https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_1fd55d615878046dca61077e6_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı Təhsil Nazirliyinin ölkəmizdə səfərdə olan nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan rektor Elçin Babayev ölkəmizdə elmin və təhsilin inkişafı istiqamətində həyata keçirilən layihələrdən bəhs edib, BDU-nun beynəlxalq əlaqələri, ikili diplom proqramları və Universitetdə aparılan tədris, elmi tədqiqat işləri haqqında məlumat verib. Rektor qeyd edib ki, fəaliyyət göstərdiyi 104 il ərzində BDU-nun 200 mindən artıq məzunu olub, onların arasında tanınmış alimlər, ictimai-siyasi xadimlər var. Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyev BDU-nun dünya şöhrətli məzunudur. Rektor bildirib ki, son dövrlər BDU beynəlxalq əlaqələrini genişləndirir, dünyanın nüfuzlu universitetləri ilə əməkdaşlıq əlaqələri qurur, bakalavriat, magistratura və doktorantura səviyyələri üzrə birgə kadr hazırlığına dair müqavilələr, ikili diplom proqramları imzalayır.
Rektor həmçinin BDU-nun nəzdində Tədqiqat, İnkişaf və İnnovasiyalar üzrə Mükəmməllik Mərkəzinin fəaliyyətindən bəhs edib, tələbə və akademik heyətin mübadiləsi, müxtəlif birgə layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətində təkliflərini bildirib.
Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı Təhsil Nazirliyinin ölkəmizdə səfərdə olan nümayəndə heyətinin üzvləri göstərilən qonaqpərvərliyə görə minnətdarlıqlarını bildirib, Şahzadə Nourah bint Abdulrahman Universiteti, İmam Məhəmməd Universiteti, Umm Əl-Qura Universiteti, Mədinə İslam Universiteti və digər ali təhsil müəssisələri haqqında ətraflı məlumat veriblər.
Görüşdə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı ilə elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığın perspektivləri, elmi-tədqiqat sahəsində mübadilə imkanları müzakirə edilib.
Daha sonra qonaqlar BDU-nun Elmi Kitabxanası, Heydər Əliyev muzeyi və lektoriyası, Şərqşünaslıq fakültəsi ilə tanış olublar.

https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_1fd55d615878046dca61077e6_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялась встреча с делегацией Министерства образования Королевства Саудовская Аравия.
Ректор Эльчин Бабаев рассказал гостям о проектах, реализуемых в Азербайджане в направлении развития науки и образования, международных связях БГУ, программах двойного диплома, а также преподавании и научных исследованиях, проводимых в университете. Ректор сообщил, что БГУ расширяет международные связи, налаживает связи интеграции с престижными вузами мира, подписывает соглашения о совместной подготовке кадров, программах двойного диплома. Эльчин Бабаев также рассказал о деятельности Центра совершенства по исследованиям, развитию и инновациям БГУ, высказал предложения по обмену студентами и профессорско-преподавательским составом, реализации совместных проектов.
Члены делегации Министерства образования Королевства Саудовская Аравия предоставили информацию об Университете принцессы Нуры бинт Абдул-Рахман, Университете Имама Мухаммеда, Университете Умм Аль-Кура, Исламском университете Медины и других вузах своей страны.
На встрече обсуждены перспективы сотрудничества в сфере науки и образования с Королевством Саудовская Аравия, возможности обмена в сфере научных исследований.
Далее гости ознакомились с научной библиотекой, музеем и лекторией Гейдара Алиева и факультетом востоковедения БГУ.