https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_c709baf4b272d87b8c59957cd_o.jpg
Son 20 il ərzində Azərbaycanda aviadaşımalar qabaqcıl texnologiyaların və tərəqqinin simvoluna çevrilərək əhəmiyyətli dərəcədə inkişaf edib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin diqqət və qayğısı nəticəsində ölkənin mülki aviasiyası mühüm transformasiyalardan keçərək müasir, dinamik və perspektivli sənaye sahəsinə çevrilib. Belə ki, 2003-cü ildən ölkəmizdə bu sahə dövlət başçısının rəhbərliyi altında intensiv inkişafın yeni mərhələsinə qədəm qoyub.
Təyyarə parkı yenilənib, marşrut şəbəkəsi genişləndirilib
2005-2015-ci illər ərzində “Azərbaycan Hava Yolları” QSC (AZAL) öz təyyarə parkına “Airbus A319”, “Boeing 767-300ER”, “Airbus A340-500”, “Embraer 190”, “Embraer 170” və “Boeing 787-8 Dreamliner” kimi yeni təyyarə modellərini daxil edib.
2023-cü ilin əvvəlində 3 ədəd yeni “Airbus A320neo” təyyarəsi ilə uçuşların həyata keçirilməsinə başlanılıb. Həmin ilin aprel ayında AZAL “Airbus” və “Boeing” şirkətləri ilə daha 20 hava gəmisinin – 12 ədəd “Airbus A320neo” və 8 ədəd “Boeing 787” təyyarələrinin tədarükünə dair müqavilələr bağlayıb. Yeni təyyarələrin mərhələli şəkildə istismara verilməsi planlaşdırılır. “GetJet Airlines” şirkəti ilə təyyarələrin lizinqinə dair yeni əməkdaşlıq nəticəsində AZAL-ın donanması 3 ədəd “Airbus A320” hava gəmisi ilə genişləndirilib.
2010-cu ildən etibarən Milli Aviasiya Akademiyasının nəzdində Pilotların Hazırlığı Mərkəzi fəaliyyət göstərir. Mərkəz nəzəri və praktiki hazırlıq şöbələrindən ibarətdir. Praktiki hazırlıq şöbəsində peşəkar mülki aviasiya pilotlarının hazırlığı üçün vacib olan uçuş simulyatorları quraşdırılıb. Beləliklə, Pilotların Hazırlığı Mərkəzində “AIRBUS A320/A319”, “Boeing 757/767”, “EMBRAER E190”, “ATR-42/72” təyyarələri, həmçinin “Mi-8AMT” helikopter pilotları təlim keçir. Uçuş simulyatorunda aviasiya elminin və texnikasının müasir yenilikləri tətbiq olunmaqla, bu sahədə ən yüksək olan və beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən yoxlanılan D səviyyəsi təmin olunur.
Marşrut şəbəkəsinin təkmilləşdirilməsi AZAL-ın inkişafının əsas istiqamətlərindən biridir. 2003-2023-cü illər ərzində uçuş çoğrafiyasının genişləndirilməsi istiqamətində görülən işlər nəticəsində 2023-cü ilin sonuna aviaşirkətin marşrutlarının ümumi sayı 57-yə çatdırılıb.
AZAL-ın strategiyası və rəqəmsal inkişafı
2022-ci ilin dekabr ayında AZAL strateji inkişaf planının hazırlanması məqsədilə “McKinsey” beynəlxalq konsaltinq şirkəti ilə saziş imzalayıb. 2023-2030-cu illəri əhatə edən bu plana aviaparkın unifikasiyası, marşrut şəbəkəsinin genişləndirilməsi, uçuşların əlaqələndirilməsi üçün səmərəli sistemin yaradılması kimi bir çox aspektlər daxildir.
Qeyd edək ki, 2022-ci il AZAL üçün ötən illərə nisbətən əlamətdar bir il olub. Həmin ildə AZAL maliyyə hesabatlarına əsasən ilk dəfə olaraq xalis mənfəət əldə etməklə böyük nailiyyət qazanıb. Eləcə də aviaşirkət tərəfindən həm xarici, həm də yerli kreditorlar qarşısında bir çox öhdəliklər icra olunub.
