https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_7178eab30b6d6c72f6934edf4_o.jpg
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) və Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi “Daşkəsən rayonunda qadınların məşğulluğunun artırılması” layihəsinin icrasına başlayıb.
Layihə QSC-nin “Çovdar” qızıl mədəninin yaxınlığında yerləşən kəndlərdə yaşayan qadınların əmək bazarında rəqabət qabiliyyətinin artırılması, onların yeni peşələrə yiyələnməsi, aztəminatlı evdar qadınların məşğulluğu və mikro sahibkarlığın inkişaf etdirilməsi məqsədi daşıyır.
Bu məqsədlə “AzerGold” QSC və Dövlət Məşğulluq Agentliyinin mütəxəssisləri tərəfindən keçirilən təlimlərdə qadınlara əmək bazarındakı aktual peşə-ixtisas sahələri, məşğulluq mərkəzlərində qeydiyyata alınma qaydası, mövcud olan vakansiyalar, peşə təhsili müəssisələrinə qəbul şərtləri, özünüməşğulluq proqramı barədə ətraflı məlumat verilib. Həmçinin təlim iştirakçılarının düzgün iş seçimində karyera planlaması, potensialın kəşf edilməsi, bazar imkanlarının araşdırılması, fəaliyyət planının qurulması, iş axtarışı alətləri və müsahibəyə hazırlıq mövzularında maarifləndirilməsi təmin edilib.
Təlim zamanı iştirakçıların çoxsaylı sualları cavablandırılıb, onlara “AzerGold” QSC-nin elektron işə qəbul sistemi, vakant yerlər üzrə namizədlərin imtahan üsulu ilə əmək fəaliyyətinə cəlb edilməsi, eyni zamanda Dövlət Məşğulluq Agentliyinin təqdim etdiyi xidmətlərdən istifadə imkanları barədə geniş bəhs olunub, qadınların bu xidmətlərdən yararlanmaları üçün zəruri məsləhətlər verilib.
Layihənin növbəti mərhələsində bilik və bacarıqları məqbul hesab edilən qadınların “AzerGold” QSC-nin dəstəyi ilə Dövlət Məşğulluq Agentliyi tərəfindən müvafiq istiqamətlər üzrə peşə fəaliyyəti və özünüməşğulluq proqramına cəlb edilməsi üçün zəruri addımların atılması nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, 2023-cü ildən icra edilən layihə çərçivəsində təlimlərdə iştirak etmiş və Dövlət Məşğulluq Agentliyinə rəsmi müraciət etmiş qadınlardan 2 nəfəri müvafiq peşə üzrə işlə təmin edilib, 1 nəfər üçün iş yeri təyin olunub, daha 1 nəfər növbəyə alınıb. Bundan başqa, 3 nəfər özünüməşğulluq proqramının maldarlıq zərfi üzrə aktivlərlə təmin olunub, daha 3 nəfər növbəyə alınıb, 1 nəfər isə peşə təhsilinə yönəldilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_7178eab30b6d6c72f6934edf4_o.jpg
Закрытое Акционерное Общество (ЗАО) «AzerGold» и Государственное агентство занятости при Министерстве труда и социальной защиты населения Азербайджана приступили к реализации проекта «Повышение занятости женщин в Дашкесанском районе».
Проект направлен на повышение конкурентоспособности на рынке труда женщин, которые проживают в селах, расположенных вблизи месторождения золота «Човдар» ЗАО, освоение ими новых профессий, трудоустройство малообеспеченных домохозяек и развитие микропредпринимательства.
С этой целью на тренингах, проведенных специалистами ЗАО «AzerGold» и Госагентства занятости, им была предоставлена подробная информация об актуальных профессионально-квалификационных направлениях на рынке труда, порядке регистрации в центрах занятости, имеющихся вакансиях, условиях приема в профессиональные образовательные учреждения, программе самозанятости. С участниками тренинга также были проведены просветительские беседы, в рамках которых им разъяснили, как правильно спланировать карьеру, раскрыть потенциал, исследовать рыночные возможности, составить план действий, подобрать инструменты поиска работы и подготовиться к собеседованию.
В ходе тренинга были даны ответы на многочисленные вопросы участников, им подробно рассказали о системе электронного приема на работу в ЗАО «AzerGold», привлечении кандидатов к трудовой деятельности на вакантные места посредством экзаменов, а также о возможностях использования услуг Госагентства занятости, даны необходимые советы для того, чтобы представительницы женского пола могли воспользоваться указанными услугами.
На следующем этапе проекта при поддержке ЗАО «AzerGold» планируется предпринять необходимые шаги для привлечения женщин, чьи знания и навыки считаются приемлемыми, в программу профессиональной деятельности и самозанятости по соответствующим направлениям Государственного агентства занятости.
Отметим, что двое женщин, принявших участие в тренингах в рамках реализуемого с 2023 года проекта и официально обратившихся в Госагентство занятости, были трудоустроены по соответствующей профессии, один человек – получил направление на рабочее место, еще один – поставлен в очередь. Кроме того, три человека обеспечены активами по направлению «животноводство» программы самозанятости, еще три– поставлены в очередь, а один человек – направлен на профессиональное обучение.