https://innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_0c53ade136da75e778990cf7c_o.jpg
Karyera Yarmarkasının açılışında çıxış edən UNEC rektoru professor Ədalət Muradov ilk dəfə olaraq onlayn keçirilən yarmarkanın gələcəkdə hər ay təşkil olunmasının nəzərdə tutulduğunu bildirib. Rektor məzunların işlə təmin edilməsinin UNEC-in strateji inkişafının əsas hədəflərindən biri olduğuna diqqət çəkərək, onların əmək bazarında layiqli yer tapmasının universitetlərin keyfiyyət göstəricilərindən biri olduğunu deyib.
Çıxışda bildirilib ki, bu il UNEC-dən 3478 bakalavr, 1678 magistr olmaqla, 5165 tələbə məzun olacaq. Ümumilikdə isə UNEC, Zaqatala filialı, UNEC nəzdindəki kolleclərdən 5674 məzun əmək bazarına vəsiqə alacaq. Rektor iş dünyasına təqdim edilən “UNEC2B” platformasından da söz açıb: “Platformaya əsasən, UNEC məzunlarına keyfiyyət zəmanəti verir, belə ki, məzunlar işə götürüldüyü halda, zəif tərəfləri aşkarlanarsa, universitet üç il ərzində onlara iş dünyasının tələbinə uyğun olaraq təlimlər keçəcək. Həmçinin, iş müsahibəsi zamanı UNEC tələbələrinin zəif cəhətləri aşkar olunarsa, məzun olana qədər həmin zəifliyinin aradan qaldırılmasını da UNEC öz üzərinə götürür”.
Ə.Muradov keçən ilki məzunların 66 faizinin işlə təmin edildiyini, bu rəqəmin artırılması üçün kifayət qədər potensialın olduğunu deyib. UNEC-in ötən il 31 şirkətlə görüşlər təşkil etdiyini, 9 qurumla əməkdaşlıq müqaviləsi imzalandığından söz açan rektor, Dövlət Məşğulluq Agentliyi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Agentliyin bazasında olan məlumatların UNEC-in elektron universitet modelinə inteqrasiya olunacağını vurğulayıb.
Rektor bu il keçirilən onlayn Karyera Yarmarkasında 3722 tələbə və məzunun qeydiyyatdan keçdiyini, ölkənin aparıcı şirkətləri tərəfindən 702 vakansiya, 54 təcrübə proqramının təqdim olunduğunu qeyd edib. O, Karyera Yarmarkasının faydalı olacağından əminliyini ifadə edərək, nəticələrin ictimaiyyətə açıqlanacağını bildirib.
Milli Məclisin Əmək və Sosial Siyasət Komitəsinin sədri Musa Quliyev UNEC-in son illərdəki inkişafını, eləcə də məzunların məşğulluğu ilə bağlı həyata keçirdiyi yenilikləri yüksək qiymətləndirib. Komitə sədri Karyera Yarmarkasının onlayn keçirilməsinin üstünlüklərindən danışıb, yeniliyin tətbiqinin gələcəkdə beynəlxalq şirkətlərin bu işə cəlb olunmasına böyük imkanlar yaratdığını bildirib.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə heyətinin sədri Mustafa Abbasbəyli UNEC-in daim yeniliklərlə çıxış etdiyini bildirərək, virtual karyera yarmarkasını uğurlu platforma kimi qiymətləndirib. Agentlik sədri təhsil və məşğulluğun əsas hədəflərini açıqlayıb, əmək bazarının tələb və təkliflərindən, universitetlərin bu istiqamətdə üzərinə düşən vəzifələrdən söz açıb.
Azərbaycandakı Amerika Ticarət Palatasının (AmCham) prezidenti Nərgiz Nəsrullayeva Müdüroğlu təmsil etdiyi qurumun gənclərin məşğulluğundakı rolundan və layihələrindən danışıb. AmCham-ın UNEC-lə əməkdaşlığı çərçivəsində tələbə və məzunların palatanın tərkibinə daxil olan şirkətlərdə işə cəlb olunduqlarını və təcrübə proqramlarında iştirak etdiklərini diqqətə çatdırıb, əməkdaşlığın bundan sonra da davam etdiriləcəyini vurğulayb.
Azərbaycan-Türkiyə İş Adamları Birliyinin (ATİB) İdarə Heyətinin sədri Cemal Yangın UNEC-in iş dünyası ilə sıx əməkdaşlıq istiqamətində mütəmadi olaraq müxtəlif tədbirlər və layihələr həyata keçirdiyini yüksək qiymətləndirib. O, onlayn Karyera Yarmarkasının məzunların məşğulluğunda, karyera qurmalarında faydalı olacağından əminliyini ifadə edib.