2021-ci ilin avqust ayında AZAL ən son rəqəmsal həllərin tətbiqi üzrə korporativ siyasəti çərçivəsində əməliyyat və mənfəətin optimallaşdırılması üzrə yeni – “Amadeus SRM” (Amadeus Segment Revenue Management) sisteminə keçib.
2023-cü ildə AZAL sərnişinlərin rahatlığının artırılması məqsədilə qabaqcıl rəqəmsal həlləri fəal şəkildə inteqrasiya edib. Yenilənmiş veb-sayt və mobil tətbiq daha rahat səyahət planlaşdırmasını təmin edərək, müştəri təcrübəsini əhəmiyyətli dərəcədə təkmilləşdirib. Eyni zamanda aviaşirkət sərnişinlərin fərdi ehtiyaclarını nəzərə alan, onların məmnunluğunu və xidmət keyfiyyətini artıran CRM (müştəri münasibətlərinin idarə edilməsi) sisteminin inkişafına diqqət yetirib.
Yenidənqurma və yeni hava limanlarının tikintisi
Dövlət başçısının rəhbərliyinin ilk illərində mühüm hadisələrdən biri 2004-cü ilin aprelində Naxçıvan Hava Limanına beynəlxalq statusun verilməsi olub. 2016-cı ildə Naxçıvan Beynəlxalq Hava Limanının modernləşdirilməsi istiqamətində işlər, o cümlədən aviasiya əməliyyatlarının səmərəliliyini artırmağa kömək edən innovativ texniki həll olan teleskopik trapların quraşdırılması həyata keçirilib.
2006-cı ildə Gəncə Beynəlxalq Hava Limanı əsaslı təmir olunub ki, bu da infrastrukturun və sərnişinlərə göstərilən xidmət səviyyəsinin yüksəldilməsi ilə nəticələnib. 2009-cu ildə yenidənqurmadan sonra Lənkəran və Zaqatala hava limanlarına beynəlxalq status verilib. Aviasiya infrastrukturunun inkişafında digər mühüm mərhələ 2012-ci ildə Qəbələ aeroportunun tikintisi və onun beynəlxalq hava limanı kimi tanınmasıdır.
2011-ci ildə Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə təməli qoyulan Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunun yeni aerovağzal kompleksinin açılışı 23 aprel 2014-cü ildə baş tutub. Təkcə bu terminal ildə 6 milyon sərnişinə xidmət edə bilər. Ümumilikdə isə Azərbaycanın əsas hava qapısı olan – Bakı aeroportu 9 milyon sərnişini qəbul etmək iqtidarındadır.
Qarabağda quruculuq işləri çərçivəsində ən zəruri infrastrukturun yaradılması ilə bağlı cənab Prezident İlham Əliyevin müvafiq tapşırıqlarına əsasən, 2021-ci ildə Qarabağın hava qapısı hesab olunan Füzuli Beynəlxalq Hava Limanı rekord müddətdə – cəmi 8 aya tikilib istifadəyə verilib və 2022-ci ilin oktyabr ayında Zəngilan Beynəlxalq Hava Limanının açılışı baş tutub.
Uzun illərdən sonra Qarabağ səmasında milli naviqasiya sistemlərinin radioçağırış siqnalları yenidən ötürülüb və onları ilk dəfə Azərbaycanın milli aviadaşıyıcısı AZAL-ın təyyarələri qəbul edib. Eyni zamanda ölkə üzrə 9-cu, azad edilmiş torpaqlarda 3-cü aeroport olacaq Laçın Beynəlxalq Hava Limanı da 2021-ci ildən etibarən tikilməkdədir.
AZANS – səmada təhlükəsizliyin təminatçısı
AZAL aparıcı aviaşirkət olmaqla yanaşı, həm də dünyada ən təhlükəsiz hava yollarından biri kimi tanınır. Onun təhlükəsizliyinin təminatçıları sırasında “Azəraeronaviqasiya” Hava Hərəkəti İdarəsi (AZANS) var. “Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin tərkibinə daxil olan “Azəraeronaviqasiya” Hava Hərəkəti İdarəsi (AZANS) bütün beynəlxalq aviasiya təşkilatlarının tələblərinə yüksək səviyyədə cavab verir.
