https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_759dd32025bff11ab8eab477f_o.jpg
Avropa Azərbaycan Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Köln Katedralının qarşısında baş tutan aksiyada Köln və ətraf şəhərlərdə yaşayan azərbaycanlılar, Azərbaycana dost münasibəti bəsləyən icmaların nümayəndələri iştirak edib.
İlk olaraq Azərbaycanın Dövlət Himni səsləndirilib, daha sonra canlarını vətən torpaqları uğrunda fəda edən şəhidlərin və Xocalıda həlak olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Avropa Azərbaycan Mərkəzinin sədri Zaur Əliyev, sədr müavini Sərdar Əliyev, mərkəzin idarə heyətinin üzvü Qəzənfər Kazımov, şəhid ailələrinin üzvləri və digər şəxslər çıxış edərək, Xocalı soyqırımından 32 il ötməsinə baxmayaraq, xaricdə yaşayan azərbaycanlıların o dəhşətli günlərin ağrı-acısını unutmadığını, Xocalı soyqırımı törədənlərin layiqli cəza alması üçün Azərbaycan diasporu tərəfindən mütəmadi olaraq müxtəlif səpkili tədbirlər həyata keçirildiyini bildiriblər.
Xocalı soyqırımının bəşəriyyətə, insanlığa qarşı törədilmiş cinayət olduğu və bu faciənin tarixdə ermənilərin həyata keçirdiyi yeganə soyqırımı aktı olmadığı bildirilib, bu qətliamın soyqırım aktı kimi tanınması üçün alman və Azərbaycan dillərində şüarlar səsləndirilib.
Aksiyada tədbir iştirakçıları tərəfindən erməni vandalizmini əks etdirən informativ plakatlar nümayiş olunub, alman və ingilis dillərində nəşr olunmuş kitablar, fleyerlər, broşürlər şəhər sakinlərinə paylanıb. Xocalı soyqırımının dəhşətlərini özündə əks etdirən fotolardan ibarət fotosərgi yerli ictimaiyyətin marağına səbəb olub.
Azərbaycan, Türkiyə və Almaniyanın dövlət bayraqlarının dalğalandığı, 200-dən çox şəxsin iştirak etdiyi tədbir “Koroğlu” üvertürasının səslənməsi ilə başa çatıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_759dd32025bff11ab8eab477f_o.jpg
A protest action related to the 32nd anniversary of the Khojaly genocide was held in front of Cologne Cathedral.
Azerbaijanis living in Cologne and surrounding cities, and representatives of communities having friendly attitude towards Azerbaijan attended the protest action organized by the European Azerbaijan Center.
First, the National Anthem of Azerbaijan was played, then the memory of the martyrs and Khojaly victims was commemorated with a minute's silence. Chairman of the European Azerbaijan Center Zaur Aliyev, deputy chairman Sardar Aliyev, member of the board of directors Gazanfar Kazimov, members of the families of martyrs and others delivered speech. They have told that though thirty-two years have passed since the Khojaly Genocide, Azerbaijanis living abroad have not forgotten the pain of those terrible days.
It was stated that the Khojaly genocide was a crime against humanity, and it was not the only act of genocide committed by the Armenians. The slogans were chanted in German and Azerbaijani languages.
Informative posters depicting Armenian vandalism were displayed by the protesters. Books, flyers and brochures published in German and English were distributed to city residents. The exhibition of photos depicting the horrors of the Khojaly genocide aroused great interest among the members of the local community.
The event, attended by more than 200 people, ended with the waving of national flags of Azerbaijan, Turkey and Germany under the strains of “Koroghlu” Overture.