https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_b0f633f4e8a93305bf20280c8_o.jpg
Dekabrın 20-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyə Respublikasının Vitse-prezidenti Cevdet Yılmazın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, dost və qardaş ölkələrimiz arasında münasibətlər Ulu Öndər Heydər Əliyevin "Bir millət, iki dövlət" prinsipi ilə inkişaf edir. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin də dediyi kimi, Azərbaycanla Türkiyə arasında olan münasibətlərin dünyada bənzəri yoxdur.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan və Türkiyə həm sevincli, həm də kədərli günlərdə daim bir-birinin yanındadırlar. İkinci Qarabağ müharibəsi və Türkiyədə baş vermiş dağıdıcı zəlzələ zamanı biz bir daha bunun şahidi olduq.
Görüşdə ikitərəfli əlaqələrin inkişafında ali və yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin müstəsna rolu qeyd olunaraq, bu mənada, iki ölkə rəhbərlərinin qarşılıqlı səfərlərinin, beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində görüşlərinin münasibətlərin bütün istiqamətlərdə inkişafına təkan verdiyi vurğulanıb. Xatırlanıb ki, “Azərbaycan Respublikası ilə Türkiyə Respublikası arasında müttəfiqlik münasibətləri haqqında” 2021-ci il 15 iyun tarixli Şuşa Bəyannaməsində iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlıq məsələlər öz əksini tapıb.
Qeyd olunub ki, Azərbaycanla Türkiyə arasındakı əlaqələrdə iqtisadi əməkdaşlıq məsələləri xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Dövlət başçılarımızın tapşırığına uyğun olaraq, iqtisadi əlaqələrimizin ilbəil daha da gücləndiyi, ticarət dövriyyəsinin artdığı vurğulanaraq, iqtisadi əməkdaşlığımızın inkişafında Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın fəaliyyətinin mühüm əhəmiyyətə malik olduğu diqqətə çatdırlıb.
Söhbətdə iki qardaş ölkə arasında münasibətlərin inkişafında parlamentlərimizin də vacib rolu qeyd edilərək, bu istiqamətdə də fəal əməkdaşlığın mövcud olduğu diqqətə çatdırılıb. Spiker Sahibə Qafarova Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi ilə Türkiyə Böyük Millət Məclisi arasında əməkdaşlıq haqqında Sazişin əhəmiyyətindən danışıb. O, hər iki ölkənin ali qanunvericilik orqanlarında fəaliyyət göstərən parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qruplarının fəaliyyətini qeyd edib, parlament komitələri arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinin əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb. Spiker ikitərəfli əməkdaşlıqla yanaşı, Türkiyə və Azərbaycan parlamentlərinin üçtərəfli əməkdaşlıq çərçivəsindəki birgə fəaliyyətini də vurğulayıb.
Səmimi görüş üçün təşəkkürünü bildirən Türkiyə Respublikasının Vitse-prezidenti Cevdet Yılmaz bu il Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinin qeyd edildiyini xatırladaraq, onun müasir müstəqil Azərbaycanın inkişafındakı xidmətlərindən danışıb. Qarşılıqlı səfərlərin intensivləşdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayan Türkiyənin Vitse-prezidenti ölkələrimizin beynəlxalq təşkilatlarda, həmçinin Türk Dövlətləri Təşkilatında sıx əməkdaşlığından məmnunluğunu ifadə edib.
Söhbət zamanı Cevdet Yılmaz Azərbaycanın öz ərazilərini işğaldan azad etməsi münasibətilə təbriklərini çatdırıb. Qonaq Türkiyədə baş vermiş zəlzələ zamanı Azərbaycanın göstərdiyi dəstəyə görə bir daha təşəkkürünü bildirib.
Eyni zamanda hazırda Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda davam edən bərpa-quruculuq işlərində Azərbaycan və Türkiyənin əməkdaşlığından məmnunluq ifadə olunub.
Görüşdə Azərbaycan-Türkiyə parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Əhliman Əmiraslanov, Milli Məclisin deputatı Hikmət Məmmədov, Türkiyə-Azərbaycan parlamentlərarası əlaqələr üzrə dostluq qrupunun rəhbəri Şamil Ayrım çıxış edərək iki ölkə arasında əlaqələrin bu günü və gələcəyi barədə fikirlərini bölüşüblər.