AZANS-ın fəaliyyətinə diqqət yetirsək, 2022-ci il “CANSO Global Safety Achievement” nominasiyasında qalib gələrək, dünyada aeronaviqasiya xidmətlərinin “top-5” ən etibarlı təchizatçıları siyahısında yer alıb. Bu siyahıda Azərbaycanla yanaşı, ABŞ, Argentina, Tailand, həmçinin Yeni Zelandiyanın da adı keçir. AZAL QSC-nin “Azəraeronaviqasiya” (AZANS) Hava Hərəkəti İdarəsi Azərbaycanın hava məkanında uçuşların aeronaviqasiya xidmətinə cavabdeh orqandır.
Qeyd edək ki, son vaxtlar pik aylarda ölkənin hava məkanı üzərindən tranzit uçuşlarının artımı 260% təşkil edib. “Azəraeronaviqasiya” (AZANS) bu gün Azərbaycanın hava məkanında ayda orta hesabla 15 min tranzit reysinə xidmət göstərir. Bu, bir daha göstərir ki, Azərbaycanın hava məkanı xarici aviaşirkətlər üçün daha cəlbedicidir. Həm də Azərbaycan hava hərəkətinin idarə edilməsi və ölkə ərazisindən tranzit uçuşların planlaşdırılması sahəsində EUROCONTROL ilə əməkdaşlığı dinamik şəkildə genişləndirir.
Mükafatlar və nailiyyətlər
Cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycanın mülki aviasiyası daimi inkişafın parlaq nümunəsinə çevrilib. 2015-ci ildə Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu və “Azərbaycan Hava Yolları” aviaşirkəti Böyük Britaniyanın nüfuzlu konsaltinq şirkəti olan “Skytrax” tərəfindən “4 ulduz” mükafatına layiq görülüb. Hava limanı 2018-ci ildə eyni kateqoriyada nüfuzlu “5 ulduz” mükafatını qazanıb və 2020-ci ildə həmin reytinqi təsdiqləyib. Aviaşirkət öz reytinqini 2018 və 2020-ci illərdə təsdiqləyib.
2020-ci ildə Bakı aeroportu bulud texnologiyalarına tamamilə keçən dünyanın ilk hava limanı olub. Bir il sonra Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu COVID-19-a qarşı təhlükəsizlik tədbirləri üzrə ən yüksək reytinqə layiq görülüb. 2017-2023-cü illərdə Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu müxtəlif nominasiyalar üzrə mükafatlar alaraq Mərkəzi Asiya və MDB ölkələrinin ən yaxşı hava limanları reytinqinə dəfələrlə başçılıq edib.
2018-ci ildə AZAL “Skytrax” tərəfindən “Mərkəzi Asiya və Hindistanda ən yaxşı regional aviaşirkət” adına layiq görülüb, 2022-ci ildə isə “Mərkəzi Asiyanın və MDB-nin ən yaxşı regional aviaşirkəti” nominasiyasının qalibi olub.
2020-ci ildə aviaşirkət aviasiya analitik-sorğu nəşri olan “Official Airline Guide” (OAG) jurnalına görə Avropanın ən punktual aviaşirkəti kimi tanınıb.
AZAL 2008-ci ildən etibarən hava nəqliyyatı sənayesində aviadaşıyıcının etibarlılığının və yüksək təhlükəsizliyinin sübutu kimi, Beynəlxalq Hava Nəqliyyatı Assosiasiyasının (IATA) Əməliyyat Təhlükəsizliyi Auditindən (IOSA) son dəfə 2023-cü il olmaqla, müvafiq dövrlərdə davamlı şəkildə uğurla keçib.
Azərbaycanın mülki aviasiyasının inkişafında və mövqelərinin möhkəmlənməsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin dəstəyi və təşəbbüsləri həlledici rol oynayıb. Qarşıdan gələn illər davamlı inkişafa yeni perspektivlər yaradır və AZAL sərnişinlərin gözləntilərini qarşılamaq üçün bütün səylərini göstərməyə davam edəcək.

https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_c709baf4b272d87b8c59957cd_o.jpg
За последние два десятилетия авиаперевозки в Азербайджане вышли на новый уровень развития, став символом передовых технологий и прогресса. Благодаря вниманию и заботе Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева гражданская авиация страны претерпела существенные трансформации, превратившись в современную, динамичную и перспективную отрасль. С 2003 года данная сфера в нашей стране вступила в новый этап интенсивного развития под руководством главы государства.
