Таврического дворца, расположенного в российском городе Санкт-Петербург, состоялся гала-концерт, посвященный 100-летию со дня рождения основателя современного Азербайджанского государства, выдающегося государственного деятеля Гейдара Алиева.
Вечер был организован генеральным консульством Азербайджана в Санкт-Петербурге совместно с администрацией Таврического дворца при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой.
На мероприятии присутствовали сотрудники Государственного комитета по работе с диаспорой, Министерства культуры, генерального консульства Азербайджана в Санкт-Петербурге, Российского представительства Фонда Гейдара Алиева, генерального консульства Турции в Санкт-Петербурге, представители азербайджанской диаспоры, местных государственных органов и общественности.
На вечере была представлена концертная программа, состоящая из классических произведений азербайджанских, русских и зарубежных композиторов в исполнении Государственного симфонического оркестра Ленинградской области под управлением народного артиста Азербайджана, известного дирижера Ялчина Адыгезалова. Произведения исполнили заслуженные артисты Азербайджана Эльнара Мамедова, Регина Рустамова, солисты Мариинского театра Магеррам Гусейнов и Гамид Абдулов.