https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_b20094237a617d2a6d690d0ca_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Tailand Krallığının Milli Assambleyasının prezidenti və Nümayəndələr Palatasının sədri Vanmuhamadnoor Matha ilə görüşüb.
Qonağı Milli Məclisdə salamlamaqdan məmnunluğunu bildirən spiker Sahibə Qafarova bu cür görüşlərin ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə etmək baxımından yaxşı imkan olduğunu vurğulayıb.
Milli Assambleya prezidentinin Bakıda keçirilən Asiya Parlament Assambleyasının 14-cü Plenar Sessiyasında iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olduğu qeyd edilərək, Azərbaycan paytaxtının bu mühüm beynəlxalq tədbirə uğurla evsahibliyi edəcəyinə inam ifadə olunaraq, Sessiya çərçivəsində bir sıra vacib məsələlərin müzakirə olunacağı diqqətə çatdırılıb.
Göstərilən qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirən Tailand Krallığının Milli Assambleyasının prezidenti və Nümayəndələr Palatasının sədri Vanmuhamadnoor Matha səfəri çərçivəsində Bakıda gördükləri, paytaxtımızın arxitekturası və mədəni mühiti haqqında müsbət təəssüratlarını bölüşüb.
7 fevral tarixində keçirilən növbədənkənar prezident seçkilərində qalib gələrək, yenidən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilməsi münasibətilə Prezident İlham Əliyevə təbriklərini çatdıran Vanmuhamadnoor Matha əmin olduğunu bildirib ki, Azərbaycan bundan sonra da Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurlu inkişafını davam etdirəcək.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova təbriklərə görə təşəkkürünü bildirərək, qeyd edib ki, bu seçkilər xalqımız və dövlətimiz üçün tarixi əhəmiyyətə malikdir. Çünki ilk dəfədir ki, seçkilər bütöv, suveren Azərbaycan ərazilərinin hər yerində, o cümlədən, işğaldan azad olunmuş bütün şəhər və kəndlərimizdə keçirilib. O, Azərbaycan xalqının növbəti dəfə Prezident İlham Əliyevə etimad göstərməsinin xalqımızın dövlətimizin başçısının rəhbərliyi ilə son 20 ildə görülən işlərə, qazanılan misilsiz nailiyyətlərə yüksək münasibətinin daha bir sübutu olduğunu vurğulayıb.
Görüşdə spiker Sahibə Qafarova Azərbaycanın 2020-ci ildə 44 günlük Vətən müharibəsində öz torpaqlarını 30 illik Ermənistan işğalından azat etməsi, ötən il həyata keçirilən antiterror tədbirləri nəticəsində öz suverenliyini bərpa etməsi, hazırda işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə həyata keçirilən nəhəng bərpa və yenidənqurma işləri, Ermənistanın ərazilərimizi minalaması və bu təxribatın yaratdığı maneələr barədə məlumat verib.
Tailand Krallığının Milli Assambleyasının prezidenti ölkəsinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi məsələsində BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrini hər zaman dəstəklədiyini və mövqelərinin birmənalı olduğunu qeyd edib.
Söhbət zamanı həmçinin, Azərbaycanın demokratik inkişaf yolu, ölkəmizdə mövcud olan multikulturalizm və tolerantlıq mühiti barədə də məlumat verilib.
Görüşdə ölkələrimiz arasında ticarət, təhsil, turizm sahələrində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi yollarına dair fikir mübadiləsi aparılıb. Həmçinin, parlamentlərimiz arasında əlaqələrin genişləndirilməsi imkanları müzakirə edilib. Qanunverici orqanların nümayəndələrinin öz xalqlarının təmsilçiləri olduqları qeyd olunaraq, bu istiqamətdə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin əlaqələrimizin daha da yaxşılaşdırılmasına töhfə verəcəyi ifadə olunub, parlamentlər arasında münasibətlərdə dostluq qruplarının rolu qeyd edilib.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_b20094237a617d2a6d690d0ca_o.jpg
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с президентом Национальной ассамблеи и председателем Палаты представителей Королевства Таиланд Ванмухаммаднуром Матхой.
Выразив радость по поводу возможности приветствовать гостя в Милли Меджлисе, спикер Сагиба Гафарова подчеркнула, что эта встреча является хорошей возможностью обсудить вопросы двустороннего и многостороннего сотрудничества.
Было отмечено пребывание президента Национальной ассамблеи в нашей стране с целью участия в проводимой в Баку 14-м Пленарном заседании Азиатской Парламентской Ассамблеи, выражена уверенность в том, что столица Азербайджана успешно примет это важное международное мероприятие; было также заявлено, что в ходе Сессии будет обсуждаться ряд существенных вопросов.
Президент Национальной ассамблеи и председатель Палаты представителей Ванмухаммаднур Матха выразил признательность за оказанное гостеприимство и поделился благоприятными впечатлениями, которые на него в ходе визита произвело то, что он увидел в Баку, архитектура нашей столицы и культурная среда.
Озвучив поздравления президенту Ильхаму Алиеву по случаю его победы в проведённых 7-го февраля внеочередных президентских выборах и избрания Президентом Азербайджанской Республики, Ванмухаммаднур Матха заявил о своей уверенности в продолжении Азербайджаном своего успешного развития под руководством Президента Ильхама Алиева.
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова поблагодарила за поздравления, заметив, что эти выборы имеют историческое значение для наших народа и государства. Это так, поскольку впервые выборы были проведены по всей целостной, суверенной территории Азербайджана – включая освобождённые от оккупации города и сёла. Она подчеркнула, что очередное проявление доверия азербайджанского народа к Президенту Ильхаму Алиеву – ещё одно доказательство высокой оценки нашим народом работы, проделанной за последние 20 лет под руководством Главы государства, к обеспеченным беспрецедентным достижениям.
Спикер Сагиба Гафарова информировала собеседника об освобождении Азербайджаном своих земель от 30-летней оккупации Арменией по итогам 44-дневной Отечественной войны 2020-го года, восстановлении страной своего суверенитета в результате предпринятых в прошлом году антитеррористических мер, колоссальной восстановительной и перестроечной работе, ведущейся сейчас на освобождённых от оккупации землях, а также о минировании Арменией наших территорий и о препонах, чинимых этой провокацией.
Президент Национальной ассамблеи Королевства Таиланд отметил, что его страна неизменно поддерживала резолюции Совета безопасности ООН по вопросам территориальной целостности и суверенитета Азербайджана, и что эта позиция является недвусмысленной.
В ходе беседы была также предоставлена информация о пути демократического развития Азербайджана и о существующей в нашей стране атмосфере мультикультурализма и толерантности.
Состоялся обмен мнениями о путях развития сотрудничества наших стран в торговле, образовании и туризме. Также, обсуждались возможности расширения межпарламентских связей. Отмечалось, что представители законодательных органов являются представителями своих народов, и что расширение сотрудничества в данном направлении послужит дальнейшему улучшению положения наших народов. Отмечалась роль групп дружбы в отношениях между парламентами.