https://innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_af8c91cbbdc3271f36639f402_o.jpg
İyunun 28-də Dövlət Turizm Agentliyinin təşkilatçılığı ilə Bakıda keçirilən İslam Əməkdaşlığı Təşkilatının Turizm Nazirlərinin 11-ci Konfransında Turizmin İnkişafı üzrə Qətnamə və Bakı Bəyannaməsi qəbul edilib.
“Turizmin İnkişafı üzrə Qətnamə” sənədində azad olunmuş torpaqlarda təbii resursların qeyri-qanuni istismarı, ekosistem və şəhər infrastrukturunun, xüsusilə mədəni və tarixi irsin məhv edilməsi, eləcə də Ermənistan ərazisində İslam mədəni və tarixi abidələrinin dağıdılması pislənilib.
Həmçinin qətnamədə Azərbaycanın işğaldan azad olunan torpaqlarında infrastrukturun inkişafı layihələrinin icrasına üzv dövlətlərin özəl sektorunun cəlb edilməsi imkanları haqqında qərar qəbul edilib.
“Bakı Bəyannaməsi” sənədində qarşılıqlı maraqlar əsasında üzv ölkələr arasında sağlamlıq, eko, mədəni və kənd turizminin inkişafı, birgə təşəbbüslərin dəstəklənməsi, sərgilərdə iştirak üzrə əməkdaşlıq, dayanıqlı turizmin inkişafı istiqamətində müştərək tədbirlərin həyata keçirilməsi, İslam mədəni və tarixi irsinin qorunması və təbliği, turizmin İslam haqqında təsəvvürlərin təkmilləşməsində oynayacağı rol, maliyyə institutlarının və özəl sektorun üzv dövlətlərdə turizmə investisiya qoyuluşuna cəlbi kimi məsələlər öz əksini tapıb.
Konfransda İƏT üzvlərinin turizm nazirlərinin növbəti 12-ci görüşünün Mərakeş Krallığında keçirilməsi qərarlaşdırılıb.
Həmçinin 2023-cü il üçün Türkiyənin Şanlıurfa şəhəri və 2024-cü il üçün isə Özbəkistanın Xiva şəhəri İslam Dünyasının turizm paytaxtı seçilib.
Konfransda təşkilata üzv dövlətlərin turizm nazirləri və nazir müavinləri, səfirlər, İƏT-in 7 alt institutu olan beynəlxalq təşkilatların təmsilçiləri, dövlət rəsmiləri və ekspertlər daxil olmaqla 39 ölkədən 160-dan artıq nümayəndə iştirak edib.

https://innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_af8c91cbbdc3271f36639f402_o.jpg
The 11th Session of the Islamic Conference of Tourism Ministers held in Baku on June 28 organized by the State Tourism Agency of the Republic of Azerbaijan adopted the Resolution on Tourism Development and issued Baku Declaration.
The Resolution on Tourism Development decided to explore the possibility of involving the private sector organizations of the member state countries to participate in the infrastructural development projects in the liberated territories of the Republic of Azerbaijan.
Also, the illegal exploitation of natural resources, the destruction of ecosystem and urban infrastructure, especially cultural and historical heritage in the liberated territories of Azerbaijan by Armenia, as well as the deliberate destruction of Islamic cultural and historic monuments in the territory of Armenia, was strongly condemned in the resolution.
The Baku declaration reflected such issues as the development of health, eco, cultural and rural tourism among member countries on the basis of mutual interests, support of joint initiatives, cooperation on participation in exhibitions, joint activities for the development of sustainable tourism, the preservation and popularization of Islamic historical and cultural heritage, the role the tourism can play in overall improvement of the image of Islam, the attraction of relevant international financial institutions and private sector in their implementation of investment projects in member countries.
It was decided that the next 12th Session of ICTM to take place in the Kingdom of Morocco.
The 11th session of ICTM selected Shanliurfa city of Turkey and Khiva city of Uzbekistan as the capital of the Islamic world for 2023 and 2024, respectively.
The conference was attended by more than 160 members from 39 countries, including tourism ministers and deputy ministers, ambassadors, representatives of 7 affiliated institutions of the OIC, state officials, and experts.