https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_4d8aeddc06a7f2113ca41d7c2_o.jpg
Fevralın 1-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycana rəsmi səfərə gələn Çex Respublikası Parlamenti Deputatlar Palatasının sədri Marketa Pekarova Adamovanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə ötən il ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 ilinin tamam olduğu, bu dövr ərzində əlaqələrimizin bir sıra istiqamətlər üzrə inkişaf etdiyi qeyd olunaraq, münasibətlərin inkişafında yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin, keçirilən görüşlərin və müntəzəm təmasların rolu vurğulanıb, həmçinin ikitərəfli gündəliyin müxtəlif sahələrini əhatə edən mövcud hüquqi bazanın ölkələrimiz arasında əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinə xidmət etdiyi diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Ermənistanın və onun havadarlarının “etnik təmizləmə”, “Azərbaycanın yeni müharibə istəyi” adı altında beynəlxalq ictimaiyyəti aldatmağa yönəlmiş hərəkətlərini və ölkəmizə qarşı yalan kampaniyasını pisləyərək, diqqətə çatdırıb ki, Avropa Şurası Parlament Assambleyasında baş verən son proseslər də ölkəmizə qarşı yalan kampaniyasının tərkib hissəsidir. AŞPA dialoq və əməkdaşlıq platforması olmalıdır. Halbuki AŞPA-da ciddi ikili standartlar müşahidə olunur.
O, təəssüflə qeyd edib ki, bəzi dövlətlər və bəzi beynəlxalq təşkilatlar, xüsusən, AŞPA işğal dövründə 750 000 keçmiş məcburi köçkünümüzün hüquqlarının bərpa edilməsi ilə bağlı danışmayıb, bu gün isə Ermənistandan olan 250 000 azərbaycanlı qaçqının hüquqlarından danışmaqdan imtina edirlər.
Marketa Pekarova Adamova isə diqqətə çatdırıb ki, ölkəsinin parlamentariləri AŞPA-da Azərbaycanla bağlı sözügedən məsələnin müzakirəsində iştirak etməyib və lehinə səs verməyib.
Spiker Sahibə Qafarova Azərbaycan torpaqlarının 30 il işğal altında saxlanılmasını Ermənistan tarixinin qara səhifələrindən biri adlandırıb. O, bildirib ki, Azərbaycan özü beynəlxalq təşkilatların, həmçinin BMT TŞ-nin 4 məlum qətnaməsinin tələblərini yerinə yetirərək torpaqlarını işğaldan azad edib. O bir daha diqqətə çatdırıb ki, keçən ilin sentyabr ayında həyata keçirilmiş lokal antiterror tədbirlərindən sonra ərazilərə səfər etmiş 3 BMT missiyası, mülki infrastruktur və dinc əhali arasında heç bir itki qeydə almayıb.
Görüşdə Sahibə Qafarova Fransanın Azərbaycana qarşı davranışlarını kəskin tənqid edərək, diqqətə çatdırıb ki, Fransa Cənubi Qafqazda sülhün əldə olunmasını istəmir, Ermənistanı silahla təmin edir. Bu, sülhə xidmət etməyən və yeni münaqişəni alovlandırmaq niyyətində olan yanaşmadır.
Spiker bir daha vurğulayıb ki, danışıqlar masası arxasında heç kim və heç bir dövlət Azərbaycana təzyiq göstərə bilməz. Məhz Azərbaycan sülh təşəbbüslərini irəli sürüb və sülh danışıqlarını davam etdirməkdə maraqlıdır. Lakin münaqişənin başa çatmasından 3 il ötməsinə baxmayaraq, Ermənistan hələ də sülh müqaviləsini imzalamaqdan yayınır, üzərinə götürdüyü öhdəliklərinin icrasını ləngidir.
Milli Məclisin sədri Azərbaycanın bütün ölkələrin ərazi bütövlüyünə hörmətlə yanaşdığını, özünün də ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə hörmətlə yanaşılmasını tələb etdiyini bildirib. Bununla belə o, diqqətə çatdırıb ki, Ermənistanın Konstitusiyasında və digər qanunvericilik aktlarında Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları əksini tapır.
Münaqişədən sonra işğaldan azad edilmiş torpaqlarda Azərbaycan hökumətinin başlatdığı irimiqyaslı bərpa-quruculuq işləri barədə danışan Milli Məclisin sədri, deyib ki, bu gün Azərbaycan böyük investisiyalar hesabına işğaldan azad edilmiş ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işləri aparır. Keçmiş məcburi köçkünlər artıq öz evlərinə qayıtmağa başlayıblar. Bu, Azərbaycanın yeni müharibədə maraqlı olmadığının sübutudur. O, Azərbaycan xalqının sülh istədiyini bildirib, ölkəmizin bu regionda davamlı sülhün və sabitliyin təmin olunması istiqamətində göstərdiyi səylərini qeyd edib.
