https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_9e0bd2e4ad1acf75a5242dd87_o.jpg
Almaniyanın paytaxtı Berlində yerləşən “Gallery Berlin” rəsm qalereyasında “Heydər Əliyev və Azərbaycanın mədəni irsi” adlı foto-sərgi təşkil edilib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, Azərbaycanın Almaniyadakı səfirliyinin dəstəyi və “Azərxalça” ASC-nin təşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində baş tutan tədbirdə Azərbaycan icmasının üzvləri, alman ictimaiyyətin nümayəndələri və sənətsevərlər iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycanın Almaniyadakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Nəsimi Ağayev bildirib ki, ulu öndər Heydər Əliyev həm Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafında, həm də onun xaricdə tanınmasında misilsiz xidmətlər göstərib. Qeyd edib ki, ulu öndərin adını daşıyan Heydər Əliyev Fondunun hazırda dahi şəxsiyyətin mədəniyyət sahəsindəki siyasətini uğurla davam etdirir.
Mərasim iştirakçılarını salamlayan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov bildirib ki, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafı və qorunması üçün böyük işlər görüb. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin mədəniyyət sahəsinə xüsusi diqqət yetirdiyi, Azərbaycan mədəni irsinin bütün dünyada təqdim və təbliğ olunması istiqamətində ölkəmizin Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi ilə misilsiz irimiqyaslı layihələrin həyata keçirildiyi nəzərə çatdırılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_9e0bd2e4ad1acf75a5242dd87_o.jpg
В картинной галерее “Gallery Berlin”, расположенной в столице Германии Берлине, состоялась фотовыставка под названием “Гейдар Алиев и культурное наследие Азербайджана”.
В мероприятии, организованном ОАО “Aзерхалчa” при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой и посольства Азербайджана в Германии в рамках “Года Гейдара Алиева”, приняли участие члены азербайджанской общины, представители немецкой общественности и любители искусства.
Выступивший на церемонии чрезвычайный и полномочный посол Азербайджана в Германии Насими Агаев отметил, что великому лидеру Гейдару Алиеву принадлежат неоценимые заслуги как в развитии азербайджанской культуры, так и ее популяризации за рубежом. Он подчеркнул, что носящий имя общенационального лидера Фонд Гейдара Алиева успешно продолжает сегодня политику гениальной личности в области культуры.
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов, поприветствовав участников церемонии, сказал, что выдающийся государственный деятель Гейдар Алиев проделал большую работу для развития и сохранения азербайджанской культуры. Было доведено до внимания, что Президент Азербайджана Ильхам Алиев уделяет сфере культуры особое внимание, что под руководством Первого вице-президента нашей страны Мехрибан ханым Алиевой осуществляются несравненные крупномасштабные проекты, направленные на представление и пропаганду культурного наследия Азербайджана во всем мире.