Sahibə Qafarova Birləşmiş Krallığa rəsmi səfəri çərçivəsində bir sıra görüşlər keçirib
Sahibə Qafarova Birləşmiş Krallığa rəsmi səfəri çərçivəsində bir sıra görüşlər keçirib Sahibə Qafarova Birləşmiş Krallığa rəsmi səfəri çərçivəsində bir sıra görüşlər keçirib
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Birləşmiş Krallığa rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkə parlamentinin İcmalar Palatasının üzvü, Azərbaycanla dostluq qrupunun rəhbəri Bob Bləkmən və qrupun digər üzvləri ilə görüşüb.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ölkələrimiz arasında münasibətlərin hazırda uğurla inkişaf etdiyini bildirib. O, qeyd edib ki, Birləşmiş Krallıq Azərbaycanın dövlət müstəqilliyini tanıyan ilk Qərb ölkələrindən biridir və bu il ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümü tamam olub. Spikerin sözlərinə görə, bu illər ərzində münasibətlər uğurla inkişaf edərək, bir çox sahələrdə əməkdaşlığın inkişafına geniş imkanlar yaradıb. Milli Məclisin sədri xüsusilə iqtisadiyyat və enerji sahələrində uğurlu əməkdaşlığın həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Onun sözlərinə görə, Birləşmiş Krallıq Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşlarından və iqtisadiyyatımıza ən böyük investisiya qoyan ölkələrdən biridir. Sahibə Qafarova Birləşmiş Krallıq şirkətlərinin işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə fəaliyyət göstərməsini, o cümlədən, ərazilərimizin minalardan təmizləmə və digər sahələrdə uğurlu əməkdaşlığı xüsusilə qeyd edib. O, inamını ifadə edib ki, bütün bu tədbirlər ikitərəfli əlaqələrimizi daha da gücləndirəcək.
Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, ölkələrimiz arasındakı əlaqələrin inkişafında parlamentlərimiz müsbət rol oynayır və qanunverici orqanlarımızın üzvləri arasında xoş münasibətlər mövcuddur. Bu, parlamentlərimiz arasında həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli formatda əməkdaşlıqda özünü göstərir. Hər iki ölkənin parlamentlərində İşçi qrupları uğurla fəaliyyət göstərir. Beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də nümayəndə heyətlərimiz arasında qarşılıqlı təmas və müxtəlif məsələlərlə bağlı əməkdaşlıq mövcuddur. Qarşılıqlı səfərlər əlaqələrimizin daha da dərinləşməsinə xidmət edir. Bu mənada Azərbaycan Milli Məclisinin sədri səviyyəsində Birləşmiş Krallığa ilk səfər olan bu səfər də qanunverici orqanlarımız arasında münasibətlərin dərinləşməsinə öz töhfəsini verəcək. Sahibə Qafarova 2021-ci ildə Bob Bləkmənin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətinin ölkəmizə səfərini məmnunluqla xatırlayaraq, sözügedən səfərin parlamentarilərimiz arasında dialoqun daha da inkişafı baxımından əhəmiyyətini qeyd edib. Qanunverici orqanlarımız arasında əlaqələrin inkişafı xalqlarımız arasında qarşılıqlı hörmət, dostluq münasibətlərinin də genişlənməsinə özünəməxsus töhfələr verir.
Dostluq qrupunun üzvlərinə Azərbaycanın Vətən müharibəsində əldə etdiyi qələbə və öz ərazi bütövlüyünü bərpa etməsi, Cənubi Qafqaz regionunda mövcud olan vəziyyət barədə məlumat verən spiker Sahibə Qafarova deyib ki, Azərbaycan öz gücü hesabına münaqişəni  həll edib və Ermənistanla Azərbaycan arasında münaqişə artıq mövcud deyil. Onun sözlərinə görə, işğal illərində Ermənistan bütün şəhər və kəndlərimizi qəsdən dağıdıb, bütün tarixi, mədəni və dini abidələrimizi vandalizmə məruz qoyub. Keçən ilin noyabrında Bob Bləkmənin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Füzuliyə, Şuşaya səfərləri zamanı dağıntıların, törədilən vəhşiliklərin şahidi olub. Azərbaycan öz ərazilərini işğaldan azad edəndən dərhal sonra isə öz imkanları ilə bu ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işlərinə başlayıb. Hazırda işğal zamanı dağılmış bütün infrastruktur bərpa olunur, Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda yeni şəhər və kəndlər salınır. Azərbaycan bölgədə daimi sülhün və sabitliyin təmin olunmasını istəyir. Ona görə də Ermənistana bir-birinin suverenliyi və ərazi bütövlüyünün qarşılıqlı tanınması, sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası prosesinə başlanması, regionda bütün kommunikasiyaların bərpası və münaqişənin normallaşmasına gətirib çıxaracaq sülh sazişinin imzalanması barədə təklif verib. Buna baxmayaraq, Azərbaycanın sülh sazişi üzərində işə başlamaq təklifi hələ də cavabsız qalır. Milli Məclisin sədri ümidvar olduğunu bildirib ki, Ermənistan öz öhdəliklərini yerinə yetirəcək, konstruktiv yanaşma nümayiş etdirərək qeyd olunan prinsiplər əsasında münasibətlərin normallaşmasına gedəcək. Çünki bu, regionda real sülh və sabitliyə nail olmağın yeganə yoludur. Münaqişədən sonrakı dövrdə Cənubi Qafqazda yeni reallıqlar, yeni imkanlar yaranıb. Bu imkanların reallaşması regionda sülhə, təhlükəsizliyə və əməkdaşlığa töhfə verəcək.
