Polşada ikinci Azərbaycan Evi açılıb
İlk olaraq Azərbaycanın və Polşanın dövlət himnləri səsləndirilib, Xocalı faciəsinin qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Açılış mərasimində Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov, Azərbaycanın Polşadakı səfiri Nərgiz Qurbanova, eləcə də diplomatik korpusun, Azərbaycan diasporunun, yerli ictimaiyyətin və müxtəlif icmaların nümayəndələri iştirak ediblər.
Azərbaycanın Polşadakı səfiri Nərgiz Qurbanova çıxışında Azərbaycan Evinin Krakov və ətraf şəhərlərdə yaşayan həmvətənlərimizin bir araya gəlməsi, milli maraqlar uğrunda birgə fəaliyyət göstərməsi və ölkəmizin mədəniyyətinin təbliği baxımından uğurlu məkan olacağına, Polşa azərbaycanlılarının vahid platforma ətrafında birləşməsində böyük rol oynayacağına inamını ifadə edib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Polşanın paytaxtı Varşavada 2019-cu ildən fəaliyyət göstərən Azərbaycan Evinin soydaşlarımızın təşkilatlanmasında, Vətəndən uzaqda böyüyən azərbaycanlı uşaqlara ana dilinin, Azərbaycan tarixinin aşılanmasında mühum rol oynadığını diqqətə çatdırıb. Komitə sədri Polşada sayca ikinci Azərbaycan Evinin açılması münasibətilə soydaşlarımızı təbrik edib və bunun dövlətimizin soydaşlarımıza qayğısının təzahürü olduğunu bildirib. Komitə sədri Prezident İlham Əliyevin tövsiyəsinə uyğun olaraq xaricdə yaşayan azərbaycanlıların daha səmərəli təşkilatlanması üçün hər il dünyanın dörd bir yanında Azərbaycan evlərinin, həftəsonu məktəblərinin açıldığını qeyd edib və tədbirdə iştirak edən soydaşlarımızı istər yaşadıqları ölkənin ictimai həyatına inteqrasiya, istərsə də Azərbaycanın haqq səsinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması məsələsində daha aktiv olmağa çağırıb. Azərbaycan evlərinin, bu evlərin nəzdində fəaliyyət göstərən ana dili məktəblərinin fəaliyyəti, azərbaycanlılara göstərilən pulsuz hüquqi yardım təşəbbüsü yüksək qiymətləndirilib.
“Xarı Bülbül” Dünya Azərbaycanlılarının Mədəniyyət Assosiasiyasının sədri, Polşa Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının koordinatorlarından biri Sedat Şamilli çıxışında Azərbaycan Evinin açılması xəbərinin Krakov və ətraf şəhərlərdə yaşayan soydaşlarımız tərəfindən sevinclə qarşılandığını qeyd edib, xaricdə yaşayan azərbaycanlılar adından göstərilən diqqət və qayğıya görə dövlətimizə təşəkkürünü bildirib, Krakov Azərbaycan Evinin çoxsaylı tədbirlərə ev sahibliyi etməyə hazır olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə Polşa Azərbaycanlıları Assosiasiyasının rəhbəri Xəlil Həsənova “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” Azərbaycan Respublikasının medalı təqdim edilib.
Açılış mərasimindən sonra qonaqlara Azərbaycan və polyak bəstəkarların əsərlərindən ibarət musiqilər təqdim olunub.
Qeyd edək ki, hazırda dünyanın 16 ölkəsində 28 Azərbaycan Evi fəaliyyət göstərir və bu evlər Azərbaycan mədəniyyətinin təbliği, Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırıması məqsədilə keçirilən çoxsaylı tədbirlərə ev sahibliyi edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_e24db6f5afb8b6c82cd353b00_o.jpg
Сначала прозвучали государственные гимны Азербайджана и Польши, минутой молчания была почтена память жертв Ходжалинской трагедии.
В церемонии открытия приняли участие председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов, посол Азербайджана в Польше Наргиз Гурбанова, а также представители дипломатического корпуса, азербайджанской диаспоры, местной общественности и различных общин.
Посол Азербайджана в Польше Наргиз Гурбанова выразила уверенность в том, что Дом Азербайджана станет хорошим местом с точки зрения консолидации соотечественников, проживающих в Кракове и прилегающих к нему городах, осуществления ими взаимодействия ради национальных интересов и пропаганды культуры нашей страны, сыграет большую роль в деле сплочения азербайджанцев Польши вокруг единой платформы.
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов отметил, что Дом Азербайджана, функционирующий с 2019 года в столице Польши Варшаве, играет важную роль в организационном становлении наших соотечественников, преподавании азербайджанским детям, растущим далеко от Родины, родного языка, истории Азербайджана. Председатель комитета поздравил земляков с открытием второго по счету Дома Азербайджана в Польше и подчеркнул, что это служит проявлением заботы нашего государства о соотечественниках. Председатель комитета констатировал, что в соответствии с рекомендацией Президента Ильхама Алиева в целях более эффективного организационного становления проживающих за рубежом азербайджанцев ежегодно повсюду в мире открываются дома Азербайджана, воскресные школы, и призвал участвующих в мероприятии наших соотечественников к большей активности, как в вопросе интеграции в общественную жизнь страны проживания, так и в доведения до мировой общественности правого дела Азербайджана. Высокую оценку получили деятельность домов Азербайджана, функционирующих при этих домах школ родного языка, инициатива оказания азербайджанцам бесплатной юридической помощи.
Председатель Ассоциации культуры азербайджанцев мира “Xaры Бюльбюль”, координатор Координационного совета азербайджанцев Польши по Кракову Седат Шамилли сказал, что соотечественники, живущие в Кракове и прилегающих к нему городах, с радостью восприняли известие об открытии Дома Азербайджана, от имени проживающих за рубежом азербайджанцев выразил нашему государству признательность за внимание и заботу, сообщил, что Дом Азербайджана в Кракове готов проводить многочисленные мероприятия.
На мероприятии руководителю Ассоциации азербайджанцев Польши Халилу Гасанову была вручена медаль Азербайджанской Республики “За заслуги в диаспорской деятельности”.
После церемонии открытия гостям была представлена музыкальная программа, состоящая из произведений азербайджанских и польских композиторов.
Отметим, что в настоящее время в 16 странах мира функционируют 28 домов Азербайджана, которые проводят многочисленные мероприятия с целью пропаганды азербайджанской культуры, доведения до мира азербайджанских реалий.