https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_78721a9fa3c7506ff5913e3fa_o.jpg
Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyində Tacikistanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İlxom Abduraxmon ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev ölkələrimizin bir çox sahələrdə uğurla əməkdaşlıq etdiyini diqqətə çatdırıb. O, münasibətlərimizin genişlənməsində yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin önəmini də vurğulayıb. Teymur Musayev bu günlərdə Bakıda keçirilən SPECA Sammiti çərçivəsində Azərbaycan və Tacikistan prezidentləri arasında görüşün keçirildiyini xatırladıb. Nazir belə səfərlərin ikitərəfli münasibətlərin möhkəmləndirilməsində əhəmiyyətli olacağını bildirib.
Teymur Musayev Azərbaycanla Tacikistan arasında səhiyyə sahəsində əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı üçün geniş potensialın olduğunu bildirib: “Ölkələrimizin tibb mütəxəssislərinin davamlı peşə təhsili sahəsində müasir metodiki və elmi-praktik təcrübə mübadiləsi üçün bütün imkanlar mövcuddur”.
Öz növbəsində İlxom Abduraxmon Tacikistanın Azərbaycanla əlaqələrin inkişafına xüsusi önəm verdiyini bildirib: “Ölkələrimiz arasında 1992-ci ildən etibarən diplomatik əlaqələr qurulub. Bu müddət ərzində Tacikistan və Azərbaycan dövlətlərinin qarşılıqlı münasibətlər müsbət dinamika ilə inkişaf edir”.
Görüşdə, həmçinin səhiyyə və tibb elmi sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, tibb kadrlarının hazırlanması, tibb universitetləri və milli səhiyyə institutları arasında təcrübə mübadiləsi barədə faydalı müzakirələr aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_78721a9fa3c7506ff5913e3fa_o.jpg
В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с чрезвычайным и полномочным послом Таджикистана в нашей стране Илхомом Абдурахмоном.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев подчеркнул успешное развитие двусторонних отношений между Азербайджаном и Таджикистаном. Министр отметил особый вклад взаимных визитов на высшем уровне в расширение связей между нашими странами. Теймур Мусаев напомнил, что на днях в рамках проведённого в Баку саммита СПЕКА состоялась встреча президентов Азербайджана и Таджикистана. Министр выразил уверенность, что подобные визиты имеют важное значение для дальнейшего укрепления двусторонних отношений.
Министр также отметил наличие широкого потенциала для развития азербайджано-таджикских отношений в области здравоохранения: «Есть все необходимые условия для обмена современной методической и научно-практической информацией в области непрерывного профессионального обучения медицинских специалистов».
В свою очередь Илхом Абдурахмон подчеркнул, что Таджикистан придает большое значение укреплению двусторонних отношений с Азербайджаном:
«Дипломатические отношения между нашими странами были установлены в 1992 году, и за этот период сотрудничество между Таджикистаном и Азербайджаном развивается по нарастающей».
В ходе встречи стороны также обсудили дальнейшее расширение сотрудничества в области здравоохранения и медицинской науки, подготовки медицинских кадров, обмен опытом между медицинскими вузами и национальными институтами общественного здравоохранения.