https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_759dd32025bff11ab8eab477f_o.jpg
Avropa Azərbaycan Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Köln Katedralının qarşısında baş tutan aksiyada Köln və ətraf şəhərlərdə yaşayan azərbaycanlılar, Azərbaycana dost münasibəti bəsləyən icmaların nümayəndələri iştirak edib.
İlk olaraq Azərbaycanın Dövlət Himni səsləndirilib, daha sonra canlarını vətən torpaqları uğrunda fəda edən şəhidlərin və Xocalıda həlak olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Avropa Azərbaycan Mərkəzinin sədri Zaur Əliyev, sədr müavini Sərdar Əliyev, mərkəzin idarə heyətinin üzvü Qəzənfər Kazımov, şəhid ailələrinin üzvləri və digər şəxslər çıxış edərək, Xocalı soyqırımından 32 il ötməsinə baxmayaraq, xaricdə yaşayan azərbaycanlıların o dəhşətli günlərin ağrı-acısını unutmadığını, Xocalı soyqırımı törədənlərin layiqli cəza alması üçün Azərbaycan diasporu tərəfindən mütəmadi olaraq müxtəlif səpkili tədbirlər həyata keçirildiyini bildiriblər.
Xocalı soyqırımının bəşəriyyətə, insanlığa qarşı törədilmiş cinayət olduğu və bu faciənin tarixdə ermənilərin həyata keçirdiyi yeganə soyqırımı aktı olmadığı bildirilib, bu qətliamın soyqırım aktı kimi tanınması üçün alman və Azərbaycan dillərində şüarlar səsləndirilib.
Aksiyada tədbir iştirakçıları tərəfindən erməni vandalizmini əks etdirən informativ plakatlar nümayiş olunub, alman və ingilis dillərində nəşr olunmuş kitablar, fleyerlər, broşürlər şəhər sakinlərinə paylanıb. Xocalı soyqırımının dəhşətlərini özündə əks etdirən fotolardan ibarət fotosərgi yerli ictimaiyyətin marağına səbəb olub.
Azərbaycan, Türkiyə və Almaniyanın dövlət bayraqlarının dalğalandığı, 200-dən çox şəxsin iştirak etdiyi tədbir “Koroğlu” üvertürasının səslənməsi ilə başa çatıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_759dd32025bff11ab8eab477f_o.jpg
В Германии перед Кельнским собором проведена акция, посвященная 32-й годовщине Ходжалинского геноцида.
В акции, организованной Центром азербайджанцев Европы приняли участие азербайджанцы, проживающие в Кельне и прилегающих к нему городах, представители общин, питающих дружественное отношение к Азербайджану.
Сначала прозвучал государственный гимн Азербайджана, затем минутой молчания была почтена память погибших в Ходжалы и шехидов, отдавших жизнь за родные земли. Председатель Центра азербайджанцев Европы Заур Алиев, заместитель председателя Сардар Алиев, член правления центра Газанфар Кязымов, члены семей шехидов и другие участники отметили, что хотя после Ходжалинского геноцида прошло 32 года, тем не менее, проживающие за рубежом азербайджанцы не забыли горечи тех страшных дней, что азербайджанская диаспора регулярно проводит различные мероприятия с тем, чтобы зачинщики Ходжалинского геноцида понесли заслуженное наказание.
Было подчеркнуто, что Xoджалинский геноцид является преступлением против человечества и человечности, что данная трагедия – не единственный акт геноцида, совершенный aрмянами на протяжении истории, озвучены лозунги на немецком и азербайджанском языках для признания этой резни как акта геноцида.
Участники мероприятия демонстрировали на акции информационные плакаты, отражающие армянский вандализм, жителям города были розданы изданные на немецком и английском языках книги, флаеры, брошюры. Фотовыставка, отражающая ужасы Ходжалинского геноцида, вызвала интерес у местной общественности.
Мероприятие с участием более 200 человек, на котором развевались государственные флаги Азербайджана, Турции и Германии, завершилось исполнением увертюры “Кероглу”.