Görüşdə çıxış edən Birləşmiş Krallıq parlamentinin İcmalar Palatasının üzvü, Azərbaycanla dostluq qrupunun rəhbəri Bob Bləkmən, Azərbaycan parlament nümayəndə heyətini səmimiyyətlə salamlayaraq, ölkəmizdə bir neçə dəfə səfərdə olduğunu, hər səfərində Azərbaycanda baş verən irimiqyaslı dəyişikliklərin şahidi olduğunu diqqətə çatdırıb. O, Azərbaycanın öz ərazilərini işğaldan azad etdiyini xüsusi vurğulayaraq, hazırda Azərbaycan hökumətinin işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə həyata keçirdiyi yenidənqurma və bərpa işləri haqqında danışıb, ölkəmizin bölgədə daimi sülhün təmin olunması istiqamətində səylərini vurğulayıb.
Görüşdə çıxış edən hər iki tərəfdən dostluq qruplarının üzvləri qanunverici orqanlarımız arasında əməkdaşlığın dərinləşməsinin vacibliyi, Azərbaycan Milli Məclisinin sədrinin Birləşmiş Krallığa ilk səfərinin tərəflər arasında münasibətlərə verəcəyi töhfə və digər məsələlər haqqında fikirlərini bildiriblər. Dostluq qruplarının üzvləri arasında bu cür görüşlərin keçirilməsinin, qarşılıqlı səfərlərin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Sonra Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Birləşmiş Krallıq Baş Nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət elçisi Baronessa Emma Nikolson və Qadınlar üçün sülh və təhlükəsizlik qrupunun həmsədrləri Baronessa Cenkins və Baronessa Hodcson ilə görüşüb.
Görüşdə parlamentin sədri müstəqil Azərbaycanın dost və tərəfdaş ölkə kimi Birləşmiş Krallıqla iqtisadi və ticarət əlaqələrinin günü-gündən inkişaf etdiyini diqqətə çatdırdı. Bildirildi ki, 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra Cənubi Qafqazda yaranmış yeni reallıq, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan bərpa və quruculuq işləri, kommunikasiya xətlərinin açılması istiqamətində görülən işlər Avropa ölkələri, həmçinin Birləşmiş Krallıqla əməkdaşlığın daha da dərinləşməsinə yaxşı imkanlar yaradacaqdır.
Görüşdə Sahibə Qafarova Azərbaycanda qadın hüquqlarının qorunması, gender məsələləri ilə bağlı aparılan dövlət siyasəti barədə ətraflı məlumat verərək bu gün qadınların Azərbaycanın ictimai-siyasi həyatında, dövlət idarəetmə orqanlarında iştirakından söz açdı. Qeyd edildi ki, hələ ötən əsrin əvvəllərində müsəlman Şərqində ilk cümhuriyyət qurmuş Azərbaycanda qadınlara seçki hüququ verilmişdir və qadınlar bu gün Azərbaycan parlamentində və müxtəlif dövlət vəzifələrində təmsil olunurlar. Bu sahədə islahatlar və məqsədyönlü siyasət davam etməkdədir.
Söhbətdə parlamentlərarası əlaqələrin gələcək inkişafı, qadınların dünyada sülh və əmin-amanlığın yaradılmasındakı rolu və tərəfləri maraqlandıran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_7f547304e950f99bede285831_o.jpg
During her official visit to the United Kingdom, Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has had a meeting with MP Bob Blackman of the House of Commons who chairs the All-Party Parliamentary Group on Azerbaijan as well as the Group’s members.
