https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_e4941702eaaa715f6c9f3a0e7_o.jpg
London şəhərində yerləşən məşhur “Chelsea Old Town Hall” bələdiyyə binasında müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Britaniya Azərbaycanlıları Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə Azərbaycanın Birləşmiş Krallıqdakı səfirliyinin, yerli ictimaiyyətin, ölkəmizə dost xalqların icmalarının nümayəndələri, soydaşlarımız, “Qarabağ” Azərbaycan həftəsonu məktəbinin şagirdləri və Azərbaycandan gələn qonaqlar iştirak ediblər.
Azərbaycanın və Birləşmiş Krallığın Dövlət himlərinin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə ulu öndərin London səfərini, Dünya Azərbaycanlılarının I Qurultayındakı çıxışlarından fikirlərini əks etdirən videoçarx və Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun dahi şəxsiyyətə həsr etdiyi “Böyük sənət hamısı” sənədli film nümayiş etdirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Britaniya Azərbaycanlıları Cəmiyyətinin sədri Fəridə Pənahova xatırladıb ki, 1994-cü ildə Azərbaycan icması ilə ölkəmizin Böyük Britaniyadakı səfirliyində görüşü zamanı Heydər Əliyev soydaşlarımızı öz övladlarına dilimizi, tariximizi, musiqimizi, Azərbaycan laylalarını öyrətməyə çağırıb. Onun 100 illiyinə həsr olunmuş tədbirin Heydər Əliyevin dəyərli tövsiyəsini əks etdirdiyini söyləyib. Dünya Azərbaycanlılarının I Qurultayında ümummilli lider Heydər Əliyevin səsləndirdiyi “Qoy, çaylarımız qurumasın, ağaclarımız kəsilməsin, çırağımız sönməsin! Yaşasın müstəqil Azərbaycan!” arzusunun ulu öndərin layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə gerçəkləşdirildiyi diqqətə çatdırılıb.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin şöbə müdiri Səlhət Abbasova bildirib ki, Azərbaycanda və dünyanın müxtəlif ölkələrində ulu öndərin 100 illik yubileyi böyük qürurla və təntənə ilə qeyd edilir. Heydər Əliyevin həyata keçirdiyi azərbaycançılıq ideologiyasının xalqın milli mənsubiyyətinə, mədəni dəyərlərinə söykəndiyi, soydaşlarımızın birləşmək əzmini gücləndirdiyi, “Mən fəxr edirəm ki, mən azərbaycanlıyam” kəlməsinin bütün azərbaycanlıların qəlbini fəth etdiyi vurğulanıb: “Biz xatırlamalıyıq ki, “Qarabağ” məktəbinin istedadlı övladlarını böyüdən valideynlər və müəllimlər bir vaxtlar Heydər Əliyev dövrünün gənc nəslini təşkil ediblər. O, məhz öz mədəniyyətinə sadiq, xalqımızın multikultural ənənələri ilə formalaşan gənclərə inanırdı”.
Azərbaycanın Birləşmiş Krallıqdakı səfirliyinin əməkdaşı Rəşad Vahabzadə dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin ömür yolu və siyasi fəaliyyətindən danışıb.
Sonra “Qarabağ” məktəbinin şagirdləri və xalq artisti Gülyanaq Məmmədovanın ifasında rəngarəng konsert proqramı təqdim edilib. Ulu öndərin arzusunu və ona həsr olunmuş fikirləri Azərbaycan və ingiliscə səsləndirən məktəblilərin ifasında “Can Azərbaycan”, “Azərbaycan”, “Dostluq himni”, “Əsgər marşı”, Gülyanaq Məmmədovanın ifasında isə “Ucal həmişə”, “Yaşa mənim xalqım”, “Azərbaycanım”, “Mən bu millətə bağlıyam”, “Şən Azərbaycan” mahnıları səsləndirilib.
Tədbirin sonunda xalqımızı və dünya azərbaycanlılarını qarşıdan gələn Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il münasibətilə təbrik edən məktəblilərə sertifikatlar təqdim edilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_e4941702eaaa715f6c9f3a0e7_o.jpg
An event dedicated to the 100th anniversary of the birth of Heydar Aliyev, the founder of the modern Azerbaijan, was held in famous "Chelsea Old Town Hall" in London.
Representatives of the Embassy of Azerbaijan in the United Kingdom, members of the local community, communities having friendly attitude towards our country, our compatriots, students of "Karabakh" Azerbaijani weekend school and guests from Azerbaijan attended the event organized by the Society of British Azerbaijanis.
The event, started with the National Anthems of Azerbaijan and the United Kingdom. Video depicting the great leader's visit to London, his speech at the 1st Congress of World Azerbaijanis, and a documentary film " Patron of Great Art " dedicated to the genius leader funded by the Fund for Support to Azerbaijani Diaspora were screened.
Opening the event, Farida Panahova, head of the Society of British Azerbaijanis reminded that in 1994, during the meeting with the Azerbaijani community at the embassy of our country in Great Britain, Heydar Aliyev called on our compatriots to teach their children our language, history, music, and Azerbaijani lullabies. She has mentioned that the concert program dedicated to his 100th anniversary reflects Heydar Aliyev's valuable advice. She has also reminded that Heydar Aliyev’s dream have been realized under the leadership of President Ilham Aliyev, the worthy follower of the great leader.
Welcoming the event participants, Salhat Abbasova, department head of the State Committee on Work with Diaspora has told that the 100th anniversary of the great leader is being marked with great pride and solemnity not only in Azerbaijan , but also across the world.
Rashad Vahabzadeh, an employee of the Embassy of Azerbaijan in the United Kingdom, spoke about the life path and political activities of the genius Heydar Aliyev.
Students of "Karabagh" school and people's artist Gulyanag Mammadova performed a colorful concert program. The schoolchildren performed "Can Azerbaijan", "Azerbaijan", "Friendship Anthem", "Soldier's March", and Gulyanag Mammadova performed "Always Be in a high", "Long live my people", "My Azerbaijan". ", "I belong to this nation", "Happy Azerbaijan".
At the end of the event, certificates were presented to schoolchildren who congratulated our people and the Azerbaijanis of the world on the occasion of the upcoming Day of Solidarity of World Azerbaijanis and the New Year.