https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_c671c9688ad8f382abd9782ac_o.jpg
Noyabrın 29-da Medianın İnkişafı Agentliyinin təşkilatçılığı ilə “MEDİAlab” layihəsi çərçivəsində “Yeni media mühitində təhsil və məşğulluq imkanları” adlı hesabat konfransı keçirilib.
Konfransın açılış mərasimində çıxış edən Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov dünya miqyasında rəqəmsal texnologiyaya sürətli keçidin, media sahəsində də innovasiya və texnologiyaların tətbiqinin və bunu bacara bilən kadrların hazırlanmasının zəruriliyini qeyd edib. O bildirib ki, “MEDİAlab” layihəsinin fəaliyyət planının tədris proqramına uyğunlaşdırılması məqsədilə layihənin tərəfdaş universitetlərində (Bakı Dövlət Universiteti, ADA Universiteti, Azərbaycan Dillər Universiteti, Bakı Slavyan Universiteti, Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyası) təhsil alan 1000-ə yaxın tələbə arasında keçirilən sorğu nəticələrinin data əsaslı təhlili, media subyektləri ilə davamlı iş, çoxtərəfli kommunikasiya, media sahəsində məşğulluqla bağlı yerli və beynəlxalq tendensiyaların müqayisəli analizi, gənclərə məşğulluq imkanlarının yaradılması gələcəyə ümidli olmağa əsas yaradır. Əhməd İsmayılov vurğulayıb ki, qısa müddətdə layihə çərçivəsində mühüm uğurlar əldə edilib, bu sahədə təcrübə və məşğulluq imkanları ilə bağlı daha təkmil mexanizmlərin hazırlanması məqsədilə Çoxtərəfli Əməkdaşlıq Memorandumu imzalanıb.
Tədbirdə çıxış edən Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Mustafa Abbasbəyli media sahəsində işəgötürənlərə dəstək xidmətinin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi, eyni zamanda, bu istiqamətdə davamlı tədbir və proqramların təşkili məqsədilə imzalanan Çoxtərəfli Əməkdaşlıq Memorandumu haqqında öz fikirlərini bölüşüb.
Konfrans zamanı “MEDİAlab” layihəsi çərçivəsində təşkil edilən tədbirlərdən görüntülərin əks olunduğu videoçarx nümayiş olunub. Medianın İnkişafı Agentliyinin Media dəstək layihələri və strateji planlaşdırma şöbəsinin müdiri Ləman İsgəndərova “MEDİAlab” layihəsi çərçivəsində bir il ərzində həyata keçirilən tədbirlər və əldə olunan nəticələrlə bağlı təqdimatla çıxış edib.
Tədbir çərçivəsində istedadlı və təşəbbüskar gənclərin seçilməsi, müvafiq istiqamətlər üzrə potensial kadrların müəyyənləşdirilməsi məqsədilə ilə Medianın İnkişafı Agentliyi və "AzerGold" Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Kreativ Media - Bakı” adlı məzmun müsabiqəsinin nəticələri açıqlanıb, qalib seçilən 20-yə yaxın gəncə mükafatlar təqdim edilib. BDU-nun tələbələri Nəzrin Xankişiyeva, Nəzrin Süleymanova, Türkan Nəcəfova, Mahmud Yaqub, Üzeyir Xəlilov, Ləman Cavadova, Çimnazxanim Qəzənfərli, Aygün Mustafayeva, Xanlar Əlibəy “Onlayn qəzet”, Tərlanə Abdullayeva isə “Reportaj” nominasiyaları üzrə mükafatlara layiq görülüblər.
