https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_4e4d55a90b596a43327a5b226_o.jpg
Avropa İttifaqı rusiyalı müxalif siyasətçi Aleksey Navalnının ölüm xəbərindən hiddətlənib ki, buna görə son nəticədə məsuliyyət prezident Putin və Rusiya hakimiyyətinin üzərinə düşür. Bu gün Xarici İşlər Şurasının iclasında onun həyat yoldaşı Yuliya Navalnaya, övladları, ailəsi, dostları və ölkəsinin rifahı naminə onunla birgə çalışan hər kəsə dərin hüznlə başsağlığı verdik.
Rusiya onun qəfil ölümünün şərtləri ilə bağlı beynəlxalq səviyyədə müstəqil və şəffaf araşdırmanın aparılmasına icazə verməlidir. Aİ öz tərəfdaşları ilə sıx əməkdaşlıq etməklə Rusiyanın siyasi rəhbərliyini və hakimiyyətini cavabdehliyə cəlb etmək üçün hər cür səy göstərəcək; o cümlədən sanksiyalar vasitəsilə əməllərinə görə onları hesab ödəməyə məcbur edəcəkdir.
Bütün dünyada insanlar Aleksey Navalnının xatirəsini ehtiramla yad etmək üçün toplaşırlar. Rusiyada hakimiyyət bir sıra yerlərdə eyni halın qarşısını almağa çalışıb və bir neçə yüz nəfər saxlanılıb. Onlar dərhal azad edilməlidir.
Rusiya Federasiyasının tərəfdar çıxdığı Kimyəvi Silahlar Konvensiyasına əsasən qadağan olunmuş sinir iflici yaradan maddə “Noviçokun” istifadəsi ilə sui-qəsd cəhdindən sonra cənab Navalnı cəsarətlə Rusiyaya qayıtdı. O, bir neçə siyasi motivli cəzaya görə Sibirdə ciddi rejimli cəzaçəkmə müəssisəsinə yerləşdirilmişdi ki, məqsəd onu dünyanın qalan hissəsindən təcrid etmək idi. Onun ailəsi ilə əlaqə saxlamaq imkanları məhdudlaşdırılmışdı. Vəkilləri təqibə məruz qalıb, onlardan üçü 2023-cü ilin oktyabrından məhkəməyə qədər həbs edilmişdir.
Avropa İttifaqı onun zəhərlənməsini və siyasi və antikorrupsiya fəaliyyətinə görə ona qarşı qəbul edilmiş bütün siyasi motivli qərarları dəfələrlə kəskin şəkildə pisləyib və qeyd-şərtsiz dərhal azadlığa buraxılmasın tələb edib. Aİ, o cümlədən Moskvada hakimiyyət orqanlarına uğursuz müraciətlər etməklə, dəfələrlə Rusiyanı onun təhlükəsizliyini və sağlamlığını təmin etməyə çağırıb.
Cənab Navalnı bütün həyatı boyu inanılmaz cəsarət, ölkəsinə və həmvətənlərinə sədaqət göstərərək və qətiyyət nümayiş etdirərək, bütün Rusiyada korrupsiyaya qarşı mübarizəyə rəhbərlik edib və bununla da ölkə sakinlərinin çoxunu öz tərəfinə çəkib. Buna görə də Putin və onun rejimi xüsusən də Rusiyanın Ukraynaya qarşı qeyri-qanuni işğalçılıq müharibəsi kontekstində və mart ayında keçiriləcək prezident seçkiləri ərəfəsində ondan qorxurdu.
Cənab Navalnının gözlənilməz və hər kəsi sarsıdan ölüm xəbəri Rusiyada artan sistematik repressiyaların daha bir əlamətidir. Avropa İttifaqı bir daha Rusiyanı Yuri Dmitriyev, Vladimir Kara-Murza, İlya Yaşin, Aleksey Qorinov, Liliya Çanışeva, Kseniya Fadeeva, Aleksandra Skoçilenko və İvan Safronov da daxil olmaqla, bütün qalan siyasi məhbusları dərhal və qeyd-şərtsiz azad etməyə çağırır.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_4e4d55a90b596a43327a5b226_o.jpg
The European Union is outraged by the death of the Russian opposition politician Alexei Navalny, for which the ultimate responsibility lies with President Putin and the Russian authorities. Today at the Foreign Affairs Council we expressed our deepest condolences to his wife Yulia Navalnaya, their children, family, friends and all those who worked with him for the benefit of their country.
Russia must allow an independent and transparent international investigation into circumstances of his sudden death. The EU will spare no efforts to hold Russia’s political leadership and authorities to account, in close coordination with our partners; and impose further costs for their actions, including through sanctions.
Around the world people have gathered to pay tribute to the memory of Alexei Navalny. In Russia, the authorities tried to prevent the same in a number of places and several hundred people have been detained. They must be immediately released.
Mr Navalny had bravely returned to Russia after an assassination attempt with the nerve agent “Novichok” banned under the Chemical Weapons Convention, to which the Russian Federation is a State Party. He was serving several politically motivated sentences in a strict penal colony in Siberia where he was moved to isolate him from the rest of the world. His family’s access to him was restricted. His lawyers are being harassed and three of them have been in pre-trial custody since October 2023.
The European Union has repeatedly condemned in the strongest possible terms his poisoning and all politically motivated rulings against him for his legitimate political and anti-corruption activities, calling for his immediate and unconditional release. It has repeatedly called on Russia to ensure his safety and health, including by approaching authorities in Moscow to no avail.
Throughout his life, Mr Navalny demonstrated incredible courage, dedication to his country and his fellow citizens and determination, with his anti-corruption work across Russia, a message that attracted many across the country. This is why Putin and his regime were afraid of him, also in the context of Russia’s ongoing illegal war of aggression against Ukraine and the Russian Presidential elections in March.
Mr Navalny’s unexpected and shocking death is yet another sign of the accelerating and systematic repression in Russia. The European Union repeats its call on Russia to immediately and unconditionally release all other political prisoners, including Yuri Dmitriev, Vladimir Kara-Murza, Ilya Yashin, Alexei Gorinov, Lilia Chanysheva, Ksenia Fadeeva, Alexandra Skochilenko and Ivan Safronov.