https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_a3be08e388508042617b8e7de_o.jpg
SOCAR “Azəri-Çıraq-Günəşli”, “Qarabağ” yataqları və Bakı-Tbilisi-Ceyhan layihəsində “Equinor” şirkətinə məxsus iştirak paylarını alıb
22 dekabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) prezidenti Rövşən Nəcəfin “Equinor” şirkətinin beynəlxalq kəşfiyyat və hasilat üzrə icraçı vitse-prezidenti Filip Matyönün rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşü olub.
Görüşdə SOCAR tərəfindən “Azəri-Çıraq-Günəşli” (AÇG), “Qarabağ” yataqları, həmçinin Bakı–Tbilisi–Ceyhan (BTC) layihəsi üzrə “Equinor” şirkətinə məxsus iştirak paylarının alınmasına dair sənədlər imzalanıb.
Qeyd edək ki, iştirak paylarının alqı satqısına qədər, “Equinor” AÇG neft yataqlarında 7.27%, BTC boru kəmərində 8,71%, “Qarabağ” yatağında isə 50% iştirak payına malik olub. SOCAR-ın iştirak payı isə AÇG-də 25%, BTC-də 25%, “Qarabağ” yatağında isə 50% təşkil edib.
İştirak paylarının alınmasına dair əqdlər bütün tənzimləyici tələblərin və müqavilə öhdəliklərinin şərtlərinə əməl edilməklə başa çatdırılacaq.
Görüşdə, həmçinin “Equinor” ilə SOCAR arasında dekarbonizasiya və yaşıl enerji sahələrində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.

https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_a3be08e388508042617b8e7de_o.jpg
On December 22, 2023, a meeting was held between the President of the State Oil Company of Azerbaijan Republic (SOCAR), Rovshan Najaf, and the delegation led by Equinor’s Executive Vice President for International Exploration and Production, Philippe Mathieu.
During the meeting, agreements were signed for SOCAR's acquisition of Equinor’s shares in the Azeri-Chirag-Gunashli (ACG) and Karabakh fields, as well as the Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) pipeline project.
Before the acquisition, Equinor held a 7.27% stake in the ACG oil fields, an 8.71% interest in the BTC pipeline, and 50% in the Karabakh field. Previously, SOCAR had a 25% stake in ACG, 25% in BTC, and 50% in the Karabakh field.
The transactions will be completed following compliance with all regulatory requirements and contractual obligations.
The meeting concluded with the signing of a Memorandum of Understanding between SOCAR and Equinor, signifying a mutual collaboration in decarbonization and green energy.