Sonra Azərbaycan İnsan Resursları Assosiasiyasının rəhbəri, UNEC məzunu Tural Məmmədov iş dünyasının tələbləri, məzunların fərdi və peşəkar keyfiyyətləri barədə çıxış edib. Bu istiqamətdə iş dünyasının universitetlərdən gözləntilərini açıqlayan T.Məmmədov UNEC-də yumşaq və sərt bacarıqların inkişaf etdirilməsi ilə bağlı kafedranın fəaliyyət göstərdiyini və fənlərin tədris olunduğuna diqqət çəkərək, bu yeniliyi yüksək dəyərləndirib.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_0c53ade136da75e778990cf7c_o.jpg
Выступивший на открытии Ярмарки карьеры ректор UNEC профессор Адалат Мурадов отметил, что и в будущем предусматривается организация ярмарки, которая проведена впервые в онлайн формате. Обратив внимание на то, что обеспечение выпускников работой является основной задачей стратегического развития UNEC, ректор отметил, что достойное место, которое занимают на рынке труда выпускники, является одним из качественных показателей университета.
В своем выступлении отметил, что в текущем году в UNEC 5165 студентов будут выпускниками, из них бакалавры 3478, 1678 магистры. В целом, 5674 выпускников UNEC, Закатальского филиала, колледжей при UNEC получат пропуск на рынок труда. Ректор также коснулся вопроса платформы “UNEC2B”, представленной деловому миру: «Согласно платформе UNEC гарантирует выпускникам качество, в случае, если при принятии на работу у выпускников будут выявлены слабые стороны, университет в течение трех лет будет проводить обучение, соответствующее требованиям делового мира. Также, если во время делового собеседования у студентов UNEC будут выявлены слабые стороны в этом случае UNEC берет на себя устранения этих недочетов до окончания университета».
А.Мурадов отметил, что 66 процентов прошлогодних выпускников обеспечены работой, для увеличения этой цифры имеется достаточный потенциал. Говоря о том, что в прошлом году UNEC организовал встречи с 31 компанией, подписал соглашение о сотрудничестве с 9 структурами, ректор подчеркнул, что в рамках сотрудничества с Государственным агентством занятости информация в базе данных Агентства будет интегрирована в модель электронного университета UNEC.
Ректор отметил, что на Ярмарке карьеры, организованном в этом году, 3722 студентов и выпускников прошли регистрацию, были представлены 702 вакансии, 54 производственных программ ведущими компаниями страны. Он выразил уверенность в полезности Ярмарки карьеры и отметил, что результаты будут обнародованы общественности.
Председатель Комитета труда и социальной политики Милли Меджлиса Муса Гулиев высоко оценил развитие UNEC в последние годы, а также новшества, связанные с занятостью выпускников. Председатель комитета рассказал о преимуществах проведения в формате онлайн Ярмарки карьеры, он отметил, что в будущем привлечение в этот процесс международных компаний создаст большие возможности.
Председатель правления Государственного агентства занятости при Министерстве труда и социальной защиты населения Мустафа Аббасбейли отметил, что UNEC всегда выступает с новшествами, виртуальную ярмарку карьеру оценил как успешную платформу. Председатель агентства обнародовал основные задачи образования и занятости, рассказал о спросах и предложениях рынка труда, обязанностях, падающих на университет в этом направлении.
Президент Американской торговой палаты в Азербайджане (AmCham) Наргиз Насруллаева Мудуроглы рассказала о роли молодежи в занятости и проектах представляемой ею структуры. Она довела до внимания, что в рамках сотрудничества AmCham с UNEC студенты и выпускники будут привлечены на работу в компании, входящие в состав палаты, которые примут участие в производственной программе, подчеркнула, что сотрудничество и впредь будет продолжаться.
Председатель правления Азербайджано-турецкого союза деловых людей (ATİB) Джемал Янгын высоко оценил осуществляемые UNEC различные мероприятия и проекты в направлении тесного сотрудничества с деловым миром. Он выразил уверенность в том, что Ярмарка карьеры в онлай формате будет полезным в занятости выпускников, в построении карьеры.
Затем руководитель Ассоциации человеческих ресурсов Азербайджана, выпускник UNEC Турал Мамедов выступил по вопросу требований делового мира, индивидуальных и профессиональных качеств выпускников. Говоря об ожиданий делового мира от университетов в этом направлении, Т.Мамедов отметил, что в UNEC для развития мягких и жестких способностей на кафедрах ведется деятельность и преподаются дисциплины, это новшество он оценил высоко.