Polşada ikinci Azərbaycan Evi açılıb
İlk olaraq Azərbaycanın və Polşanın dövlət himnləri səsləndirilib, Xocalı faciəsinin qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Açılış mərasimində Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov, Azərbaycanın Polşadakı səfiri Nərgiz Qurbanova, eləcə də diplomatik korpusun, Azərbaycan diasporunun, yerli ictimaiyyətin və müxtəlif icmaların nümayəndələri iştirak ediblər.
Azərbaycanın Polşadakı səfiri Nərgiz Qurbanova çıxışında Azərbaycan Evinin Krakov və ətraf şəhərlərdə yaşayan həmvətənlərimizin bir araya gəlməsi, milli maraqlar uğrunda birgə fəaliyyət göstərməsi və ölkəmizin mədəniyyətinin təbliği baxımından uğurlu məkan olacağına, Polşa azərbaycanlılarının vahid platforma ətrafında birləşməsində böyük rol oynayacağına inamını ifadə edib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Polşanın paytaxtı Varşavada 2019-cu ildən fəaliyyət göstərən Azərbaycan Evinin soydaşlarımızın təşkilatlanmasında, Vətəndən uzaqda böyüyən azərbaycanlı uşaqlara ana dilinin, Azərbaycan tarixinin aşılanmasında mühum rol oynadığını diqqətə çatdırıb. Komitə sədri Polşada sayca ikinci Azərbaycan Evinin açılması münasibətilə soydaşlarımızı təbrik edib və bunun dövlətimizin soydaşlarımıza qayğısının təzahürü olduğunu bildirib. Komitə sədri Prezident İlham Əliyevin tövsiyəsinə uyğun olaraq xaricdə yaşayan azərbaycanlıların daha səmərəli təşkilatlanması üçün hər il dünyanın dörd bir yanında Azərbaycan evlərinin, həftəsonu məktəblərinin açıldığını qeyd edib və tədbirdə iştirak edən soydaşlarımızı istər yaşadıqları ölkənin ictimai həyatına inteqrasiya, istərsə də Azərbaycanın haqq səsinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması məsələsində daha aktiv olmağa çağırıb. Azərbaycan evlərinin, bu evlərin nəzdində fəaliyyət göstərən ana dili məktəblərinin fəaliyyəti, azərbaycanlılara göstərilən pulsuz hüquqi yardım təşəbbüsü yüksək qiymətləndirilib.
“Xarı Bülbül” Dünya Azərbaycanlılarının Mədəniyyət Assosiasiyasının sədri, Polşa Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının koordinatorlarından biri Sedat Şamilli çıxışında Azərbaycan Evinin açılması xəbərinin Krakov və ətraf şəhərlərdə yaşayan soydaşlarımız tərəfindən sevinclə qarşılandığını qeyd edib, xaricdə yaşayan azərbaycanlılar adından göstərilən diqqət və qayğıya görə dövlətimizə təşəkkürünü bildirib, Krakov Azərbaycan Evinin çoxsaylı tədbirlərə ev sahibliyi etməyə hazır olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə Polşa Azərbaycanlıları Assosiasiyasının rəhbəri Xəlil Həsənova “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” Azərbaycan Respublikasının medalı təqdim edilib.
Açılış mərasimindən sonra qonaqlara Azərbaycan və polyak bəstəkarların əsərlərindən ibarət musiqilər təqdim olunub.
Qeyd edək ki, hazırda dünyanın 16 ölkəsində 28 Azərbaycan Evi fəaliyyət göstərir və bu evlər Azərbaycan mədəniyyətinin təbliği, Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırıması məqsədilə keçirilən çoxsaylı tədbirlərə ev sahibliyi edir.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_e24db6f5afb8b6c82cd353b00_o.jpg
First, the national anthems of Azerbaijan and Poland were played, and the memory of the victims of the Khojaly tragedy was commemorated with a minute of silence.
Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Poland Nargiz Gurbanova, Chairman of the State Committee on Work with Diaspora Fuad Muradov, as well as representatives of the diplomatic corps, Committee, Azerbaijani diaspora, local community attended the opening ceremony.
The Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Poland, Nargiz Gurbanova, expressed her belief that the Azerbaijani House will bring together our compatriots living in Krakow and surrounding cities and will play a key role in the unification of Polish Azerbaijanis around a single platform.
Speaking at the opening ceremony, Fuad Muradov, the chairman of the State Committee on Work with Diaspora, pointed out that the Azerbaijan House, which has been operating since 2019 in Warsaw, the capital of Poland, plays an important role in the organization of our compatriots and in teaching the mother tongue and the history of Azerbaijan to Azerbaijani children who grow up far from their homeland. The chairman of the Committee congratulated our compatriots on the opening of the 2nd Azerbaijan House in Poland and has noted that this is a manifestation of our state's concern towards our compatriots living abroad. The chairman of the committee has mentioned that every year Azerbaijani houses and weekend schools are being opened all over the world in order to organize the Azerbaijanis living abroad more effectively in accordance with the recommendation of President Ilham Aliyev. The chairman called our compatriots to integrate into the social life of the country they live in, as well as to be more active in conveying the true voice of Azerbaijan to the world community. Activities of Azerbaijani houses, weekend schools operating under these houses, initiative of free legal assistance provided to Azerbaijanis were highly appreciated.
In his speech, Sedat Shamilli, the chairman of the Cultural Association of the World Azerbaijanis "Khari Bulbul", the coordinator of the Coordination Council of the Azerbaijanis of Poland, has noted that the news about the opening of the Azerbaijan House was greeted with joy by our compatriots living in Krakow and surrounding cities, and thanked our state for the attention and care shown towards the Azerbaijanis living abroad. Sedat Shamilli has emphasized that the Krakow Azerbaijani House is ready to host many events.
The head of the Association of Polish Azerbaijanis, Khalil Hasanov, was presented with the medal of the Republic of Azerbaijan "For service in diaspora activity".
After the opening ceremony, musical pieces of the Azerbaijani and Polish composers were presented.
It should be noted that currently 28 Azerbaijan Houses are operating in 16 countries of the world and these houses host numerous events for promoting Azerbaijani culture abroad and conveying Azerbaijani truths to the world community.