Deputatlar palatasının sədri Marketa Pekarova Adamova bildirib ki, Qarabağın Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olduğu şübhə doğurmur və Çex Respublikası hər zaman Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyib. Çexiya bu gün Cənubi Qafqaz regionuna davamlı sülhün və əmin-amanlığın gəlməsi üçün Azərbaycan və Ermənistan arasında dialoqun davam etdirilməsinə dəstəyini ifadə etməkdən məmnunluq duyur.
Spiker Marketa Pekarova Adamova, ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) bu il ev sahibliyi etməsi münasibəti ilə təbriklərini çatdırıb, ölkəsinin bu tədbirdə yüksək səviyyədə təmsil olunacağını bildirib.
Görüşdə həmçinin Azərbaycanın enerji sahəsində hər zaman etibarlı tərəfdaş olması qeyd edilərək, Çexiyanın da neft məhsullarına tələbatının təxminən 30 faizinin Azərbaycan nefti hesabına ödənildiyi diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, turizm, humanitar və digər sahələrdə əməkdaşlığın gücləndirilməsi həm də insanlar arasında əlaqələrin genişləndirilməsi üçün mühüm vasitədir. Bu mənada təhsil, elm, mədəniyyət sahələrində əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi, mədəni tədbirlərin qarşılıqlı əsasda keçirilməsi də mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Çex Respublikası Parlamenti Deputatlar Palatasının sədri Marketa Pekarova Adamova ölkəmizə ilk dəfədir rəsmi səfər etdiyini və Bakıda olmaqdan məmnunluğunu bildirib. O, bu səfərin ikitərəfli münasibətlərin inkişafına xidmət edəcəyinə inamını ifadə edib. O, ölkəsinin Azərbaycanla bütün sahələrdə əlaqələrin daha da inkişafında maraqlı olduğunu qeyd edib. Qonaq rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin tərkibində işgüzar dairələri, ali təhsil müəssisələrini təmsil edən şəxslərin də olduğunu bildirərək, bunu Çexiyanın müxtəlif sahələr üzrə Azərbaycanla dialoqu davam etdirmək niyyətinin göstəricisi kimi qiymətləndirib.
Görüşdə ikitərəfli əlaqələrin möhkəmləndirilməsində parlamentlərin önəmli rol oynadığını vurğulayan spiker Sahibə Qafarova, sədrlər, həmçinin dostluq qrupları səviyyəsində həyata keçirilən qarşılıqlı səfərlərin, keçirilən görüşlərin əhəmiyyətindən söz açıb, belə səfərlərin mövcud prioritetlərin öyrənilməsi, fikir mübadiləsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdırıb. Tərəflər bu istiqamətdə də əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsi ilə bağlı niyyətlərini ifadə ediblər.
Görüşdə dövlətlərarası və parlamentlərarası əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri və digər qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_4d8aeddc06a7f2113ca41d7c2_o.jpg
1-го февраля спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова приняла находящуюся в Азербайджане с официальным визитом делегацию под руководством председателя Палаты депутатов парламента Чешской Республики Маркеты Пекаровой Адамовой.
На встрече было упомянуто исполнение в прошлом году 30 лет с установления дипломатических отношений между нашими странами, и было отмечено, что в течение этого периода взаимоотношения развивались по ряду направлений. Кроме того, отмечалась роль встречных визитов высокого уровня, а также проводимых встреч и регулярных контактов в развитии отношений. Существующая правовая база, которая охватывает различные сферы двусторонней повестки дня, служит дальнейшему укреплению связей между странами.
Сагиба Гафарова осудила действия Армении и её покровителей, нацеленные на обман международной общественности заявлениями об «этнических чистках» и «стремлении Азербайджана к новой войне», а также лживую кампанию против нашей страны. Последние процессы в Парламентской Ассамблее Совета Европы тоже являются составной частью обращённой против нашей страны кампании лжи. ПАСЕ должна быть платформой для диалога и сотрудничества, однако в Ассамблее отчётливо наблюдаются укоренившиеся в ней двойные стандарты.
Сагиба Гафарова с сожалением заявила, что некоторые государства и международные организации, в частности, ПАСЕ, никогда не говорили о восстановлении прав наших 750,000 вынужденных переселенцев времён оккупации – а сегодня отказываются касаться прав 250,000 азербайджанских беженцев из Армении.