Konfransın sonunda layihənin əsas tərəfdaşları olan ali təhsil müəssisələrindən əlaqələndirici şəxslərə ümümi layihənin təşkilində göstərdikləri dəstək, bu sahənin inkişafına verdikləri töhfəyə və səmərəli əməkdaşlığa görə, layihə çərçivəsində seçilən MEDİA səfirlərinə isə fəal iştiraklarına görə təşəkkürnamələr təqdim edilib. BDU-nun İctimaiyyətlə əlaqələr və informasiya şöbəsinin müdiri Kəmalə Quliyeva, BDU-da MEDİA səfirləri seçilən Cəmilə Cəfərzadə, Əli Mehdili və Südabə Məmmədovaya təşəkkürnamələr verilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_c671c9688ad8f382abd9782ac_o.jpg
Состоялась отчетная конференция проекта MEDİAlab на тему «Возможности обучения и трудоустройства в новой медиасреде», организованная Агентством развития медиа (MEDİA).
Исполнительный директор агентства Ахмед Исмаилов, выступая на конференции, отметил необходимость быстрого перехода к цифровым технологиям во всем мире, применения инноваций и технологий, наряду с традиционными сферами экономики, также в сфере СМИ, и, самое главное, подготовки кадров в этой области. Оратор отметил, что data-анализ результатов опроса среди около 1000 студентов вузов-партнеров проекта с целью адаптации плана действий проекта MEDİAlab к учебной программе; анализ потребностей развития, выявляемых в результате общения с медиасубъектами, а также местных и международных тенденций в сфере занятости в СМИ; положительные результаты создания возможностей трудоустройства для молодежи в международной практике дают молодежи повод с надеждой смотреть в будущее. Ахмед Исмаилов подчеркнул, что успехи в рамках проекта, подписанный Меморандум о многостороннем сотрудничестве с целью подготовки более совершенных механизмов, связанных с опытом и возможностями трудоустройства в этой сфере, являются показателем всесторонней поддержки процесса и целесообразности общего подхода.
Выступая на мероприятии, председатель правления Государственного агентства занятости при Министерстве труда и социальной защиты населения Мустафа Аббасбейли поделился своим мнением о Меморандуме о многостороннем сотрудничестве, подписанном с целью расширения сферы вспомогательных услуг для работодателей в сфере СМИ, а также организации регулярных мероприятий и программ в этом направлении. Он заявил, что сегодня СМИ проникли во все сферы нашей жизни. В развитии страны СМИ стали очень серьезным инструментом коммуникации между обществом и государством. Так было всегда, но сегодня это проявляется особенно отчетливо. Развитие технологий и социальных сетей вывело медиа на совершенно другой уровень.
В ходе конференции показан видеоролик о мероприятиях, проведенных в рамках проекта MEDİAlab.
Затем заведующая отделом проектов поддержки медиа и стратегического планирования MEDİA Ляман Искендерова дала информацию о проекте, отметив, что он помогает развивать творческое мышление молодежи, создавать благоприятную среду для развития новых идей и навыков производства контента, а также работы в команде.
В рамках мероприятия подведены итоги контентного конкурса «Креатив медиа – Баку», организованного MEDİA совместно с закрытым акционерным обществом AzerGold с целью отбора талантливых и предприимчивых молодых людей и выявления потенциальных кадров в соответствующих областях, вручены награды 20 представителям молодежи, ставшим победителями. Студенты Бакинского государственного университета (БГУ) Назрин Ханкишиева, Назрин Сулейманова, Тюркан Наджафова, Махмуд Ягуб, Узеир Халилов, Ляман Джавадова, Чимназханым Газанфарли, Айгюн Мустафаева, Ханлар Алибей удостоены премий в номинации «Онлайн-газета», а Тярлана Абдуллаева - в номинации «Репортаж».
В завершение конференции контактным лицам вузов-партнеров проекта, вручены благодарственные письма за содействие, надежность, проявленную ими в ходе организации проекта, их вклад в развитие этой сферы и эффективное сотрудничество. Благодарственных писем удостоены также послы MEDİA, выбранные в рамках проекта. Благодарственные письма вручены заведующей отделом по связям с общественностью и информации БГУ Кямале Гулиевой, Джамиле Джафарзаде, Али Мехдили и Судабе Мамедовой, которые в БГУ выбраны послами MEDİA.