https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_17b84ff77772e62bbdf73feb4_o.jpg
Azərbaycanda teleyayım sahəsindəki piratçılığa qarşı mübarizənin tam uğurla getdiyini söyləmək çətindir. Beynəlxalq təşkilatların hesabatlarında bir vaxtlar ölkəmizin adı mütəmadi olaraq əqli mülkiyyət hüququnu kobud şəkildə pozanlar arasında hallansa da, bu problemin aradan qaldırılmasında hələlik elə bir irəliləyiş yoxdur. Belə ki, həmin hesabatlarda Azərbaycan öncül müşahidə siyahısında ikinci dərəcəli ölkələrə aid edilirdi. Həmin dərəcədə də əqli mülkiyyət hüququnun təminatı sahəsində ən ciddi problemlərin yaşandığı ölkələr yer alır.
Sözügedən problemlər arasında onlayn piratçılıq daha kəskin durur. Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Alyansının (IIPA) məlumatına görə, Azərbaycanda qanunsuz məzmun yerləşdirilən piratçı saytlar, o cümlədən telekanallar yayımlanan qanunsuz platformlar fəaliyyət göstərir. Bundan əlavə ölkədə telekanalların yayımını tənzimləyən rəsmi qaydalardakı boşluqlar və qanunsuz hesablara ötürülən ödənişlərin qarşısını almaq üçün nəzarətin zəifliyi də ciddi problemlər yaradır.
2023-ci ilə dair statistik rəqəmlər xoşagəlməz mənzərə yaradır. Belə ki, qanunsuz fəaliyyət göstərən sayt və platformların (o cümlədən xarici telekanalları qanunsuz yayımalayan proqramlar yüklənmiş və abunə ilə istifadə olunan qurğuların) istifadəçilərinin sayı 300 min ev təsərrüfatından artıqdır. Həmçinin qanunsuz fəaliyyət göstərən oyun platformlarının qeydə alınmış istifadəçilərinin sayında da artım vardır.
Bu kimi qanunsuz fəaliyyətlərin geniş intişar tapması ciddi problemlərə gətirib çıxara bilər. Məsələn, bunun nəticəsində qanunsuz fəaliyyət göstərən yerli platformların da yaranması üçün əlverişli şərait yaranır. Belə ki, müvafiq lisenziyasız fəaliyyət göstərən hüquqi və fiziki şəxslər təbii ki, hüquq sahiblərilə lazımi müqavilə imzalamağa, qeydiyyatdan keçməyə, dövlətə vergi ödəməyə ehtiyac görmürlər.
Bununla yanaşı, artıq qanuni fəaliyyət göstərən, o cümlədən əcnəbi OTT* platformlarının da “müstəqil”, yəni qanunsuz yayım qurmaq məqsədilə ölkəmizdə rəsmi lisenziya almaqdan yayınması halları da müşahidə olunur. Həmçinin yerli kartlardan xaricdəki qanunsuz hesablara gizli pul köçürmələri üçün müxtəlif xarici “ödəniş kvest”lərindən istifadə edilir.
Əqli mülkiyyət hüququnun təminatı və qorunması sahəsindəki bu problemlər həm özəl sektora, həm də dövlətə ciuddiu maliyyə ziyan vurur. Amma bununla da iş bitmir: müxtəlif əcnəbi yayımlara sərbəst baxmaq imkanı siyasi təbliğat üçün, habelə narkomaniya, zoraklılq, pornoqrafiya vs. ziyanlı mövzuların təbliğatı üçün də geniş meydan açılması deməkdir. Odur ki, qanunsuz məzmunların yerləşdirilməsi əvvəllər hüquq sahibləri və hökumətlər tərəfindən sadəcə onlara çatmamış maliyyə gəliri olaraq dəyərləndirildisə, bu gün məsələyə milli təhlükəsizlik nöqteyi-nəzərindən yanaşma ön plana çıxır.
Hazırda ölkəmizin adı beynəlxalq təşkilatların hesabatlarında əqli mülkiyyət hüququnun təminatı ilə bağlı artıq hallanmır. Həmçinin “piratçılıq siyahısı”na daxil edilən ölkələrə qarşı hər hansı sanksiyalar da tətbiq olunmur, bu məsələ əqli mülkiyyətlə əlaqəli qanunsuzluq hallarına qarşı daha səmərəli tədbirlər görülməsinin zəruriliyini hökumətlərin diqqətinə çatdırmaq deməkdir.
"İKT bazarı iştirakçıları" İctimai Birliyinin ekspertləri bu məsələyə dair tövsiyyələrində aşağıdakı tədbirlər görməyi zəruri hesab edirlər:
1. Əqli mülkiyyət hüququnun qorunmasında Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi daha yaxından iştirak etməlidir.
2. Onlayn pozuntular üçün cinayət məsuliyyəti sərtləşdirilməlidir.
3. Əqli mülkiyyət hüququnun təminatına dair monitorinq qrupu yaradılmalıdır.
