https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_e7f3921c08528cf543b2ac5f9_o.jpg
Energetika naziri Pərviz Şahbazovun Ağ Evdə ABŞ Prezidentinin xüsusi məsələlər üzrə köməkçisi, Milli Təhlükəsizlik Şurasının (Ağ Ev) iqlim və enerji üzrə baş direktoru Sarah Ladislav ilə görüşü olub.
Görüşdə Azərbaycan-ABŞ münasibətlərində regional və beynəlxalq əhəmiyyətli enerji təhlükəsizliyi layihələrinin həyata keçirilməsi üzrə uzunmüddətli əməkdaşlığın əhəmiyyətindən, mürəkkəb enerji böhranı dövründə Cənub Qaz Dəhlizinin rolundan danışılıb. Bildirilib ki, üç il ərzində Cənub Qaz Dəhlizi Avropanı 31 milyard kubmetrdən çox təbii qazla təchiz edib. Hazırda dəhlizin genişləndirilməsi və Avropaya tədarükün artırılması Azərbaycanın səyləri ilə həyata keçirilir. Həmçinin Azərbaycanın zəngin bərpa olunan enerji potensialını ölkənin enerji keçidinə və Avropanın enerji təchizatını şaxələndirməyə yönəltdiyi qeyd olunub. Bu xüsusda, “Xəzər-Qara dəniz-Avropa” Yaşıl Enerji Dəhlizi layihəsindən bəhs edilib və görülən işlər diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən “yaşıl enerji”nin inkişafına güclü dəstək var. Azərbaycanın COP29-a sədrliyi də məhz yaşıl enerji, iqlim gündəliyinə və dekarbonizasiya planlarına sadiqliyini əks etdirir.
Görüşdə COP29-a ev sahibliyi dövründə Azərbaycanın milli və qlobal səviyyədə enerji keçidi, iqlim maliyyələşməsi üzrə prosesə mümkün töhfələri, metan emissiyalarının azaldılması ilə bağlı siyasət və planlarına dair fikir mübadiləsi aparılıb. Enerji təhlükəsizliyi və iqlim hədəflərinin uzlaşdırılması məqsədilə Azərbaycan-ABŞ əməkdaşlıq dialoqunun aparılması razılaşdırılıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_e7f3921c08528cf543b2ac5f9_o.jpg
Energy Minister Parviz Shahbazov met at the White House with Sarah Ladislaw, Special Assistant to the President and Senior Director for Climate and Energy.
During the meeting, the sides talked about the importance of long-term cooperation in the implementation of energy security projects of regional and international importance in Azerbaijani-US relations and the role of the Southern Gas Corridor during the complex energy crisis. It was noted that over three years, the Southern Gas Corridor supplied Europe with more than 31 bcm of natural gas. At present, the expansion of the corridor and increasing supplies to Europe are being carried out thanks to Azerbaijan`s efforts. It was also noted that Azerbaijan's rich renewable energy potential is aimed at the country's energy transition and diversification of European energy supplies. In this regard, the Caspian-Black Sea-Europe Green Energy Corridor project was discussed and the work done was brought to attention. It was noted that the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev has strong support for the development of “green energy”. Azerbaijan's chairmanship of COP29 reflects its commitment to the green energy, climate agenda and decarbonization plans.
During the meeting, the sides exchanged views on Azerbaijan's energy transition at the national and global level, possible contributions to the climate financing process, policies and plans to reduce methane emissions during COP29 hosting. It was agreed to conduct a dialogue of cooperation between Azerbaijan and the United States in order to reconcile energy security and climate goals.