https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_fdc8f69d15589cb6f4747661c_o.jpg
Bakıda “Azərbaycanda Qızılbaş irsi: tarixin izi ilə” mövzusunda keçirilən beynəlxalq konfransın iştirakçıları Şuşaya səfər ediblər.
Qonaqlar yolboyu erməni qəsbkarlarının 30 illik işğal dövründə Qarabağda törətdikləri vandalizm aktlarının, dağıntıların və post-müharibə dövründə aparılan genişmiqyaslı quruculuq-bərpa işlərinin şahidi olub.
Şuşa şəhər Dövlət Qoruğu İdarəsinin əməkdaşı qonaqlara Azərbaycanın ən mühüm şəhərlərindən biri olan, Qafqazın musiqi mərkəzi hesab edilən Şuşanın yaranma tarixi, inkişafı, işğal illərində azərbaycanlıların tarixi izlərini silmək məqsədilə erməni vandallarının şəhərdəki tarixi memarlıq, mədəni və dini abidələrini dağıtması barədə ətraflı məlumat verib və sualları cavablandırıb.
Qonaqlar “Güllələnmiş heykəllər” meydanını, Xurşidbanu Natəvanın evini, “Xan qızı bulağı”nı, Yuxarı Gövhərağa məscidini, Molla Pənah Vaqifin məqbərəsini, Gəncə Qapısını, Şuşa qalasını və Cıdır düzünü ziyarət ediblər. Qonaqlara Şuşada aparılan bərpa-quruculuq işləri, mədəniyyət paytaxtımızın irimiqyaslı tədbirlərə ev sahibliyi etdiyi barədə məlumat verilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_fdc8f69d15589cb6f4747661c_o.jpg
Делегаты состоявшейся в Баку международной конференции на тему “Наследие Кызылбашей в Азербайджане: по следам истории” совершили поездку в Шушу.
По пути гости стали свидетелями актов вандализма и разрушений, учиненных армянскими захватчиками в Карабахе во время 30-летней оккупации, и широкомасштабной созидательно-восстановительной работы, проводимой в поствоенный период.
Сотрудник Управления Государственного заповедника города Шуша подробно проинформировал гостей об истории создания, развитии Шуши, являющейся одним из важнейших городов Азербайджана и считающейся музыкальным центром Кавказа, о том, что в годы оккупации армянские вандалы, дабы стереть исторические следы азербайджанцев, разрушили их исторические архитектурные, культурные и религиозные памятники в городе, и ответил на вопросы.
Гости посетили площадь “Расстрелянные памятники”, дом Хуршидбану Натаван, “Родник ханской дочери”, мечеть Юхары Говхарага, мавзолей Моллы Панаха Вагифа, побывали у Гянджинских ворот, в Шушинской крепости и на Джыдыр дюзю. Гостям была представлена информации об осуществляемой в Шуше восстановительно-созидательной работе, проведении нашей культурной столицей крупномасштабных мероприятий.