https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_c11152cbce08352730b63aeef_o.jpg
15 dekabr 2023-cü il tarixində Bakı Ali Neft Məktəbində “Bir şirkət, bir ölkə” layihəsinin açılışına həsr olunmuş beynəlxalq konfrans keçirilib.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) üzv olduğu “Metan rəhbər prinsipləri” (MGP) çərçivəsində Qlobal Metanın Azaldılmasının İnkişafı (AGMR) təşəbbüsünün tərkib hissəsi olan konfrans SOCAR və bp şirkətləri tərəfindən birgə təşkil edilmiş edilib. Tədbirdə Azərbaycanda neft-qaz sektorunda fəaliyyət göstərən operatorlar, xidmət təchizatçıları, habelə əməliyyat şirkəti və birgə müəssisələrin nümayəndələri iştirak ediblər.
İlk öncə SOCAR-ın vitse-prezidenti Əfqan İsayev və bp şirkətinin Xəzər regionunda kommunikasiya və xarici əlaqələr üzrə vitse-prezident Bəxtiyar Aslanbəyli çıxış edərək, şirkətlərin birgə əməkdaşlığı ilə reallaşdırılan “Bir şirkət, bir ölkə” layihəsinin məqsəd və hədəfləri barədə iştirakçılara ətraflı məlumat veriblər.
Çıxışlarda layihənin əsas məqsədinin SOCAR və bp tərəfindən Azərbaycanda fəaliyyət göstərən neft-qaz operatorları üçün metan emissiyalarının ölçülməsi, hesabatlılığı, azaldılması fəaliyyətlərinin təşviq edilməsi, bu sahədə bilik və bacarıqların təkmilləşdirilməsi, habelə mövcud ən yaxşı texnologiyaların tətbiqini dəstəkləmək olduğu vurğulanıb. Hər iki şirkətin COP-28-də uğurlu iştirakı, iqlim dəyişmələri ilə mübarizə sahəsində hədəflərindən bəhs olunub, keçirilən konfransın bu istiqamətdə fəaliyyətin məntiqi davamı olduğu ifadə olunub.
Daha sonra SOCAR və bp şirkətləri arasında ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində birgə əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsinə dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Tərəflər qlobal metan emissiyaların azaldılması sahəsində birgə fəaliyyətin daha da genişləndirilməsinin zəruriliyini qeyd ediblər.
Konfrans zamanı MGP təşəbbüsünün hasilatdan istehlaka qədər bütün dəyər zənciri boyunca metan emissiyasının azaldılması üzrə əsas istiqamət və tədbirləri müəyyən etdiyi vurğulanıb. MGP çərçivəsində üzv şirkətlər fəaliyyət göstərdikləri ölkələrdə digər xidmət təchizatçıları üçün metan atılmalarının azaldılması üzrə liderlik rolunu üzərinə götürür. Bu xüsusda Azərbaycan üçün SOCAR və bp şirkətləri bu istiqamətdə birgə fəaliyyət göstərəcəklər.

https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_c11152cbce08352730b63aeef_o.jpg
On December 15, 2023, Baku Higher Oil School (BHOS) hosted an international inauguration conference on the ‘One Company, One Country’ project.
The State Oil Company of Azerbaijan Republic (SOCAR) and bp jointly organised the conference as a part of the Advancing Global Methane Reduction (AGMR) initiative under the Methane Guiding Principles (MGP), which SOCAR is a member of.
The event convened a diverse group of stakeholders, including oil and gas operators, service providers, and representatives of the operating companies and joint ventures across Azerbaijan.
In their opening addresses, SOCAR’s Vice-President Afgan Isayev and bp’s Vice-President for Communications and External Affairs for the Caspian region, Bakhtiyar Aslanbayli, provided an in-depth overview of the project’s goals and objectives.
The collaboration between SOCAR and bp focuses on instigating methane emissions measurement, reporting, and reduction strategies among Azerbaijani oil and gas operators. The initiative also aims to elevate industry knowledge and skillsets while promoting best practices in environmental stewardship.
The conference also reflected on the successful collaboration of both companies at COP-28, highlighting their shared commitment to combating climate change.
A highlight of the conference was the signing of a Memorandum of Understanding (MoU) between SOCAR and bp to enhance cooperation in environmental protection, particularly in reducing global methane emissions.
Keynote discussions at the conference emphasized the MGP’s role in identifying key priorities for mitigating methane emissions throughout the entire value chain of natural gas, from production to consumption. As MGP members, SOCAR and bp are set to take a leading role in driving methane reduction efforts, within their operations and among service providers in Azerbaijan.