https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_e43ef96bf65201d563ce36309_o.jpg
Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi 2024-cü il üzrə Özbəkistan mətbuatı, ictimaiyyəti arasında Azərbaycan, habelə Özbəkistanla tarixi dostluq və əməkdaşlığa dair müsabiqə elan edilib.
Müsabiqədə müxtəlif aktual mövzular üzrə nominasiyalar müəyyənləşdirilib. Nominasiyalar arasında Azərbaycan-Özbəkistan, Türk dünyası arasında tarixi dostluq, əməkdaşlıq, dövlətlərimizin strateji müttəfiqliyi mövzusu yer alıb və bu mövzularda məqalələrə üstünlük verilməsi nəzərdə tutulub. Qeyd olunan mövzular üzrə “İlin televiziya verilişi”, “İlin tərcümə əsəri layihəsi”, “İlin sənədli filmi”, “Dostluq əlaqələrini təbliğ edən ilin ən fəal azərbaycanlı və özbək xadimi”, Özbək mətbuatında dostluğumuz, Azərbaycan haqqında ən çox materiallar dərc edən mətbu orqan (qəzet, jurnal, sayt, televiziya kanalı, radio), habelə Özbəkistanda Azərbaycan dilinin tədrisi və təbliği, Azərbaycan tarixi, mədəniyyəti, ədəbiyyatına aid ilin layihəsi və başqa mövzular üzrə qaliblər müxtəlif nominasiyalarda Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin fəxri diplom və pul mükafatlarına layiq görüləcəklər.
2024-cü ilin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən “Yaşıl dünya naminə həmrəylik” ili elan edilməsi ilə əlaqədar Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindən Özbəkistanda silsilə tədbirlərin və layihələrin həyata keçirilməsi plandaşdırılır.
Bununla əlaqədar, Mərkəz müsabiqədə mətbuat üzrə COP-29 Beynəlxalq ekoloji təşkilatda Azərbaycanın rolu, ətraf mühitin mühafizəsi və onu necə xilas etmək, tullantısız mühit və texnologiyalar, yaşıllıqların qorunması və artırılması, iqlim dəyişiklikləri mövzularını təşviq edən məqalələrə üstünlük verəcək və bu mövzular üzrə nominasiyalar daxil edib.
Bildiyimiz kimi İSESKO tərəfindən Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhəri 2024-cü il üçün “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilib. Sözügedən hadisə ilə əlaqədar “Şuşa – İslam dünyasının Mədəniyyət paytaxtı” adlı nominasiya müsabiqədə yer alıb. Bu nominasiya üzrə Azərbaycanın qədim şəhəri, Qarabağın mərkəzi, mədəniyyət paytaxtımız Şuşa şəhəri, onun tarixi, mədəniyyəti, Prezident İlham Əliyevin uğurlu siyasəti, rəşadətli Azərbaycan ordusunun Şuşanı azad etməsi, Şuşa şəhərinin qısa müddət ərzində yenidən qurulması, eyni zamanda, tarixi-mədəni və dini abidələrin bərpa edilərək istifadəyə verilməsi istiqamətində aparılan intensiv işlər, Şuşanın beynəlxalq tədbirlərin keçirildiyi məkana çevrilməsi və s. barədə məqalələr əsas götürüləcəkdir.
Eyni zamanda Özbəkistan Respublikasında 2024-cü il Prezident Şavkat Mirziyoyev tərəfindən “Gənclərə və biznesə dəstək ili” elan edilməsi ilə əlaqədar builki müsabiqədə xüsusi nominasiya elan edilib. Nominasiyada gənclərin milli dəyərlərə əsaslanaraq intellektual inkişafı, onların elm və texnologiyalara yiyələnməsi, güclü iqtisadiyyatın qurulması, biznesin, innovasiyaların dəstəklənməsi mövzularına önəm veriləcəkdir.
Qeyd edək ki, müsabiqədə qalib gələn Özbək jurnalistlər ənənəvi olaraq hər ilin yay aylarında Azərbaycana təşkil olunan “Media-tur”da iştirak etmək imkanı əldə edəcəklər.
Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən bu “Media-tur” zamanı Özbəkistanın aparıcı media nümayəndələri ölkəmizin paytaxtı Bakı və respublikamızın tarixi məkanları, işğaldan azad edilmiş bölgələrdə olaraq, mədəniyyət, turizm məkanlarını ziyarət edir, orada çəkilişlər aparır, xüsusi məqalələr hazırlayırlar.
Müsabiqə haqqında əlavə məlumatı Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin https://azculture.uz saytında «Müsabiqələr» bölməsində əldə etmək olar.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_e43ef96bf65201d563ce36309_o.jpg
Азербайджанский Культурный Центр имени Гейдара Алиева в Узбекистане объявил конкурс на 2024 год среди прессы и общественности Узбекистана на тему исторической дружбы и сотрудничества Азербайджана с Узбекистаном.
В конкурсе определялись номинации по различным актуальным темам. В число номинаций включены темы исторической дружбы, сотрудничества и стратегического альянса между Азербайджаном-Узбекистаном, среди стран тюркского мира, причем приоритет отдается статьям на эти темы.
Почетными дипломами и денежными премиями Азербайджанского Культурного Центра будут отмечены победители конкурса по различным номинациям: «Телевизионная передача года», «Переведённое произведение – проект года», «Документальный фильм года», «Самый активный азербайджанский и узбекский деятель года, пропагандирующий дружеские отношения», публикующая наибольшее количество материалов о нашей дружбе, об Азербайджане (газета, журнал, сайт, телеканал, радио), а также преподавание и пропаганда азербайджанского языка в Узбекистане, проект года, связанный с историей, культурой, литературой Азербайджана и другие темы.
В связи с объявлением Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым 2024 года Годом «Солидарности ради зеленого мира», Азербайджанский Культурный Центр планирует реализовать в Узбекистане ряд мероприятий и проектов.
В связи с этим Центр будет отдавать приоритет в конкурсе прессы статьям, пропагандирующим роль Азербайджана в Международной экологической организации COP-29, защиту окружающей среды и способы ее сохранения, безотходную окружающую среду и технологии, защиту и увеличение зелени, а также изменение климата, и включил номинации по этим темам.
Как известно, культурная столица Азербайджана город Шуша была объявлена ИСЕСКО «Культурной столицей исламского мира» на 2024 год. Номинация «Шуша – культурная столица исламского мира» была включена в конкурс в связи с указанным событием. В этой номинации за основу будут взяты статьи о древнем городе Азербайджана, центре Карабаха, городе Шуша, ее история, культура, успешная политика президента Ильхама Алиева, освобождение исторического города Шуша отважной азербайджанской армией, восстановление города Шуша за короткие сроки, а также проведение интенсивных работ в направлении реставрации и ввода в эксплуатацию исторических, культурных и религиозных памятников, превращение Шуша в место проведения международных мероприятий и т.д.
Вместе с тем, в связи с объявлением Президентом Шавкатом Мирзиёевым 2024 года «Годом поддержки молодежи и бизнеса» в Республике Узбекистан, в конкурсе этого года объявлена специальная номинация. В номинации будет придано значение интеллектуальному развитию молодежи на основе национальных ценностей, овладению ею наукой и технологиями, построению сильной экономики, поддержке бизнеса и инноваций.
Отметим, что узбекские журналисты, победившие в конкурсе, получат возможность принять участие в «Медиа-туре», который традиционно организуется каждое лето в Азербайджан.
В ходе этого «Медиа-тура», организованного Азербайджанским Культурным Центром, ведущие представители СМИ Узбекистана посещают столицу нашей страны Баку и исторические места нашей республики, освобожденные от оккупации регионы, культурные и туристические места, проводят там съёмки, готовят специальные статьи.
Подробную информацию о конкурсе можно получить в разделе «Конкурсы» официального сайта Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане www.azcultural.uz.