Sahiba Gafarova spoke of the successful advance of the relations between our countries and recalled both the United Kingdom being one of the first Western democracies to recognise the independence of Azerbaijan as well as this year having been the thirtieth since the establishment of the bilateral diplomatic. The interaction that has progressed all those years has given birth to extensive co-operation opportunities in many areas but especially so in the economic and energy sectors. Great Britain is one of our staple trade partners and the leading investor in Azerbaijan. Mrs Gafarova highlit British companies’ operations in our liberated territories, especially their involvement in the on-going humanitarian de-mining and the accompanying productive co-operation. Mrs Gafarova said she was certain that those efforts were going to make the bilateral ties stronger yet.
Our parliaments give this on-going evolution an added momentum; there are good relations amongst the parliamentarians that are manifest in both bilateral and multilateral aspects of our interaction. Each legislature has a friendship group engaged in fruitful activities. Our delegations keep in touch and collaborate on certain matters in the international organisations, too. As for exchanged visits, they solidify our connexions further and, a propos, the first ever visit to the UK of speaker of the Azerbaijani parliament is bound to contribute to the development of the legislatures’ relations. Sahiba Gafarova also recalled with pleasure the arrival of the delegation led by MP Blackman in 2021, stressing its importance for the dialogue between the Azerbaijani and British parliaments – the dialogue that is contributing uniquely to the broadening of the nations’ relationship based on friendship and mutual respect.
The All-Party Group members were filled in on Azerbaijan’s victory in the Patriotic War with the subsequent restoration of the national territorial wholeness, the new situation in the South Caucasus and Azerbaijan’s having settled the once-present conflict all by her own. There is no conflict between Armenia and Azerbaijan in existence anymore, Sahiba Gafarova remarked as she continued her account to tell the British MPs that Armenia had destroyed all the towns and villages, vandalised the heritage and historical artefacts, and got obscene on places of worship deliberately throughout the years of occupation. The delegation led by Bob Blackman could eye-witness the destruction and the traces of the committed atrocities as they came round in November last year and went on to travel to Fuzuli and Shusha. Azerbaijan started large-scale restoration and re-construction there relying on her own devices immediately after those provinces had been rid of occupation. The whole infrastructure that had been demolished during the occupation is being restored from scratch. New towns are laid in Garabagh and East Zangazur. Intent on securing constant peace and stability in the region, Azerbaijan had offered Armenia to sign a peace treaty that would envisage mutual recognition of sovereignty and territorial integrity, the beginning of delimitation and demarcation of the borders, reopening of all the regional communications and normalisation of the relations. That offer has remained unanswered to date, though. It is to be hoped that Armenia will honour its obligations this once, will demonstrate a constructive approach and go for normalisation of the relations upon the said principles, if only because this is the only path that leads to tangible peace and to true stability in the region, Mrs Gafarova concluded.
MP Bob Blackman welcomed the Azerbaijani delegation to the UK heartily, mentioned his several trips to our country with him noticing sweeping changes on each arrival, emphasised that Azerbaijan had freed nothing but her own lands of occupation and told about the current energetic restoration work done by the Azerbaijani Government. The leader of the All-Party Parliamentary Group on Azerbaijan also mentioned our country’s efforts to achieve constant peace in the region.
The members of both sides’ parliamentary friendship groups talked about the need to deepen the co-operation, the contribution to making the relations stronger to come from the visit of the Chair of the Milli Majlis to the UK and about other things. The necessity of such group-to-group meetings and of exchanging visits was underlined, too.
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova also met with the British PM’s Trade Envoy to Azerbaijan Baroness Emma Nicholson and the Co-Chairs of the All-Party Parliamentary Group on Women, Peace and Security Baroness Jenkin and Baroness Hodgson.
The leader of the parliament brought their attention to the daily evolution of the economic and trading links between Great Britain and Azerbaijan, a friendly partner-state. It was said, besides, that the new reality established following the conclusion of the 44 days’ Patriotic War, the current reclamation of the liberated lands and the efforts being made to reopen lines of communication generate splendid opportunities to deepen the co-operation with the European countries in general and the UK in particular.
Sahiba Gafarova gave a thorough account of the protection of the Azerbaijani women’s rights and the state policy on gender matters; she also broached the subject of women’s involvement in the social and political life of the country and in her state governance agencies today. Azerbaijan, which had established the first republic of the Muslim East at the dawn of last century, granted women the suffrage at that time whereas today women are represented in the national parliament and hold various positions in the government. In general, the relevant reforms and a purposeful policy continue today.
There was also an exchange of opinions about the eventual progress of the inter-parliamentary connexions, women’s role in keeping peace and tranquillity world-wide and other matters of shared interest.