Обновление авиапарка, расширение маршрутной сети
В период с 2005 по 2015 годы ЗАО Azerbaijan Airlines (AZAL) расширило свой авиапарк, пополнив его такими самолетами, как Airbus A319, Boeing 767-300ER, Airbus A340-500, Embraer 190, Embraer 170 и Boeing 787-8 Dreamliner.
В начале 2023 года AZAL приступил к выполнению полетов на трех новых самолетах Airbus A320neo. В апреле того же года авиакомпания подписала контракты с Airbus и Boeing на поставку еще 20 воздушных судов – 12 Airbus A320neo и 8 Boeing 787. Планируется, что введение в эксплуатацию новых самолетов будет осуществляться поэтапно. Также в результате нового сотрудничества по лизингу самолетов с авиакомпанией GetJet парк AZAL пополнился тремя Airbus A320.
С 2010-го года на базе Национальной Академии Авиации функционирует Центр Подготовки пилотов. Центр состоит из отделов по Теоретической и Практической подготовке. В отделе Практической подготовки размещены летные симуляторы, играющие ключевую роль в обучении и подготовке высококвалифицированных пилотов гражданской авиации. Так, в Центре осуществляется подготовка пилотов для самолетов Airbus A320/A319, Boeing 757/767, Embraer E190, ATR-42/72, а также вертолетов Mi-8AMT. Применение современных инноваций авиационной науки и техники в авиатренажере обеспечивает наивысший уровень D в данной области, подтвержденный международными организациями.
Развитие маршрутной сети остается одним из приоритетных направлений для AZAL. За период с 2003 по 2023 год общее количество маршрутов авиакомпании к концу 2023 года выросло до 57.
Стратегия и цифровое развитие AZAL
В декабре 2022 года AZAL заключил соглашение с международной консалтинговой компанией McKinsey с целью разработки стратегического плана развития. Этот план, охватывающий период с 2023 по 2030 годы, включает множество аспектов, к примеру, унификация авиапарка, расширение маршрутной сети, создание эффективной системы координации рейсов.
Отметим, что 2022 год стал для AZAL знаковым по сравнению с предыдущими годами. В прошлом году AZAL добился значительного успеха, впервые отметив чистую прибыль в своих финансовых отчетах. Авиакомпания также успешно выполнила множество обязательств перед иностранными и местными кредиторами.
В августе 2021 года AZAL перешел на новую систему Amadeus SRM (Amadeus Segment Revenue Management) с целью оптимизации операционной деятельности и увеличения прибыли в рамках корпоративной стратегии внедрения современных цифровых решений.
В 2023 году AZAL активно интегрировал передовые цифровые решения для повышения комфорта пассажиров. Обновленный веб-сайт и мобильное приложение значительно улучшили взаимодействие с клиентами, обеспечивая более удобное планирование поездок. Одновременно, авиакомпания уделяла внимание развитию CRM-системы (управление взаимоотношениями с клиентами), учитывающей индивидуальные потребности пассажиров, что улучшает их удовлетворенность и качество обслуживания.
Реконструкция и строительство новых аэропортов
Одним из значимых событий в первые годы правления главы государства стало присвоение международного статуса Нахчыванскому аэропорту в апреле 2004 года. В 2016 году были проведены работы по модернизации международного аэропорта в Нахчыване, включая установку телескопических трапов — инновационного технического решения, способствующего повышению эффективности авиационной деятельности.
В 2006 году был проведен полный ремонт международного аэропорта в Гяндже, что привело к значительному улучшению инфраструктуры и повышению уровня обслуживания пассажиров. В 2009 году аэропорты в Лянкяране и Загатале также получили международный статус после реконструкции. Еще одним важным этапом в развитии авиационной инфраструктуры страны стало строительство аэропорта в Габале и признание его в 2012 году международным.
23 апреля 2014 года был открыт новый аэровокзальный комплекс Международного аэропорта Гейдар Алиев, фундамент которого был заложен в 2011 году при участии президента Ильхама Алиева. Этот терминал способен обслуживать 6 миллионов пассажиров в год. Общая пропускная способность бакинского аэропорта, который является главными воздушными воротами Азербайджана, составляет 9 миллионов пассажиров.