4. Müəllif və əlaqəli hüquqlarını pozanların siyahısı tərtib edilməlidir.
5. Sözügedən sahədə törədilən cinayətlərə qarşı mübarizə üçün ixtisaslı ekspertlər qrupu yaradılmalıdır.
*OTT – Over the Top: internet üzərindən video xidmətlər göstərilməsi şəkli, provayderdən istifadəçinin qurğusuna şəbəkə vasitəsilə siqnalın ötürülməsini ehtiva edir.
** "İKT bazarı iştirakçıları" İctimai Birliyi 2022-ci ildə yaradılaraq Azərbaycanda rəqamsal televiziya yayımı sektorunun səmərəli inkişafına dəstək verməyi qarşıya məqsəd qoyur. Ölkənin əsas televiziya və radio yayımçıları, kabel televiziyası və multiservis rabitə şəbəkələri operatorları, media agentlikləri, media məzmunları yaradıcılığı və yayımı bazarının iştirakçılarının peşəkar bilriliyi olan təşkilatdır.

https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_17b84ff77772e62bbdf73feb4_o.jpg
В Азербайджане борьба с пиратством идет с переменным успехом. Отчеты международных организаций, где нашу страну причисляли к злостным нарушителям прав интеллектуальной собственности, ранее выходили с "завидной" периодичностью, однако значительного прогресса в решении данной проблемы пока нет.
Авторы многочисленных отчетов относили Азербайджан ко второй категории списка приоритетного наблюдения, в который традиционно включаются страны с наиболее серьезными проблемами в области защиты интеллектуальной собственности. Основной же проблемой в этой сфере по-прежнему является онлайн-пиратство.
По данным Международного альянса интеллектуальной собственности (IIPA), в Азербайджане продолжают функционировать интернет-сайты, на которых размещен пиратский контент, в том числе соответствующие платформы для просмотра телеканалов.
Также в стране имеются большие проблемы, связанные с несовершенством процедур в сфере определения ретрансляции телеканалов, отсутствует надлежащий контроль за блокированием платежей, которые направляются на нелегальные ресурсы.
Статистика за 2023 год по Азербайджану неутешительная – количество пользователей пиратских сайтов и платформ (в том числе с подписками на просмотр с устройств с прошитыми пиратскими программами вещания зарубежных телеканалов) превысило 300 тысяч домохозяйств.
Также наблюдается рост базы зарегистрированных пользователей пиратских игровых платформ.
Такая незаконная деятельность чревата масштабными проблемами. К примеру, она автоматически стимулирует развитие и локальных нелегальных платформ, так как финансово-хозяйственная деятельность компаний и физлиц, не получивших соответствующие лицензии, "освобождает" их от заключения договоров с правообладателями, регистрации юридических лиц, получения лицензий и различных налоговых выплат.
Кроме того, наблюдается тенденция отказа легальных, в том числе зарубежных ОТТ-сервисов*, от лицензий национального регулятора с тем, чтобы формировать "независимое" пиратское вещание.
Выработаны и методы обхода платежей - с местных карт на зарубежные счета пиратов через различные "платежные квесты".
Серьезные системные нарушения в сфере защиты и соблюдения прав интеллектуальной собственности наносят существенный вред бизнесу и государству, и не только с финансовой точки зрения. Неконтролируемый, а значит, свободный доступ к большому количеству открытых зарубежных вещательных платформ предоставляет широкую возможность для политической пропаганды, а также пропаганды наркотиков, насилия и порнографии.
Поэтому если раньше правообладатели, а также правительства стран расценивали нелегальное размещение контента в качестве недополученного дохода, то сегодня во главу угла ставится стратегически важный вопрос обеспечения национальной безопасности.
В настоящее время международные организации не публикуют отчеты по Азербайджану в разрезе соблюдения прав интеллектуальной собственности. При этом упоминание каких-либо стран в "пиратском списке" не влечет никаких санкций, оно служит лишь напоминанием правительствам, что с проблемой интеллектуального пиратства нужно бороться активнее.
В этом плане в рекомендациях экспертов общественной организации "Участники рынка ИКТ" отмечается необходимость принятия следующих мер:
1. Усиление участия Министерства цифрового развития и транспорта в защите прав интеллектуальной собственности.
2. Ужесточение уголовного преследования за онлайн-нарушения.
3. Создание группы мониторинга прав интеллектуальной собственности.
4. Формирование реестра нарушителей авторских и смежных прав.
5. Создание специализированной группы экспертов по борьбе с преступлениями в этой сфере.
* OTT, Over the Top - метод предоставления видеоуслуг через интернет, означает доставку видеосигнала от провайдера контента на устройство пользователя по сетям передачи данных.
** Общественное объединение "Участники рынка ИКТ", созданное в 2022 году с целью содействия эффективному развитию цифрового аудиовизуального вещания в Азербайджане, представляет собой специализированное объединение ведущих национальных теле- и радиоканалов, кабельных операторов, операторов мультисервисных сетей связи, медийных агентств, а также игроков рынка создания и распространения медиаконтента.