Fevralın 23-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Asiya Parlament Assambleyasının 14-cü plenar sessiyasında iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdə olan Qətər Dövlətinin Şura Məclisinin sədr müavini Hamda bint Hassan Al-Sulaiti ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanla Qətər arasında əlaqələrin müxtəlif sahələrdə uğurla inkişafından məmnunluq ifadə olunub. Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, iki ölkə arasında dövlət başçıları səviyyəsində həyata keçirilən qarşılıqlı səfərlər və görüşlər əlaqələrin inkişafında mühüm rola malikdir. Qeyd olunub ki, ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi, humanitar və digər sahələrdə yaxşı əməkdaşlıq mövcuddur. Bu əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün yaxşı imkanlar var.
Həmçinin, Azərbaycan və Qətər Dövlətinin regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də əməkdaşlıq etdiyi vurğulanıb. Qeyd olunub ki, tərəflər BMT, Qoşulmama Hərəkatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində bir-birinin mövqeyini qarşılıqlı şəkildə dəstəkləyirlər.
Görüşdə parlamentlərimiz arasında da müsbət əlaqələrin olduğu diqqətə çatdırılıb, münasibətlərin daha da dərinləşdirilməsi üçün yaxşı imkan olduğu bildirilib. Qeyd olunub ki, hər iki ölkənin qanunverici orqanlarında fəaliyyət göstərən dostluq qrupları bu istiqamətdə mühüm töhfələr verə bilərlər. O cümlədən, qarşılıqlı səfərlər, parlament komitələri arasında əməkdaşlıq məsələləri nəzərdən keçirilib. Həmçinin, qeyd olunub ki, Qətər parlamenti Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü ilə yaradılan Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin işində və Şəbəkənin konfranslarında iştirak edir.
Qətər Dövlətinin Şura Məclisinin sədr müavini göstərilən qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirərək, ölkəsinin Azərbaycanla əlaqələrin daha da genişləndirilməsində maraqlı olduğunu söyləyib.
Görüşdə Azərbaycanın Asiya Parlament Assambleyasının 14-cü plenar sessiyasına uğurlu evsahibliyi qeyd olunaraq, bildirilib ki, bu mühüm tədbir regional və beynəlxalq məsələlərin müzakirəsi, təşkilata üzv ölkələr arasında ikitərəfli əlaqələrin daha da inkişafı baxımından əlverişli imkandır. Qətər Dövlətinin Şura Məclisinin sədr müavini təşkilata sədrliyin Azərbaycana keçməsi münasibətilə təbriklərini çatdıraraq, inamını ifadə edib ki, ölkəmizin sədrliyi dövründə APA üçün yeni strategiya və mexanizmlər yaradılacaq ki, bunlar da təşkilatın fəaliyyətinin daha da genişlənməsinə töhfə verəcək.

Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova had a meeting with Deputy Speaker of the Consultative Assembly of the State of Qatar Hamda bint Hassan Al-Sulaiti on 23 February.
Satisfaction with the successful advance of the diverse relations between Azerbaijan and Qatar was expressed during the meeting. The Chair of the Milli Majlis remarked that reciprocal visits and meetings of the two Heads of State factored importantly into the progress of the bilateral relations. There is effective co-operation between our countries in political, economic, humanitarian and other spheres. There are also sound opportunities for further expansion of these ties.
The Azerbaijani-Qatari co-operation in regional and international organisations was stressed, too. They talked about the two sides’ mutual support for each other’s stances in the UN, the Non-Aligned Movement and the Organisation of Islamic Co-operation.
Further, they touched upon the positive links between our legislatures, and underscored the tangible opportunities to deepen the relations further. It was agreed that the friendship groups active in both legislative bodies could contribute to the cause substantially. Among other things, issues of mutual visits and co-operation between parliamentary committees were discussed. It was said that the Parliament of Qatar is involved in the work of the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement, established on the initiative of the President of Azerbaijan, as well as in the conferences of the Network.
Deputy Speaker of the Consultative Assembly of the State of Qatar voiced her appreciation of the hospitality extended to her and said that her country was interested in making its connexions with Azerbaijan more profound.
They spoke of the successful hosting of the 14th Plenary Session of the Asian Parliamentary Assembly by Azerbaijan. It was said that this important event had provided a fine opportunity to discuss the regional and international agendas as well as to bolster bilateral ties between the Assembly’s Member States. Hamda bint Hassan Al-Sulaiti congratulated the Azerbaijani side on the assumption of chairmanship in the APA and said she believed that new strategies and mechanisms to broaden the activities of the Assembly further would be developed during the Azerbaijani chairmanship.