Azərbaycan Ordusunun Baş Qərargah rəisi Qarabağ bölgəsindəki bir neçə hərbi hissədə olub - VİDEO
Azərbaycan Ordusunun Baş Qərargah rəisi Qarabağ bölgəsindəki bir neçə hərbi hissədə olub - VİDEO Azərbaycan Ordusunun Baş Qərargah rəisi Qarabağ bölgəsindəki bir neçə hərbi hissədə olub - VİDEO
Müdafiə nazirinin birinci müavini – Azərbaycan Ordusunun Baş Qərargah rəisi general-polkovnik Kərim Vəliyev, Quru Qoşunların komandanı general-leytenant Hikmət Mirzəyev və nazirliyin digər rəhbər heyəti azad edilmiş ərazilərdə dislokasiya olunmuş bir neçə hərbi hissədə olublar.
Quru Qoşunların rəhbər heyəti, briqada komandirləri, onların müavinləri və əlahiddə hərbi hissələrin komandirləri ilə görüşən Baş Qərargah rəisi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin ordumuz qarşısında qoyduğu tapşırıqları komandir-rəis heyətinə çatdırıb, onların icrası ilə əlaqədar müvafiq göstərişlər verib.
Baş Qərargah rəisi səfərbərlik hazırlığı üzrə təlim toplanışına cəlb olunmuş hərbi vəzifəlilərin təminatı və keçirilən praktiki məşqlər ilə maraqlanıb, döyüş və atəş hazırlığını izləyib, onların təkmilləşdirilməsinə dair göstərişlər verib. Bildirilib ki, təlim toplanışına cəlb olunmuş hərbi vəzifəlilərin əksəriyyəti Vətən müharibəsi və ondan sonra keçirilmiş əməliyyatlarda iştirak etmiş ehtiyatda olan hərbi qulluqçulardır.
Baş Qərargah rəisi səfərbərlik hazırlığı və səfərbərlik ehtiyatlarının yaradılması üzrə keçirilən tədbirlərin planlı şəkildə davam etdirilməsi, ehtiyatda olan hərbi qulluqçuların döyüş hazırlığının yüksək səviyyədə saxlanılması məqsədilə təlim toplanışlarının mütəmadi keçirilməsinə xüsusi diqqət yetirilməsini tapşırıb.
General-polkovnik K.Vəliyev səfərbərlik ehtiyatlarının cəlb olunması ilə təşkil edilmiş komanda-qərargah təliminin gedişi ilə də maraqlanıb. Təlimin keçirilmə yerinə və səhra şəraitində açılmış təlim nöqtələrinə gələn Baş Qərargah rəisi aidiyyəti vəzifəli şəxslərin məruzələrini dinləyib.
Təlimlərin keyfiyyətinin daha da artırılması, habelə cəlb olunan şəxsi heyətin peşəkarlığının və döyüş hazırlığı səviyyəsinin yüksəldilməsinə dair hərbi hissələrin komandanlıqları qarşısında konkret tapşırıqlar qoyulub.
Sonra Raket və Artilleriya Qoşunlarının hərbi hissələrində olan Baş Qərargah rəisi təlim və məşqlərin keyfiyyətinin, eləcə də onların çöl şəraitində keçirilməsinin intensivliyinin artırılması, həmçinin döyüş heyətlərinin praktiki vərdişlərinin təkmilləşdirilməsinin vacibliyini qeyd edib.
Kəlbəcər və Laçın istiqamətlərində dislokasiya olunmuş hərbi hissələrə baş çəkən general-polkovnik K.Vəliyevə görülən işlər barədə məruzə olunub. İnşası davam etdirilən hərbi obyektlərdə tədbirlərin plana uyğun yerinə yetirilməsi, habelə işlərin təyin edilmiş müddətdə başa çatdırılması barədə Müdafiə nazirinin göstərişləri aidiyyəti vəzifəli şəxslərə çatdırılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_723a3e8b064d6c805da0ebf06_o.jpg
The First Deputy Minister of Defense – Chief of the General Staff of the Azerbaijan Army, Colonel General Karim Valiyev, the Commander of the Land Forces, Lieutenant General Hikmat Mirzayev, and other high-ranking officials of the Ministry visited several military units stationed in the liberated territories.
Having met with the leadership, brigade commanders, their deputies and commanders of separate military units of the Land Forces, the Chief of the General Staff delivered to the command staff the tasks assigned to the Azerbaijan Army by the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, Mr. Ilham Aliyev, as well as gave relevant instructions on their fulfillment.
The Chief of the General Staff inquired about the provision of reservists involved in training sessions on mobilization training and practical training, observed combat and fire training, and gave instructions on their improvement. It was emphasized that most of the reservists involved in the training sessions are reserve servicemen who participated in the Patriotic War and subsequent operations.
The Chief of the General Staff instructed to pay special attention to the continuation of measures for mobilization training and the creation of mobilization reserves in a planned manner, as well as to the regular conduct of training sessions to maintain reserve servicemen’s combat training at a high level.
Colonel General K. Valiyev also inquired about the progress of the command-staff exercises held with the involvement of mobilization reserves. The Chief of the General Staff, who arrived at the exercises’ venue and the training points deployed in the field conditions, heard the reports of the relevant high-ranking officers.
Specific tasks to further improve the quality of the exercises, as well as increase the level of professionalism and combat training of the involved military personnel were assigned to the command staffs of the military units.
Then, the Chief of the General Staff, who arrived at the military units of the Rocket and Artillery Troops, emphasized the importance of improving the quality of exercises and training, increasing the intensity of their conduct in the field conditions, as well as refining the practical skills of combat crews.
Colonel General K. Valiyev, who visited the military units stationed in the Kalbajar and Lachin directions, was reported regarding the work being done. The Defense Minister’s instructions on the planned implementation of measures at military facilities being under construction, as well as the timely completion of the work were delivered to the relevant high-ranking officers.