Согласно указанию господина Президента Ильхама Алиева относительно создания необходимой инфраструктуры в рамках строительных работ в Карабахе, в 2021 году был успешно завершен и введен в эксплуатацию международный аэропорт в Физули. Этот аэропорт, являющийся воздушными воротами Карабаха, был построен за рекордно короткий срок — всего 8 месяцев. Кроме того, в октябре 2022 года также состоялось открытие международного аэропорта в Зангилане.
После продолжительного затишья вновь начали передаваться радиопозывные сигналы национальных навигационных систем в небе над Карабахом. Первыми данные сигналы приняли самолеты Национального перевозчика Азербайджана AZAL. Также начиная с 2021 года, активно ведется строительство международного аэропорта в Лачине, который станет девятым аэропортом в стране и третьим аэропортом на освобожденных территориях.
AZANS – гарант безопасности в небе
Кроме того, что AZAL является ведущей авиакомпанией, её также признали одной из самых безопасных в мире. Управление воздушным движением «Азераэронавигация» (AZANS) является одним из залогов еe безопасности. AZANS, входящий в состав ЗАО Azerbaijan Airlines, на высоком уровне отвечает требованиям всех международных авиационных организаций. УВД «Азераэронавигация» (AZANS) при AZAL является органом, ответственным за авиационное обслуживание полетов в воздушном пространстве Азербайджана.
Если обратить внимание на деятельность AZANS, то в 2022 году УВД было признано одним из надежных провайдеров аэронавигационного обслуживания в мире в номинации CANSO Global Safety Achievement Award. AZANS вошел в список топ-5 самых надежных поставщиков аэронавигационных услуг в мире. Помимо Азербайджана, в этом списке также упоминаются США, Аргентина, Таиланд и Новая Зеландия.
Следует отметить, что рост транзитных рейсов через воздушное пространство страны в пиковые месяцы составил 260%. На сегодняшний день «Азераэронавигация» ежемесячно обслуживает в среднем 15 тысяч транзитных рейсов в воздушном пространстве Азербайджана. Это вновь подтверждает, что воздушное пространство Азербайджана привлекательно для иностранных авиакомпаний. Кроме того, Азербайджан активно расширяет сотрудничество с EUROCONTROL в области организации воздушного движения и планирования транзитных рейсов через страну.
Награды и достижения
Под руководством Президента Ильхама Алиева гражданская авиация Азербайджана стала ярким примером постоянного развития. В 2015 году Международный аэропорт Гейдар Алиев и авиакомпания Azerbaijan Airlines были удостоены «4 звезд» от Skytrax, влиятельной британской консалтинговой компании. В 2018 году аэропорт достиг авторитетных «5 звезд» по этому же рейтингу и успешно подтвердил его в 2020 году. Авиакомпания подтвердила свой рейтинг в 2018 и 2020 годах.
В 2020 году бакинский аэропорт стал первым в мире, перешедшим на облачные технологии. Год спустя он получил высшую оценку по безопасности в период пандемии COVID-19. С 2017 по 2022 годы Международный аэропорт Гейдар Алиев многократно возглавлял рейтинг лучших аэропортов Центральной Азии и СНГ, получая заслуженные награды в различных категориях.
В 2018 году AZAL был удостоен звания «Лучшая региональная авиакомпания в Центральной Азии и Индии» от Skytrax, в 2022 году – одержал победу в номинации «Лучшая региональная авиакомпания Центральной Азии и СНГ».
В 2020 году авиакомпания была признана самой пунктуальной авиакомпанией Европы по версии авиационного аналитического справочного издания Official Airline Guide (OAG).
С 2008 года AZAL успешно проходит аудит по эксплуатационной безопасности (IOSA) Международной ассоциации воздушного транспорта (IATA). Последний из них был проведен в 2023 году, что является подтверждением надежности и высокого уровня безопасности авиаперевозчика в авиатранспортной отрасли.
Поддержка и инициативы Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева сыграли решающую роль в развитии гражданской авиации Азербайджана и укреплении ее позиций. Ближайшие годы открывают новые перспективы для устойчивого развития, и AZAL будет продолжать прикладывать все усилия для оправдания ожиданий пассажиров.