ABŞ-nin müxtəlif şəhərlərində "Xocalıya ədalət" şüarı ilə məlumatlandırma aksiyası keçirilib
ABŞ-nin müxtəlif şəhərlərində "Xocalıya ədalət" şüarı ilə məlumatlandırma aksiyası keçirilib ABŞ-nin müxtəlif şəhərlərində "Xocalıya ədalət" şüarı ilə məlumatlandırma aksiyası keçirilib
ABŞ-nin Vaşinqton, Nyu-York, Atlanta və Hyuston şəhərlərində Xocalı soyqırımının 32-ci ildönümü ilə əlaqədar geniş məlumatlandırma aksiyası keçirilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komtəsinin dəstəyi, Yuta-Azərbaycan Dostluq Təşkilatının rəhbəri Əsmər Qarayevanın təşkilatçılığı ilə baş tutan aksiyada Xocalı həqiqətlərini əks etdirən LED ekran quraşdırılmış avtomobillər şəhərlərin izdihamlı mərkəzi küçələri boyunca hərəkət edib.
LED ekranlarda Azərbaycan bayrağı, xəritəsi, Xocalı soyqırımı qurbanlarının adları və fotoları nümayiş etdirilib. Təsvirlər “Xocalıya ədalət!”, “Xocalı soyqırımını tanıyın!”, “Ermənistanın insanlığa qarşı cinayəti”, “Ermənistanın Xocalıdakı bir gecəlik soyqırımı”, “Azərbaycanlılar ədalət tələb edir!”, “Xocalını xatırla!”, “Biz xatırlayırıq!”, “Xocalı üçün dua et!”, “Xocalıda 63 uşaq, o cümlədən yeni doğulanlar öldürülüb!”, “1992-ci il 26 fevral. 613 azərbaycanlı, 106 qadın, 63 uşaq, 70 ahıl şəxs qətlə yetirilib. 1275 nəfər azərbaycanlı girov götürülüb. 76 uşaq əlil olub. 25 uşaq hər iki valideynini itirib. 130 uşaq valideynlərindən birini itirib, 8 ailə tamamilə məhv edilib” şüarları və müxtəlif çağırışlar ilə müşayiət olunub.
Məlumatlandırma aksiyası yerli ictimaiyyətin marağına səbəb olub.
Qeyd edək ki, artıq bir neçə ildir Xocalı soyqırımı ərəfəsində ABŞ-nin müxtəlif şəhərlərində təşkil olunan məlumatlandırma aksiyasının məqsədi yerli sakinlərin diqqətini Xocalı həqiqətlərinə çəkməkdir.

В различных городах США проведена информационная акция под лозунгом "Справедливость к Xoджалы"
В различных городах США проведена информационная акция под лозунгом "Справедливость к Xoджалы" В различных городах США проведена информационная акция под лозунгом "Справедливость к Xoджалы"
B американских городах Вашингтон, Нью-Йорк, Атланта и Хьюстон проведена широкая информационная акция в связи с 32-й годовщиной Ходжалинского геноцида.
В ходе акции, организованной руководителем Организации дружбы Юта-Азербайджан Эсмер Гараевой при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой, автомобили с установленными на них LED экранами, отражающими ходжалинские события, передвигались по многолюдным центральным улицам городов.
На LED экранах демонстрировались флаг, карта Азербайджана, имена и портреты жертв Ходжалинского геноцида. Изображения сопровождались различными призывами и лозунгами “Справедливость к Xoджалы!”, “Признайте Xoджалинский геноцид!”, “Преступление Армении против человечности”, “Геноцид, учиненный Арменией в Ходжалы в одну ночь”, “Aзербайджанцы требуют справедливости!”, “Помни Xoджалы!”, “Мы помним!”, “Помолись за Ходжалы!”, “В Xoджалы убиты 63 ребенка, в том числе новорожденные!”, “26 февраля 1992 года. Убиты 613 aзербайджанцев, в том числе 106 женщин, 63 ребенка, 70 стариков. 1275 азербайджанцев захвачены в заложники. 76 детей стали инвалидами. 25 детей потеряли обоих родителей. 130 детей потеряли одного из родителей, 8 семей полностью вырезаны”.
Информационная акция вызвала интерес у местной общественности.
Отметим, что цель информационных акций, вот уже несколько лет организуемых в различных городах США накануне годовщины Ходжалинского геноцида, заключается в привлечении внимания местных жителей к ходжалинским событиям.