Görüşdə Milli Məclisin deputatı Ağalar Vəliyev, Parlament Aparatının rəhbəri Fərid Hacıyev, Katibliyin rəisi Teymur Tağıyev, hər iki ölkənin səfirləri Rəşad Məmmədov, Cahit Bağçı və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_b0f633f4e8a93305bf20280c8_o.jpg
20-го декабря председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с прибывшей в Азербайджан делегацией, возглавляемой вице-президентом Турецкой Республики Джевдетом Йылмазом.
Председатель Милли Меджлиса заметила гостям, что взаимоотношения наших дружеских и братских стран развиваются согласно принципу Великого лидера Гейдара Алиева – «один народ, два государства». И, как говорил президент Азербайджана Ильхам Алиев, в мире нет аналогов взаимоотношениям Азербайджана с Турцией.
Как было сказано, Азербайджан и Турция неизменно рядом друг с другом и в дни радости, и в горестные дни. Мы вновь увидели это в ходе Второй Карабахской войны и произошедшего в Турции разрушительного землетрясения.
На встрече отмечалась исключительная роль встречных визитов на высшем и высоком уровнях в развитии двусторонних отношений. В этой связи было подчёркнуто, что такие визиты, а также встречи глав двух государств в рамках международных мероприятий способствуют развитию отношений во всех направлениях. Было также отмечено, что в Шушинской декларации «О союзнических отношениях между Азербайджанской Республикой и Турецкой Республикой» от 15 июня 2021-го года нашли отражение вопросы двустороннего стратегического партнёрства.
Особое значение в отношениях между Азербайджаном и Турцией имеют вопросы экономического сотрудничества. Следуя поручениям глав государств, наши экономические связи укрепляются, а торговые обороты растут из года в год. Деятельность совместной межправительственной комиссии важна для развития экономического сотрудничества.
В беседе была отмечена существенная роль наших парламентов в развитии отношений между двумя братскими странами. Как было сказано, в этой сфере налажено активное сотрудничество. При этом спикер Сагиба Гафарова коснулась важности соглашения о сотрудничестве между Милли Меджлисом Азербайджанской Республики и Великим Национальным Собранием Турции. Она также затронула деятельность рабочих групп по межпарламентским связям в обоих высших законодательных органах, и подчеркнула необходимость расширения сотрудничества между парламентскими комитетами. Помимо двустороннего сотрудничества, г-жа Гафарова отметила и взаимодействие парламентов Турции и Азербайджана в рамках трёхстороннего сотрудничества.
Выразив признательность за оказанный сердечный приём, вице-президент Турецкой Республики Джевдет Йылмаз упомянул отмечаемое в текущем году столетие Великого лидера Гейдара Алиева и коснулся его заслуг в развитии современного независимого Азербайджана. Г-н Йылмаз также указал на важность интенсификации взаимных визитов, и выразил удовлетворение тесным сотрудничеством наших стран в международных организациях, в том числе, в Организации Тюркских Государств.
Джевдет Йылмаз озвучил поздравления по случаю освобождения Азербайджаном своих территорий от оккупации. Гость ещё раз поблагодарил за поддержку, оказанную Азербайджаном Турции во время землетрясения в этой стране.
В то же время было выражено удовлетворение сотрудничеством Азербайджана и Турции в продолжающихся в настоящее время восстановительно-строительных работах в Карабахе и Восточном Зангезуре.
На встрече отдельно выступили глава рабочей группы по межпарламентским связям между Азербайджаном и Турцией Ахлиман Амирасланов, депутат Милли Меджлиса Хикмет Мамедов и руководитель группы дружбы по межпарламентским связям между Турцией и Азербайджаном Шамиль Айрым. Они поделились своими мыслями о настоящем и будущем отношений между двумя странами.
Во встрече также участвовали депутат Милли Меджлиса Агалар Велиев, глава Аппарата Милли Меджлиса Фарид Гаджиев, глава Секретариата Теймур Тагиев, послы обеих стран – Рашад Мамедов и Джахит Багчы – и другие официальные лица.