https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_932aa93b52c4ba21331db21dd_o.jpg
Kanadanın Toronto şəhərində Xocalı faciəsinin 32-ci ildönümü ilə əlaqədar anım tədbiri keçirilib. “Vətən” Azərbaycan İncəsənət və Mədəniyyət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə həmvətənlərimizlə yanaşı Kanada Türk Dərnəkləri Federasiyasının prezidenti Sima Açan, Qızılbaş Qlobal İrs Şurasının regional direktoru Arşi Qızılbaş, Kanadada yaşayan müxtəlif icmaların üzvləri, Moldovanın fəxri konsulu, Türkiyənin Torontodakı baş konsulunun müavini, kanadalı siyasətçilər, tarixçilər və yerli ictimaiyyətin tanınmış nümayəndələri iştirak edib.
Öncə tədbir iştirakçıları Xocalı qurbanlarının və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərin xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
“Vətən” Azərbaycan İncəsənət və Mədəniyyət Mərkəzinin rəhbəri Lalin Həsənova tədbir iştirakçılarına Xocalı faciəsi barədə ətraflı məlumat verib, xalqımızın məruz qaldığı bu amansız soyqırımın tanıdılmasının, Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasının əhəmiyyətindən danışıb.
Türkiyənin Torontodakı baş konsulunun müavini Mert Sav Azərbaycan və Türkiyə qardaşlığının əbədi olduğunu və türk xalqının Xocalı qətliamını heç zaman unutmayacağını bildirib.
Tarixçi professor İlqar Məmmədov Xocalıda baş verənləri Azərbaycan tarixinin ən dəhşətli faciələrindən biri kimi qiymətləndirib və tarixi faktları tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Kanadalı siyasətçilər Reza Moridi və Yasmin Ratansi çıxışlarında Xocalının 32 il əvvəl bəşər tarixinin ən amasız qətliamlarından birinə şahidlik etdiyini bildiriblər .
Tədbirin bədii hissəsində görkəmli bəstəkar Arif Məlikovun əsərlərindən ibarət kompozisiya təqdim olunub, “Azərbaycan Evi”nin nəzdində fəaliyyət göstərən “Mənim Azərbaycanım” həftəsonu məktəbinin şagirdləri Xocalı faciəsinə həsr olunmuş şeirlər səsləndirib, Nuray Hüseynova təsirli ifası ilə yadda qalıb.
ELTV media qrupu ilə “Vətən” Azərbaycan İncəsənət və Mədəniyyət Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı əsasında “History of Azerbaijan” (“Azərbaycan tarixi”)layihəsi çərçivəsində hazırlanan, Xocalı faciəsini əks etdirən qısametrajlı sənədli filmin nümayişi və foto-sərgi qonaqlar tərəfindən təqdirlə qarşılanıb.
Qeyd edək ki, tədbirin moderatoru, tanınmış kanadalı siyasətçi Toni Ruprext olub. O, Xocalı cinayətkarlarının beynəlxalq məhkəməyə cəlb olunmasının vacibliyini vurğulayıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_932aa93b52c4ba21331db21dd_o.jpg
В канадском городе Торонто состоялось мероприятие почтения памяти, посвященное 32-й годовщине Ходжалинской трагедии. В церемонии, организованной Азербайджанским центром искусства и культуры “Ветен”, наряду с нашими соотечественниками, приняли участие президент Федерации тюркских обществ Канады Сима Ачан, региональный директор Совета глобального наследия Кызылбашей Арши Кызылбаш, проживающие в Канаде члены различных общин, почетный консул Молдовы, заместитель генерального консула Турции в Торонто, канадские политики, историки и известные представители местной общественности.
Сначала участники мероприятия с почтением отдали дань памяти жертвам Ходжалы и шехидам, погибшим в боях за территориальную целостность нашей страны.
Руководитель Азербайджанского центра искусства и культуры “Ветен” Лалин Гасанова подробно рассказала участникам церемонии о Ходжалинской трагедии, говорила о значении признания в мировом масштабе беспощадного геноцида, которому подвергся наш народ, доведения до мировой общественности азербайджанских реалий.
Заместитель генерального консула Турции в Торонто Мерт Сав отметил, что азербайджано-турецкое братство является вечным, что турецкий народ никогда не забудет Ходжалинской резни.
Профессор-историк Ильгар Мамедов расценил произошедшие в Ходжалы события как одну из самых чудовищных трагедий в истории Азербайджана и довел до внимания участников мероприятия исторические факты.
Канадские политики Реза Мориди и Ясмин Ратанси подчеркнули, что 32 года назад Ходжалы стал свидетелем одной из самых беспощадных расправ в истории человечества.
В художественной части мероприятия была представлена композиция из произведений известного композитора Арифа Меликова, участники воскресной школы “Mой Азербайджан”, функционирующей при “Доме Aзербайджана”, прочитали стихи, посвященные Ходжалинской трагедии, учащаяся школы Нурай Гусейнова запомнилась проникновенным исполнением.
Демонстрация подготовленного медиа группой ELTV совместно с Азербайджанским центром искусства и культуры “Ветен” в рамках проекта “History of Azerbaijan” (“История Aзербайджана”) короткометражного документального фильма, отражающего Ходжалинскую трагедию, и фото-выставка были с одобрением встречены гостями.
Модератор мероприятия, известный канадский политик Тони Рупрехт констатировал важность привлечения преступников, совершивших геноцид в Ходжалы, к международному суду.