Fevralın 23-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Asiya Parlament Assambleyasının 14-cü plenar sessiyasında iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdə olan Qətər Dövlətinin Şura Məclisinin sədr müavini Hamda bint Hassan Al-Sulaiti ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanla Qətər arasında əlaqələrin müxtəlif sahələrdə uğurla inkişafından məmnunluq ifadə olunub. Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, iki ölkə arasında dövlət başçıları səviyyəsində həyata keçirilən qarşılıqlı səfərlər və görüşlər əlaqələrin inkişafında mühüm rola malikdir. Qeyd olunub ki, ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi, humanitar və digər sahələrdə yaxşı əməkdaşlıq mövcuddur. Bu əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün yaxşı imkanlar var.
Həmçinin, Azərbaycan və Qətər Dövlətinin regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də əməkdaşlıq etdiyi vurğulanıb. Qeyd olunub ki, tərəflər BMT, Qoşulmama Hərəkatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində bir-birinin mövqeyini qarşılıqlı şəkildə dəstəkləyirlər.
Görüşdə parlamentlərimiz arasında da müsbət əlaqələrin olduğu diqqətə çatdırılıb, münasibətlərin daha da dərinləşdirilməsi üçün yaxşı imkan olduğu bildirilib. Qeyd olunub ki, hər iki ölkənin qanunverici orqanlarında fəaliyyət göstərən dostluq qrupları bu istiqamətdə mühüm töhfələr verə bilərlər. O cümlədən, qarşılıqlı səfərlər, parlament komitələri arasında əməkdaşlıq məsələləri nəzərdən keçirilib. Həmçinin, qeyd olunub ki, Qətər parlamenti Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü ilə yaradılan Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin işində və Şəbəkənin konfranslarında iştirak edir.
Qətər Dövlətinin Şura Məclisinin sədr müavini göstərilən qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirərək, ölkəsinin Azərbaycanla əlaqələrin daha da genişləndirilməsində maraqlı olduğunu söyləyib.
Görüşdə Azərbaycanın Asiya Parlament Assambleyasının 14-cü plenar sessiyasına uğurlu evsahibliyi qeyd olunaraq, bildirilib ki, bu mühüm tədbir regional və beynəlxalq məsələlərin müzakirəsi, təşkilata üzv ölkələr arasında ikitərəfli əlaqələrin daha da inkişafı baxımından əlverişli imkandır. Qətər Dövlətinin Şura Məclisinin sədr müavini təşkilata sədrliyin Azərbaycana keçməsi münasibətilə təbriklərini çatdıraraq, inamını ifadə edib ki, ölkəmizin sədrliyi dövründə APA üçün yeni strategiya və mexanizmlər yaradılacaq ki, bunlar da təşkilatın fəaliyyətinin daha da genişlənməsinə töhfə verəcək.

23-го февраля председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с заместительницей председателя Консультативного Собрания Государства Катар Хамдой бинт Хассан Аль-Сулейти.
На встрече было выражено удовлетворение успешным развитием отношений между Азербайджаном и Катаром в различных сферах. Председатель Милли Меджлиса сказала, что взаимные визиты и встречи глав двух государств играют важную роль в развитии двусторонних отношений. Между нашими странами налажено эффективное сотрудничество в политической, экономической, гуманитарной и других сферах. Есть также хорошие возможности для дальнейшего расширения этих связей.
Также было подчёркнуто сотрудничество между Азербайджаном и Государством Катар в региональных и международных организациях. Говорилось о взаимной поддержке сторонами позиций друг друга в ООН, Движении Неприсоединения и Организации Исламского Сотрудничества.
Далее отмечалось, что между нашими парламентами также существуют позитивные связи; отмечались действенные возможности для ещё большего углубления отношений. Собеседники согласились с тем, что действующие в законодательных органах обеих стран группы дружбы могут внести важный вклад в это дело. Кроме всего прочего, рассматривались вопросы взаимных визитов и сотрудничества между парламентскими комитетами. Было отмечено, что парламент Катара принимает участие как в работе Парламентской сети Движения Неприсоединения, созданной по инициативе Президента Азербайджана, так и в конференциях Сети.
Заместительница председателя Консультативного Собрания Государства Катар выразила признательность за оказанное ей гостеприимство и заявила о заинтересованности её страны в дальнейшем углублении связей с Азербайджаном.
На встрече было отмечено успешное проведение Азербайджаном 14-й пленарной сессии Азиатской Парламентской Ассамблеи. Было сказано, что это важное мероприятие предоставило благоприятную возможность для обсуждения региональных и международных вопросов, а также для ещё большего развития двусторонних связей между странами-членами Организации. Хамда бинт Хассан Аль-Сулейти поздравила азербайджанскую сторону с принятием на себя председательства в АПА и выразила веру в то, что в период азербайджанского председательства для Ассамблеи будут разработаны новые стратегии и механизмы, которые послужат дальнейшему расширению её деятельности.