https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_fdc8f69d15589cb6f4747661c_o.jpg
Bakıda “Azərbaycanda Qızılbaş irsi: tarixin izi ilə” mövzusunda keçirilən beynəlxalq konfransın iştirakçıları Şuşaya səfər ediblər.
Qonaqlar yolboyu erməni qəsbkarlarının 30 illik işğal dövründə Qarabağda törətdikləri vandalizm aktlarının, dağıntıların və post-müharibə dövründə aparılan genişmiqyaslı quruculuq-bərpa işlərinin şahidi olub.
Şuşa şəhər Dövlət Qoruğu İdarəsinin əməkdaşı qonaqlara Azərbaycanın ən mühüm şəhərlərindən biri olan, Qafqazın musiqi mərkəzi hesab edilən Şuşanın yaranma tarixi, inkişafı, işğal illərində azərbaycanlıların tarixi izlərini silmək məqsədilə erməni vandallarının şəhərdəki tarixi memarlıq, mədəni və dini abidələrini dağıtması barədə ətraflı məlumat verib və sualları cavablandırıb.
Qonaqlar “Güllələnmiş heykəllər” meydanını, Xurşidbanu Natəvanın evini, “Xan qızı bulağı”nı, Yuxarı Gövhərağa məscidini, Molla Pənah Vaqifin məqbərəsini, Gəncə Qapısını, Şuşa qalasını və Cıdır düzünü ziyarət ediblər. Qonaqlara Şuşada aparılan bərpa-quruculuq işləri, mədəniyyət paytaxtımızın irimiqyaslı tədbirlərə ev sahibliyi etdiyi barədə məlumat verilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_fdc8f69d15589cb6f4747661c_o.jpg
The participants of the international conference “The Heritage of Qizilbash in Azerbaijan: in the footsteps of history” paid a visit to Shusha.
Along the way, the guests witnessed acts of vandalism committed by the Armenian usurpers in Karabakh during the 30-year occupation and large-scale construction and restoration works carried out in the post-war period.
An employee of the Shusha City State Reserve Department gave detailed information to the guests about the history of Shusha, one of the most strategic cities of Azerbaijan and the musical center of the Caucasus. Destruction of the historical architectural, cultural and religious monuments by the Armenian vandals during the years of occupation for erasing the historical traces of Azerbaijanis was also touched upon during the conversation.
The guests visited the square of the "Shot Statues", Khurshidbanu Natavan's house, "Khan Gizi Spring", Yukhari Govharaga Mosque, Molla Panah Vagif's mausoleum, Ganja Gate, Shusha Castle and Jidir plain.
The guests were briefly informed about restoration and construction works carried out in Shusha, that hosts large scaled events.