Маркета Пекарова Адамова, в свою очередь, обратила внимание на то, что её страна не участвовала в обсуждении указанного вопроса касательно Азербайджана в ПАСЕ, и голосовала против него.
Сагиба Гафарова отозвалась о 30-летней оккупации земель Азербайджана как о чёрной странице в истории Армении. По её словам, Азербайджан самостоятельно исполнил резолюции международных организаций, в том числе, 4 небезызвестные резолюции СБ ООН, и освободил собственные земли от оккупации. Г-жа Гафарова вновь заявила, что посетившие указанные области после проведённых в сентябре прошлого года локальных антитеррористических мер 3 миссии ООН не зарегистрировали какого-либо урона гражданской инфраструктуре или же потерь среди мирного населения.
Подвергнув суровой критике поведение Франции в отношении Азербайджана, Сагиба Гафарова сказала, что Франция не желает достижения мира на Южном Кавказе и снабжает Армению оружием. Подобный подход не служит миру, а направлен на разжигание нового конфликта.
Спикер вновь подчеркнула, что никто и ни одно государство не может оказывать давление на Азербайджан за столом переговоров. Именно Азербайджан выдвинул мирные инициативы и заинтересован в продолжении мирных переговоров. Однако Армения до сих пор уклоняется от подписания мирного договора и затягивает выполнение взятых на себя обязательств, хотя с завершения конфликта минуло 3 года.
Председатель Милли Меджлиса говорила об уважительном отношении Азербайджана к территориальной целостности всех стран и о том, что Азербайджан также требует уважительного подхода к своей территориальной целостности и к своему суверенитету. Однако в конституции и прочих законодательных актах Армении отражены территориальные претензии к Азербайджану.
Говоря о масштабных восстановительно-строительных работах, начатых азербайджанским правительством на освобождённых по итогам конфликта землях, председатель Милли Меджлиса заметила, что Азербайджан ведёт эту работу за счёт крупных инвестиций. Бывшие вынужденные переселенцы уже начали возвращаться в свои дома. Это доказывает, что Азербайджан не заинтересован в новой войне. Азербайджанский народ хочет мира, заявила Сагиба Гафарова, отметив также усилия нашей страны по обеспечению устойчивого мира и стабильности в регионе.
Не вызывает сомнений, что Карабах является неотъемлемой частью Азербайджана, сказала Маркета Пекарова Адамова. Чешская Республика неизменно поддерживала и поддерживает территориальную целостность Азербайджана. Сейчас Чехия рада выразить свою поддержку продолжению диалога между Азербайджаном и Арменией для достижения устойчивых мира и благополучия на Южном Кавказе, по словам главы Палаты депутатов Чехии.
Затем Маркета Пекарова Адамова поздравила азербайджанскую сторону с предстоящим проведением 29-й сессии Конференции участников Рамочной конвенции ООН об изменениях климата (COP29) в нашей стране, добавив, что Чехия будет представлена на этом мероприятии на высоком уровне.
Затем было сказано, что Азербайджан всегда был надёжным партнером в энергетической сфере, что около 30 процентов потребности Чехии в нефтепродуктах удовлетворяется за счет азербайджанской нефти и что укрепление сотрудничества в сферах туризма, гуманитарной и других сферах также является важным средством расширения связей между людьми. Большое значение в этом смысле имеет и дальнейшее развитие связей в секторах образования, науки, культуры, а также проведение культурных мероприятий на взаимной основе.
Председатель Палаты депутатов парламента Чешской Республики Маркета Пекарова Адамова отметила, что это её первый официальный визит в нашу страну и что она рада пребывать в Баку. Она, кроме того, выразила уверенность в том, что этот визит послужит развитию двусторонних отношений. Чехия заинтересована в дальнейшем развитии связей с Азербайджаном во всех сферах, по словам г-жи Пекаровой Адамовой, упомянувшей включение в возглавляемую ею делегацию лиц, представляющих деловые круги и высшие учебные заведения Чехии. Как она сказала, это говорит о намерении Чехии продолжать диалог с Азербайджаном по различным направлениям.
Подчеркнув, что парламенты играют важную роль в укреплении двусторонних связей, спикер Сагиба Гафарова коснулась значения встречных визитов и встреч глав и групп дружбы законодательных собраний. Подобные визиты существенны для изучения существующих приоритетов и обмена мнениями. При этом собеседницы заявили о намерении усилить сотрудничество и в этом направлении.
На встрече был проведён обмен мнениями о перспективах развития межгосударственного и межпарламентского сотрудничества, а также о других вопросах, представляющих обоюдный интерес.